aktualizacja 

Katastrofa samolotu w Indonezji. Szokująca przyczyna. Awaria trwała dekadę

13

Indonezyjscy śledczy ogłosili przyczynę katastrofy samolotu Boeing 737-500. Maszyna linii lotniczych Sriwijaya Air krótko po starcie runęła do Morza Jawajskiego. Teraz okazało się, że od dekady uskarżano się na regularne awarie. Problem jednak lekceważono.

Katastrofa samolotu w Indonezji. Szokująca przyczyna. Awaria trwała dekadę
Boeing 737-500 Sriwijaya Air rozbił się 9 stycznia 2021 roku (Getty Images, Jefta Images/Future Publishing)

Nowe ustalenia zostały ogłoszone przez śledczych Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa Transportu w Indonezji. Na liście przyczyn katastrofy wymieniono kilka punktów, z których najistotniejszą będzie lekceważona przez dekadę awaria.

Katastrofa samolotu Boeing 737-500 Sriwijaya Air — przyczyny

Jak informuje Fox News, dziesięcioletnia awaria polegała na nieprawidłowo działającej automatycznej przepustnicy. Do tragedii miały przyczynić się również nadmierne poleganie pilotów na systemie automatyzacji samolotu oraz nieprawidłowe przeszkolenie personelu.

W raporcie Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa Transportu podkreślono, że od 2013 roku ​​​​problem z automatyczną przepustnicą był zgłaszany przez pilotów aż 65 razy. Nie został jednak nigdy rozwiązany — przepustnica pozostawała wadliwa także w dniu katastrofy, czyli 9 stycznia 2021 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Brytyjski F-35B runął do wody w trakcie startu. Wyciekło nagranie z momentu wypadku

26-letni samolot spadł do Morza Jawajskiego krótko po starcie z lotniska w Dżakarcie. Nurcahyo Utomo, główny śledczy, podał na konferencji prasowej, że ostatnia rozmowa pilotów z pracownikami kontroli ruchu lotniczego miała miejsce 4 minuty po poderwaniu maszyny. Maszyna osiągnęła wysokość 10 900 stóp (ok. 3.32 km), po czym zaczęła spadać.

Piloci zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji i próbowali poderwać maszynę, jednak ich wysiłki nie odniosły rezultatu. W trakcie spadania maszyny automatyczna przepustnica samoczynnie się wyłączyła.

Automatyczna przepustnica jest wykorzystywana przez pilotów do automatycznego ustawiania prędkości. Dzięki niej są oni mniej obciążeni pracą, maleje również zużycie silników.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić