aktualizacja 

Jurij Gagarin wymazany. Nie chcą mieć nic wspólnego z Rosją

W związku z agresją na Ukrainę, Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję dotkliwe sankcje. W ramach oddolnych inicjatyw z kraju rządzonego przez Władimira Putina wycofuje się coraz więcej przedsiębiorców, bojkotowane są także rosyjskie produkty. Teraz amerykańska Fundacja Kosmiczna zdecydowała o usunięciu nazwiska Jurija Gagarina z nazwy organizowanego przez siebie wydarzenia.

Jurij Gagarin wymazany. Nie chcą mieć nic wspólnego z Rosją
Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem w kosmosie (Getty Images)

Fundacja Kosmiczna to organizacja non-profit z siedzibą w USA, zajmująca się pozyskiwaniem funduszy na rozwój kosmicznych technologii. Jak donosi portal Futurism, jej szefostwo zdecydowało się na usunięcie Jurija Gagarina z nazwy tegorocznej zbiórki pieniędzy.

W świetle bieżących wydarzeń na świecie impreza "Noc Jurija" zmienia nazwę na "Świętowanie kosmosu: Odkryj, co nas czeka" – napisano w skasowanym już komunikacie na stronie internetowej.

Amerykanie usunęli nazwisko Gagarina. "Cel zbiórki pozostaje ten sam"

Wydarzenie, na którym zbierane będą pieniądze na rozwój kosmicznych technologii, odbędzie się Space Foundation Discovery Center w Colorado Springs. W programie znajduje się m.in. spotkanie z amerykańskimi astronautami.

Cel tej zbiórki pozostaje taki sam – celebrowanie ludzkich osiągnięć w kosmosie oraz inspirowanie przyszłych pokoleń do sięgania po gwiazdy – napisali szefowie Fundacji Kosmicznej.

Był pierwszym człowiekiem w kosmosie. Na zawsze zapisał się w historii

Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej i pierwszym sowieckim kosmonautą. 12 kwietnia 1961 roku odbył w statku kosmicznym Wostok lot po orbicie satelitarnej Ziemi, dokonując niepełnego jej okrążenia w ciągu 108 minut. Został odznaczony Orderem Lenina i tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

Obejrzyj także: Śmierć Jurija Gagarina do dziś owiana jest tajemnicą

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić