Już się obudziły. To Pełnia Robaczywego Księżyca

8

Marek Kot z Zespołu Aktywnej Edukacji opowiedział na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego o Pełni Robaczywego Księżyca. To zjawisko można obserwować we wtorek 7 marca. Nie jest to żadne mistyczne zjawisko, związane jest jednak z przebudzeniem pewnych podziemnych stworzeń. Specjalista tłumaczy, o co chodzi.

Już się obudziły. To Pełnia Robaczywego Księżyca
Już się obudziły. Tatrzański Park Krajobrazowy tłumaczy (Facebook, Tatrzański Park Narodowy)

Czas na kolejną pełnię Księżyca. Naturalny ziemski satelita widoczny jest w pełnej okazałości co 29,5 dnia. W marcu wielki dzień wypada 7 marca i nazywany jest Pełnią Robaczywego Księżyca. Taką nazwę nadali jej Indianie.

Pełnia Robaczywego Księżyca wiąże się ze zwiększeniem aktywności skąposzczetów żyjących w glebie, jak podaje Tatrzański Park Narodowy. Kto to taki? Chodzi o... dżdżownice.

Indianie Ameryki Północnej zauważyli, że pierwsza marcowa pełnia księżyca zbiega się z okresem zwiększonej aktywności dżdżownic, robaków - opowiada Marek Kot.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polowanie na kreta

Już się obudziły. Tatrzański Park Krajobrazowy tłumaczy

Ekspert wyjaśnił, dlaczego dżdżownice i inne podziemne żyjątka budzą się akurat w tym czasie. - Chodziło o to, że gleba ulegała rozmarzaniu. Teraz jest zamarznięta, ale ona w ciągu dnia będzie rozmarzała. Pod powierzchnią ziemi już powoli to ciepło zaczyna dochodzić, budzi się życie - mówi pracownik Zespołu Aktywnej Edukacji.

Większa aktywność dżdżownic pobudza do aktywności krety. Krety, tak jak ten kret, który tutaj 2 tygodnie temu podczas poprzedniego ocieplenia już wywalił tą kretowinę na zewnątrz, podążają za dżdżownicami, które są ich ulubionym przysmakiem. Dlatego nazwa "robaczy księżyc" - dodaje.

Marek Kot zwrócił uwagę, że wraz z "rozkręcaniem się" podziemnych robaków takich jak dżdżownice czy pędraki, krety biorą się do roboty. Ekspert stwierdził, że mają mało czasu, ponieważ niebawem będą musiały być najedzone i sprawne, by przystąpić do rui.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić