Polak wyproszony z restauracji. Zaszczepił się trzema dawkami

1619

Pan Grzegorz trzykrotnie zaszczepił się na COVID-19 i nie myślał, że przez to będzie miał jakieś problemy. Okazało się jednak, że jego certyfikat nie działa za granicą, mimo że według rządowej aplikacji mObywatel jest ważny do jesieni 2022 roku.

Polak wyproszony z restauracji. Zaszczepił się trzema dawkami
Certyfikat szczepienia COVID-19 (PAP, Leszek Szymański)

Do tego zdarzenia doszło w Czechach, gdzie teraz obowiązują surowe restrykcje związane z COVID-19. Aby mieszkać tam w hotelu, zjeść w restauracji lub pójść do fryzjera należy mieć zaświadczenie o zaszczepieniu, lub o przechorowaniu koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni.

Chciał zjeść w restauracji, miał certyfikat

Okazało się jednak, że nie wszystkie certyfikaty o przyjęciu szczepionki są w kraju uznawane. Taki problem napotkał pana Grzegorza, który opisał swoją historię dziennikarzom "Gazety Wyborczej".

Mężczyzna miał służbowy wyjazd do Czech. Był, jak mu się wydawało, przygotowany do wszystkiego — miał trzecią dawkę szczepienia i wygenerował certyfikat z Internetowego Konta Pacjenta. Kiedy chciał jednak wejść do restauracji, menadżer nie wpuścił go do środka, ponieważ okazało się, że zaświadczenie jest nieważne.

Pan w restauracji kilka razy skanował mój paszport szczepionkowy, który sobie wydrukowałem z IKP. Za każdym razem mówił, że to nie działa, że taki paszport nie istnieje albo jest nieważny. Koniec końców do lokalu nie zostałem wpuszczony i obiadu nie zjadłem – mówi "Gazecie Wyborczej" pan Grzegorz.

Obowiązuje tylko w Polsce

Okazało się, że na certyfikacie była umieszczona informacja o tym, że obowiązuje on tylko w Polsce. Z kolei poprzedni dokument, uznawany we wszystkich krajach europejskich, który Pan Grzegorz otrzymał po drugiej dawce szczepienia, zniknął z systemu.

Wcześniej instytucje rządowe podawały, że "po decyzji Ministerstwa Zdrowia certyfikat COVID jest ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominającej". Z kolei na stronie E-zdrowie.gov.pl pojawił się inny komunikat.

Osoby zaszczepione trzecią dawką przy próbie pobrania certyfikatu szczepień UCC (Unijny Certyfikat COVID) nie otrzymają nowego certyfikatu, ale będą pobierały certyfikat dostępny już przy poprzednim szczepieniu.

Zobacz także: Lekarz apeluje do kobiet w ciąży. "Dlatego to tak szalenie ważne"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić