Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Już pojawia się w lasach. Leśnicy pokazali zdjęcia

36
Podziel się:

Las to prawdziwa skarbnica, w której możemy znaleźć wiele zadziwiających rozmaitości. Jedną z nich jest egzotycznie wyglądający grzyb znany pod nazwą "pazury diabła" lub "diabelskie palce", który coraz częściej jest spotykany w polskich lasach.

Już pojawia się w lasach. Leśnicy pokazali zdjęcia
Okratek australijski znany jest również pod nazwą „diabelskie palce" (Lasy Państwowe)

Leśnicy Lasów Państwowych informują, że w lasach wykluwają się pierwsze grzyby z rodziny sromotnikowatych.

Galaretowata "skorupka" pęka i z "jaj" ukrytych w leśnej ściółce zaczyna wyłaniać się organizm przybyły do nas z drugiego końca świata. Wokół słychać brzęczenie... much, a całemu spektaklowi towarzyszy niespecjalnie przyjemny zapach - informują tajemniczo leśnicy.

Sam mieszkaniec "wnętrza" tego jaja wygląda zaś jak jeden z tych niezwykłych organizmów, które widujemy na filmach pokazujących przyrodę odległych krain. Chodzi oczywiście o egzotycznie wyglądający... okratek australijski.

Znany jest również pod nazwą "diabelskie palce" - w Wielkiej Brytanii, czy też "śmierdząca ośmiornica" - w Ameryce. To tylko wybrane pseudonimy przypisane temu gatunkowi, w literaturze można natknąć się na wiele więcej.

Grzyb ten początkowo pojawia się przybierając kształt tzw. jaja, a następnie w dalszej części rozwoju przypomina koralowo-czerwoną ośmiornicę. Okratek australijski na fotografiach prezentuje się bardzo ciekawie. Kolorystyka i kształt dojrzałego owocnika robią wrażenie. Gorzej jest z zapachem jego woń jest silna i nieprzyjemna dla ludzi, natomiast bardzo interesująca dla much.

Grzyb ten występuje głównie w miejscach bogatych w materię organiczną - w lasach liściastych lub mieszanych. Gatunek ten można zaobserwować od początku lata do listopada, a przy ciepłych zimach nawet do grudnia.

Pierwotnym obszarem występowania okratka jest właśnie Australia oraz Nowa Zelandia. Następnie rozprzestrzenił do Azji i obu Ameryk. W Europie po raz pierwszy zaobserwowano go w 1914 r. we Francji. Prawdopodobnie trafił tam wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do europejskich ogrodów botanicznych.

W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano go w 1975 r. w okolicach Biłgoraja. Dziś w Polsce nadal jest rzadki, ale coraz bardziej rozprzestrzenia się. Kilka lat temu znanych było 100 stanowisk, głównie w południowej części kraju: w Sudetach i na ich przedpolu, w Karpatach i na wyżynach południowo-wschodniej Polski.

Zobacz także: Pogoda na wakacje. Najnowsza prognoza z IMGW
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
bodek
miesiąc temu
A potem zza krzaków wyłoni się kombajn zrębowy Hervester i zacznie wybiórczo wycinać najcenniejsze przemysłowo okazy drzew. Kiedy po kilku miesiącach skończy całkowicie wycinkę obszar, oczom naszym ukaże się teren jak po ataku rakietowym. Kto widział efekt pracy tej diabelskiej maszyny i na prawdę kocha las, wie o czym napisałem.
Janusz
miesiąc temu
Nie widziałem takie grzyby - czy one są jadalne i lecznic,e ???
Grzybiarz
miesiąc temu
Od kilku lat regularnie spotykamy je na śląsku kolo Gliwic.
Jorgen
miesiąc temu
U sąsiada na działce rosną
Barry
miesiąc temu
Ja miałem pizzę z takimi grzybami
Leokadia
miesiąc temu
Już od wielu lat można go spotkać w lasach Kornatki koło Myślenic ( Małopolska ) jak również wiele innych , ciekawych i mało spotykanych grzybów .
Bob
miesiąc temu
Pierwszy raz widzę
Jolanka
miesiąc temu
Na terenie Lewina Kłodziego również występuje.
Franek
miesiąc temu
W Przemilowie kolo Sobotki yez rosna
Frau
miesiąc temu
Widziałam w Puszczy Świętokrzyskiej
Gibon
miesiąc temu
Cześć wszystkim tu w Holandi też mają takie grzyby strasznie smaczne pozdrawiam i miłego weekendu mordeczki
Ole ole
miesiąc temu
W końcu sobota, można dać w palnik po ciężkim tygodniu na produkcji Ole ole
Wisnia
miesiąc temu
W Licheniu stoją z nimi jak z kurkami
Ps ps
miesiąc temu
Zepchną nas politycy w przepasc ,Ciągle język prowokacji i nienawisci,także w mediach ..... Czy widzicie tu jakies pokojowe nastawienie? Nie. Robione to wszystko jest celowo.... A jeszcze na jesien szykują plan- demię..... Także przyszykujcie sie na dawke przypominającą..... Nie cofną sie przed niczym by wykonac plan....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić