Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Kamiński pokazał zdjęcia z telefonów uchodźców. Eksperci mają wątpliwości

625
Podziel się

Minister Mariusz Kamiński przekonywał na konferencji prasowej, że w telefonach zatrzymanych uchodźców znajdowały się materiały dowodzące ich związków z terrorystami. Prezentował m.in. zdjęcia z telefonów mające dowodzić ich przestępczej działalności, w tym materiały o treści pedofilskiej, zoofilskiej czy zdjęcia z egzekucji. – Aż 50 osób podejrzewanych o związki z terroryzmem? No niezwykłe, doprawdy – ironizuje były wysoki rangą oficer służb.

Kamiński pokazał zdjęcia z telefonów uchodźców. Eksperci mają wątpliwości
Szefowie MON, MSWiA i Straży Granicznej na konferencji prasowej pokazali zdjęcia z telefonów uchodźców (PAP)
bEJvFxRx

Materiały pokazano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z udziałem Mariusza Kamińskiego, Mariusza Błaszczaka i szefa Straży Granicznej gen. Tomasza Pragi. Minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych mówił, że są dowody na przestępczą działalność niektórych zatrzymanych osób.

Ustaliliśmy tożsamość kilkuset nielegalnych imigrantów; są wśród nich osoby stwarzające zagrożenie dla RP, w tym powiązane z organizacjami terrorystycznymi, formacjami zbrojnymi i z przeszłością kryminalną. 20 proc. zatrzymanych w Polsce nielegalnych imigrantów ma związki z Federacją Rosyjską; wśród zatrzymanych jest m.in. osoba powiązana z Państwem Islamskim - przekazał rzecznik koordynatora Stanisław Żaryn.
bEJvFxRz

Na konferencji zaprezentowano także fotografie mające dowodzić przestępczej działalności uchodźców. Minister przekonywał, że w telefonach były m.in. zdjęcia i nagrania z egzekucji, materiały pedofilskie czy nawet zoofilskie.

Zobacz także: Zwłoki imigrantów znalezione przy granicy. Straż Graniczna: Mamy pewne podejrzenia

Co było w telefonach uchodźców?

Zdaniem Kamińskiego są dowody świadczące, że "niektóre z tych osób (zatrzymanych uchodźców - red.) są powiązane czy to z talibami, czy z Państwem Islamskim", a jedna "jest bezpośrednio powiązana z terrorystą aresztowanym w jednym z państw UE kilka miesięcy temu w związku z przygotowaniami do zamachu terrorystycznego".

bEJvFxRF
U 50 osób znaleziono materiały świadczące o radykalizmie, świadczące o tym, że są to młode osoby, przeszkolone bojowo, które brały udział w różnego typu zbrojnych formacjach na Bliskim Wschodzie - mówił Kamiński.

Minister przekonywał, że służby dotarły do dowodów, wskazujących na działalność przestępczą niektórych uchodźców, przebywających obecnie w ośrodkach strzeżonych.

bEJvFxRG

Kilka pytań

Trudno negować lub podważać ustalenia służb, ale eksperci mają pewne wątpliwości. Przede wszystkim, jak mówi jeden z rozmówców o2.pl, trudno uwierzyć, że ktoś próbujący przedostać się do Europy, nawet jeśli faktycznie miałby związki z terroryzmem, nie zadbałby o elementarne działania zabezpieczające.

Wygląda to tak, jakby uchodźcy byli nieświadomi, że tego typu materiały w telefonach to jakby dostarczanie służbom argumentów na tacy. A przy okazji równie nierozgarnięte musiałyby być służby białoruskie, nie trzepiąc im wcześniej telefonów i puszczając ich dalej z kompromatami. Starając się o ucieczkę do Europy, trzeba być mocno nieogarniętym, by takich materiałów nie usunąć - przekonuje były wysoki rangą oficer służb.
bEJvFxRH

Faktem jest jednak, że nawet jeśli usunie się z telefonów zdjęcia czy nagrania, to odzyskanie ich nie jest dla służb specjalnych wielkim wyzwaniem. Przywrócenie tego, co znajdowało się na cyfrowych nośnikach, jest możliwe. A materiały tego rodzaju faktycznie były kręcone przez terrorystów, np. do wykorzystania w materiałach propagandowych.

W takiej liczbie uchodźców znaleziono aż 50 osób podejrzewanych o związki z terroryzmem? No niezwykłe, doprawdy - ironizuje nasz rozmówca.

Frontex na pomoc?

Jeszcze inną kwestię wskazuje Bartosz Orlicz-Rabiega. Były oficer wywiadu i kontrwywiadu przekonuje, że Polska powinna problem, który ma obecnie na granicy z Białorusią, mocniej wkleić w ramy polityki europejskiej. I zwrócić się o pomoc do unijnych organizacji, takich jak np. Frontex - czyli agencji odpowiedzialnej za ochronę granic Unii.

Najgłupszym, co możemy zrobić, jest odciąć od granicy media. Rosjanie zmasakrują nas propagandowo, jeśli wydarzy się coś złego, np. jakiś młody żołnierz przypadkiem zastrzeli któregoś z uchodźców. Skoro minister i jego ludzie próbują przekonać społeczeństwo, że faktycznie jest tak źle, dlaczego nie ma umiędzynarodowienia problemu? Przedstawiamy to jako bilateralny problem: polsko-białoruski, a de facto polsko-rosyjski. A przecież np. Litwini czy Łotysze współdziałają na granicy z Frontexem. Dlaczego my nie moglibyśmy zrobić podobnie i nie zwrócić się o pomoc np. do niemieckich pograniczników? - mówi o2.pl mjr Orlicz-Rabiega.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJvFxSa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(625)
Gdzie są służ...
2 tyg. temu
Ja nie rozumiem: przychodzą obcy, identyfikują się jako terroryści i nasze służby zamiast ich przymknąć, przycisnąć i wyspowiadać odsyłają ich do granicy białoruskiej. Zresztą, jak dobrze przycisną, to po trzecim tygodniu bez snu wszyscy się przyznają do wszystkiego, czego się od nich będzie wymagać, niezależnie od tego, czy to zrobili lub nie
Adam N 1973
3 tyg. temu
Co to za major Orlicz-Rabiega? Chce żeby na naszej granicy stacjonowali Niemcy? To tak mówi polski oficer? Nie korzystać z Frontexu, bo później będą chcieli rządzić na naszej granicy, albo zasugerują rozwiązanie naszej Straży Granicznej !!
Potomek Obr P...
3 tyg. temu
Jaka ma być Granica Państwa? Ma być pilnowana. Inaczej państwa nie ma.
bEJvFxSb
Siewca prawdy...
3 tyg. temu
Ten Kamiński to jakiś tajemniczy don pedro, szpieg z krainy deszcowców. Strasznie mnie irytuje to mówienie prawie szeptem. A płaszczak...
Gosc
3 tyg. temu
Przecierz ci "uchodzcy"wszyscy bez wyjatku chca do Niemiec,wiec przepuszczajcie ich,papiery wyrzucaja zeby nie bylo wiadomo skad sa.Niemieckim sluzba nie wolno nawet spojrzec na ich komorki(ochrona danych)wiec wszyscy zostaja i doja socjal bo nie wiadomo dokad ich odeslac .Zieloni wezna ich wszystkich, razem z dalsza rodzina.Tak obiecali..
EuPi
3 tyg. temu
Uważam, że M. Kamiński ma coś z glaca nie tak.
Socjolog
3 tyg. temu
Moi Drodzy Forumowicze. Pytanie brzmi: Czy treści które są na zdjęciach odzwierciedlają nasze obawy? Czy przybliżają nam obraz tych "niechcianych" gości? Takie zdjęcia w pełni odzwierciedlają naturę tych, pochodzących z odległych krain, barbarzyńskich ludów. Jeżeli ktoś ostatnie lata przesiedział e piwnicy lub przytrzasnął się w kanale może nie wiedzieć jakie "zwyczaje" prezentują ci "uchodźcy." Może nie wiedzieć o SETKACH ludzi bestialsko mordowanych przez różnych psychopatycznych tchórzy. Pamiętajcie, nieodłączną cechą charakterystyczną dla psychopaty jest tchórzostwo. Atakuje taki zaburzony osobnik bezbronnych, słabszych. W kontakcie z silnym płaszczy się ze strachu, kaja się lub ucieka. Dlatego zamachowcy to z reguły tchórze. To wynika z psychologii. Dla słabszych nie ma litości. Delektuje się strachem i bólem swoich ofiar. Lubi treści związane z torturami, wyrafinowanym mordowaniem. Na podstawie faktów możemy być pewni kim są ci którzy na siłę usiłują do nas, wbrew naszej woli, wtargnąć na Nasze Ziemie. Faktami tymi są wydarzenia do których dochodziło na masową skalę po wpuszczeniu w niekontrolowany sposób tych ludów z odległych krain. Te zdjęcia z ich smartfonów doskonale ich charakteryzują. Tam nie trzeba nic kombinować. To tylko ułamek promila z ich tzw "kultury." Oglądaliśmy nie raz materiały kręcone przez samych oprawców, obrazujące odrzynanie ludziom głów. Tak został zamordowany Polak, Inżynier który pojechał do Afganistanu budować im studnie. Kto chce im pomagać niech jedzie tam i kopie studnie. Są im bardzo potrzebne. Dobrym pytaniem jest : Co oni robią akurat na naszej granicy? Jak te Jasie-wędrowniczki tu dotarły? Dlaczego znaleźli się akurat w tym miejscu? Bez dokumentów? Jak dotarli? Może nie wiedzą że na Białorusi nie ma wojny? Trzeba im powiedzieć że tam u Łukaszenki nic im już nie grozi. Mogą sobie tam wreszcie ułożyć życie. Siostra mojego kolegi mieszka na Białorusi i twierdzi że to całkiem dobry kraj. Jest zadowolona. Nigdzie nie zamierza się przenosić. Im też tam źle nie jest. Niech wyłażą z tych krzaków i poszukają sobie pracy. Łukaszenko to podobno taki "ciepły" człowiek. Przygarnie. Co się będą tak włóczyć po świecie?
Deratyzator
3 tyg. temu
Uwaga w Polsce też grasuje oszust podający się za medium, działa między innymi na YouTube Marek Sz. Czemu służby nie zajmą się tym naciągaczem??
PracownikZoo
3 tyg. temu
Z Niemiec. Pracowała ze mną grupa Irakijczyków. Po zamachu Bożonarodzeniowym jeden z nich pokazał mi na swoim Smartfonie zdjęcie tego śmiecia który zamordował Polaka-kierowcę i porozjeżdżał tirem przypadkowych ludzi robiących zakupy na jarmarku w Berlinie. Zobaczyłem fotkę gadziny i powiedziałem że to terrorysta a ja jestem zabójcą terrorystów. Było dla mnie oczywiste że ten Irakijczyk, jak każdy normalny człowiek uważa takiego mordercę polskiego kierowcy i przypadkowych, bezbronnych przechodniów za tchórzliwego, zaburzonego psychicznie śmiecia. Zdziwiło mnie po co mu jego zdjęcie i dlaczego pokazuje je z takim namaszczeniem. Gdy Irakijczyk usłyszał mój komentarz nic nie powiedział tylko popatrzył się na mnie przeciągle i dziwnie. Po jakimś czasie ktoś mi powiedział że dla Irakijczyków ten tchórzliwy popapraniec który wymordował tylu biednych ludzi to nie śmieć, dla nich to bohater! Zmyliło mnie zachowanie tych Irakijczyków. Byli uprzejmi, grzeczni, leniwi ale mili. Było nas dwóch Polaków. Dojeżdżaliśmy razem z nimi do pracy pod miasto parędziesiąt kilometrów. Powrót po nocy, często cztery kilometry do pociągu przez ogródki działkowe trochę męczący. Raz zdenerwowali mojego kolegę i mocno ich zrugał. Wystraszyli się i byli bardzo ustępliwi i grzeczni. Myślałem że to tacy mili ludzie i do głowy mi nie przyszło że mogą popierać masowe mordy niewinnych ludzi którzy ich goszczą. Lubią przechowywać w nowoczesnych smartfonach zdjęcia ze swoimi ulubionymi przez nich treściami. Dla nas to koszmar, dla nich uwielbiane obrazy. Ciężko to zrozumieć. Trzeba się z tym spotkać samemu żeby uwierzyć że ktoś może tak myśleć. Normalnemu człowiekowi takie rzeczy są nie do pojęcia. Takie zdarzenie obrazuje różnice w pojmowaniu jakimi się od nas różnią.
EuPi
3 tyg. temu
czy osobie z wyrokiem sądowym, do odsiadki można wierzyć? Nie wierzę M. Kamińskiemu, tak jak nie wierzę wściekłemu zwierzęciu, ze jest przyjazne!
benek
3 tyg. temu
Eksperci z TVN i PO-KO ?
ollo
3 tyg. temu
z telefonów księży???
badyl
3 tyg. temu
Pokazano zdjęcia, aby słabszym i niedowiarkom z TVN, GE i PO pokazać prawdę. Pan Minister i Straż Graniczna przyparta do muru przez celebrytów pokazała w końcu jacy to biedni ci imigranci. Kotka małego zabrakło dla naiwnych.
bEJvFxRT
...
3 tyg. temu
pani kamiński jak jak tam oświadczyny wobec bokserki
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić