aktualizacja 

Głos ONZ. Katastrofa staje się faktem. Jej oznaki są już wszędzie

Antonio Guterres nie kryje obaw, że tocząca się w Ukrainie wojna będzie miała wpływ nie tylko na Europejczyków, lecz także mieszkańców innych kontynentów. Agresja Rosji może doprowadzić do globalnego kryzysu żywnościowego. Katastrofa już się zaczęła.

Głos ONZ. Katastrofa staje się faktem. Jej oznaki są już wszędzie
Sekretarz generalny ONZ nie kryje obaw, że świat czeka globalny kryzys żywnościowy (Getty Images, 2022 John Lamparski)

Portal Global News podaje, że jako główną przyczynę nadchodzącego kryzysu Antonio Guterres wskazał zakłócenie łańcuchu globalnych dostaw. Przed wybuchem wojny Ukraina pozostawała nie tylko ważnym źródłem płodów rolnych, lecz także m.in. nawozów, które trafiały nawet na inne kontynenty.

Światu grozi głód. Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega

Antonio Guterres przypomniał jednak, że wojna w Ukrainie nie jest jedynym źródłem niedoboru żywności. Świat wciąż nie uporał się z kryzysem gospodarczym, do którego doszło w konsekwencji pandemii COVID-19. Nie bez znaczenia pozostaje również katastrofa klimatyczna.

Sekretarz generalny ONZ wyliczył, że z brakiem żywności zmagają się zarówno mieszkańcy Azji, jak i Afryki i obu Ameryk. Rolnicy z trudem mogą pozwolić sobie na zakup nawozów, bez których uprawy będą niskiej jakości, we znaki dają im się także podwyżki cen źródeł energii.

Zobacz także: Zobacz też: Potężna katastrofa. Tak zmiany klimatyczne doprowadziły do głodu i śmierci milionów Polaków

Sekretarz generalny ONZ podkreślił, że symptomy nadchodzącej katastrofy są już obecne na całym świecie. Jest także przekonany, że świat nie zdoła uporać się z problemami do końca 2022 roku – wręcz przeciwnie, apogeum kryzysu nastąpi właśnie w 2023 i dotknie miliony ludzi.

Istnieje realne ryzyko, że w 2022 roku zostanie ogłoszony globalny kryzys głodowy. A rok 2023 może być jeszcze gorszy – ostrzegał Antonio Guterres w trakcie wystąpienia w Berlinie (Global News).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić