aktualizacja 

Kokainowe hipopotamy Escobara terroryzują Kolumbię. Rząd podjął stanowcze kroki

12

Złośliwie mówiąc Pablo Escobar sprawia problemy kolumbijskiemu rządowi także po swojej śmierci. Narkotykowy boss zginął w strzelaninie z policją w 1993 roku. Zostawił jednak po sobie cztery nielegalnie sprowadzone z Afryki hipopotamy. W ciągu 20 lat rodzinka rozmnożyła się już do ok. 130 osobników.

Kokainowe hipopotamy Escobara terroryzują Kolumbię. Rząd podjął stanowcze kroki
Najsłynniejszy król narkotyków miał przy swojej posiadłości całe zoo (Pixabay, Wikimedia Commons)

Nie chcą przestać!

Wszyscy wiemy, jakie są króliki i czym może się skończyć pozostawienie ich samopas na jakiś czas. Jednak króliki to bardzo mały problem w porównaniu do hipopotamów, które chęcią spółkowania wcale im nie ustępują.

Nic więc dziwnego, że pozostawiona przez Escobara czwórka zwierząt w ciągu 20 lat rozrosła się ponad 30-krotnie. Szacunkowo do 2031 roku może być ich ponad 300. Stąd pomysł, aby przesiedlić zwierzęta - najprawdopodobniej do Meksyku i Indii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brutalna walka na safari. Nagle do gry dołączył hipopotam

Gatunek inwazyjny

Wbrew pozorom obecność hipopotamów wcale nie jest dobra dla okolicznej natury. Ich mocz i odchody zmieniają składy wody w rzece, a to bezpośrednio wpływa na manaty i kapibary, które są naturalnie występującymi w Kolumbii zwierzętami.

W 2021 r. kolumbijski rząd rozpoczął akcję sterylizowania hipopotamów, ale z marnym skutkiem. Dlatego w ciągu ostatniego roku opracowano szczegółowy plan wysłania tych zwierząt do Indii i Meksyku.

Zwabienie i wysyłka

Hipopotamy są silne i ogromne, a przez to - niebezpieczne. Dlatego przedstawiciele kolumbijskiego rządu zaplanowali, że zwabią je do wielkich żelaznych kontenerów, które trafią na ciężarówkę, a ta pojedzie na lotnisko w mieście Rionegro. Następnie zwierzęta, partiami, będą lecieć samolotem do indyjskiego miasta Gudźarat, gdzie znajduje się Zielone Królestwo Zoologiczne Ratowania i Rehabilitacji. Ma tam trafić w sumie 60 zwierząt.

Kolejne 10 hipopotamów ma zostać wysłanych do ogrodów zoologicznych i rezerwatów w Meksyku.

Przy posiadłości Escobara znajdowało się niegdyś prywatne zoo króla narkotyków. Oprócz hipopotamów mieszkały tam słonie, strusie, zebry i żyrafy. Wszystkie te zwierzęta po śmierci Escobara zostały wywiezione do ogrodów i rezerwatów na całym świecie. Hipciom, będącymi ulubieńcami Escobara, pozwolono zostać w charakterze atrakcji turystycznej.

Jednak czas pokazał, że to nie był najlepszy pomysł.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić