Jędraszewski zostanie przesłuchany? Gest podcięcia gardła i wielka afera

631

W 2019 r. Marek M. na zamkniętej imprezie pokazywał gest podcięcia gardła dmuchanej lalce z wizerunkiem abp. Marka Jędraszewskiego. Został oskarżony o podżeganie do zabójstwa. Teraz jego obrońca wnioskuje o przesłuchanie metropolity krakowskiego.

Jędraszewski zostanie przesłuchany? Gest podcięcia gardła i wielka afera
Arcybiskup Marek Jędraszewski może zostać przesłuchany (Getty Images)

Marek M. został oskarżony o publiczne nawoływanie do zabójstwa, znieważenie arcybiskupa i osób wierzących, a także o nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych. Grozi mu kara trzech lat pozbawienia wolności. Do winy jednak się nie przyznaje.

Chciał zabić arcybiskupa?

Oskarżony zeznał, że jego występ nie miał na celu namawiania kogokolwiek do morderstwa. Gest podcięcia gardła miał tylko "uwypuklić problem", jaki jego zdaniem ma Kościół. Marek M. wspomniał o wysoce krzywdzących i szkodliwych słowach abp. Jędraszewskiego o zagrożeniu "tęczową zarazą".

Na rozprawie, która odbyła się we wtorek, poinformowano, że obrońca Marka M. złożyła wniosek o przesłuchanie w trakcie procesu abp. Marka Jędraszewskiego. Stało się tak, ponieważ duchowny nie został przesłuchany w toku postępowania, a jego zeznania mogą być bardzo istotne dla całej sprawy.

To jest trochę absurdalna sytuacja, że występem czuli się obrażeni przedstawiciele społeczności LGBT, a nikt z Kościoła nie protestował, więc uważam, że przesłuchanie osoby, której zarzut dotyczy, jest jak najbardziej zasadne - oceniła obrońca Marka M. adwokat Ewelina Zawiślak, cytowana przez PAP.

Wniosek może zostać odrzucony, ale obrona jest na to przygotowana. Zostanie ponowiony przy apelacji. Kolejną rozprawę w procesie zaplanowano na październik.

Zobacz także: Abp. Marek Jędraszewski "postradał rozum"? Reakcja Katarzyny Lubnauer
Autor: ABA
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić