Jan Manicki
Jan Manicki| 

Rosyjscy kosmonauci uwięzieni na stacji kosmicznej? "Elon Musk by nas wyśmiał"

Kosmonauci z Rosji przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wkrótce nie będą mogli jej opuszczać. Wszystko przez skafandry, które zbliżają się do końca okresu użytkowania przewidzianego przez producenta. Jak dotąd nie podpisano umowy na zakup nowych strojów ochronnych pozwalających na przebywanie w przestrzeni kosmicznej.

Rosyjscy kosmonauci uwięzieni na stacji kosmicznej? "Elon Musk by nas wyśmiał"
Rosyjskie skafandry Orlan-MKS zbliżają się do granicy wytrzymałości (CC BY-SA 3.0, Niklitov)

O sprawie poinformował Siergiej Pozdniakow, dyrektor generalny firmy Zwiezda, która dostarcza skafandry kosmonautom. Obecnie wykorzystywane stroje Orlan zostały zaprojektowane właśnie przez jego przedsiębiorstwo. Pozdniakow o brak nowych skafandrów oskarżył "biurokratyczne bagno", z którym musi się mierzyć.

Od trzech lat staram się przekonać Rosyjską Agencję Kosmiczną Roskosmos, że konieczne jest rozpoczęcie produkcji nowej partii skafandrów kosmicznych. Ale jak dotąd nie podpisaliśmy żadnej umowy w tej sprawie – powiedział szef Zwiezdy w rozmowie z agencją informacyjną RIA Nowosti.

"Elon Musk by nas wyśmiał". Opóźnienie w dostawie nowych skafandrów.

Pozdniakow zauważył także, że ceny nowych skafandrów poszły znacznie w górę. Część materiałów, z których wytwarzane są stroje ma być już niedostępna. Dyrektor Zwiezdy podkreślił, że takie opóźnienie byłoby nie do pomyślenia w Stanach Zjednoczonych.

Uzgodnienie specyfikacji zajmuje lata. Gdyby Elon Musk (szef amerykańskiej firmy SpaceX z branży kosmicznej – red.) dowiedział się, jak wygląda u nas proces zamawiania skafandrów, po prostu by nas wyśmiał – ocenił Pozdniakow.

Nowy moduł zadokował na ISS. Jego przyłączenie mocno nadwyręży skafandry

Rosyjscy kosmonauci noszą skafandry Orlan od lat 70. XX w. Ich obecna wersja, Orlan-MKS, jest wykorzystywana od 2017 roku. Nowe modele pozwalają na odbycie 20 spacerów kosmicznych.

W tym miesiącu na ISS zacumował nowy moduł o nazwie "Nauka". Zdaniem Pozdniakowa, przyłączenie nowego komponentu będzie wymagało odbycia co najmniej 10 spacerów kosmicznych. Zabierze to połowę "życia" częściowo zużytych już skafandrów.

Na początku tego roku dyrektor Roskosmosu Dmitrij Rogozin ogłosił, że Moskwa planuje wycofać się z projektu ISS w 2025 roku. Rosyjska agencja planuje stworzenie własnej stacji kosmicznej. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał już rozporządzenie w sprawie powstania nowego projektu. Rosyjska stacja kosmiczna składać będzie się z od trzech do siedmiu modułów.

Obejrzyj także: Niebezpieczny spacer kosmiczny

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić