aktualizacja 

Tajemnica lotu MU5735. Udało się odzyskać czarne skrzynki

170

Katastrofa Boeinga 737-800, który rozbił się w pobliżu miasta Wuzhou na południu Chin, wciąż owiana jest tajemnicą. Dziesięć dni po tym, jak samolot z dużą prędkością uderzył w zalesione zbocze góry, cały czas nie znamy oficjalnej przyczyny wypadku. Na pokładzie maszyny znajdowały się 132 osoby. Żadna z nich nie przeżyła katastrofy.

Tajemnica lotu MU5735. Udało się odzyskać czarne skrzynki
Boeing 737-800 linii China Eastern rozbił się w prowinicji Kuangsi (Twitter)

Tragedia rozegrała się w poniedziałek 21 marca. Lot MU5735 wystartował z Kungming i kierował się w stronę Kantonu. W pewnym momencie samolot zaczął gwałtownie obniżać wysokość.

Maszyna uderzyła w zbocze góry w chińskiej komanderii Teng, w prowincji Kuangsi. Zginęło 123 pasażerów i 9 członków załogi.

Katastrofa samolotu w Chinach. Nikt ze 132 osób nie przeżył

Katastrofa wstrząsnęła Chinami. Wszystkie samoloty Boeing 737-800 w kraju zostały tymczasowo uziemione. Prezydent Xi Jinping wezwał do szybkiego i dokładnego zbadania przyczyn wypadku.

We wtorek Chiny zaprosiły do śledztwa amerykańskich biegłych oraz pracowników Boeinga. Jak podało chińskie MSZ, będą oni musieli jednak odbyć w kraju kwarantannę.

Samolot opadał z zastraszającą prędkością. Udało się odzyskać czarne skrzynki

Jak ustalono do tej pory, samolot trafił do Chin w 2015 roku. Przez blisko 7 lat służył chińskim liniom lotniczym bez zarzutów. Jak podaje strona internetowa do śledzenia przelotów FlightRadar24, 21 marca lot MU5735 zaczął nagle obniżać lot z prędkością ponad 9 tys. metrów na minutę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Urzędnicy poinformowali, że pochodzący z Chin wschodnich piloci nie reagowali na wezwania kontrolerów ruchu lotniczego. Do wypadku doszło przy stosunkowo dobrej widoczności. Katastrofa doprowadziła do pożaru pobliskiego lasu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Do przeczesywania miejsca katastrofy wysłano ponad sto osób. Śledczy poinformowali, że udało im się odzyskać czarne skrzynki z maszyny. Rejestrator rozmów z kabiny pilotów został znaleziony 23 marca. Na rejestrator parametrów lotu natrafiono trzy dni później.

Urządzenia zostały wysłane bezpośrednio do Pekinu. Tam biegli mają zająć się analizą danych i odtworzeniem przebiegu katastrofy. Do tego czasu jej przyczyna pozostaje zagadką.

Obejrzyj także: Amerykańskie wojsko poszukuje szczątków katastrofy z 1952 r. na Alasce

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić