Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

TVP ujawniła szumnie zapowiadane nagranie z tajnej narady u Tuska

90
Podziel się

TVP wyemitowała nieznane dotąd nagranie z tajnego spotkania Donalda Tuska i Edmunda Klicha dotyczącego katastrofy smoleńskiej. O czym rozmawiali politycy?

TVP ujawniła szumnie zapowiadane nagranie z tajnej narady u Tuska
Ujawniono fragmenty rozmowy Tuska i Klicha (Getty Images)
bEUlesER

W programie "Magazyn śledczy Anity Gargas" w TVP ujawniono nagrania z tajnej narady w kancelarii premiera, która odbyła się 13 dni po katastrofie smoleńskiej. Dziennikarze dotarli do fragmentów rozmowy między ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem a Edmundem Klichem, który był akredytowanym przedstawicielem Polski przy wojskowo-cywilnej komisji rosyjskiej (MAK).

Poufne spotkanie miało odbyć się w związku wywiadem Klicha dla TVN24. Przewodniczący komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej skarżył się na brak wsparcia ze strony polskiego rządu oraz premiera i skrytykował panujący w Rosji bałagan.

bEUlesET

Katastrofa smoleńska. O czym rozmawiali Donald Tusk i Edmund Klich?

Według dziennikarzy TVP, Edmund Klich zabiegał o spotkanie z Tuskiem. Miał zastrzeżenia co do wyboru podstawy prawnej wyjaśniania katastrofy. Twierdził, że wybrana przez rząd Konwencja Chicagowska faworyzowała Rosję i oddawała w jej ręce postępowanie wyjaśniające.

15 kwietnia była pierwsza próba kontaktu, wtedy nie miałem zamiaru informować mediów. Ale że nie było szans na spotkanie, podjąłem dramatyczny krok. Czuję na sobie wielką odpowiedzialność - powiedział Klich na nagraniu opublikowanym przez TVP.
bEUlesEZ
Ze względu na pana wypowiedź w mediach, dobrze, gdybyśmy mieli jasność. Zasugerował pan, że przez błąd rządu Rosjanie mają przewagę - odpowiedział Tusk.
W tej mojej pracy nie było żadnego zrozumienia osób, z którymi się kontaktowałem (...) Czy nie stać Państwa Polskiego, żeby wysyłając mnie na taką misję, nie zapewnić mi przynajmniej jednego tłumacza? (...) Miałem cichą nadzieję, że ktoś zaprosi mnie na posiedzenie Rady Ministrów, żebym w krótkich słowach przedstawił sytuację - skarżył się Klich.
Czy ja postawiony na tak ważne i zaszczytne stanowisko, ale bardzo odpowiedzialne, czy nie mogę liczyć, że przy całym ogromie obowiązków i stresu pana premiera, na trzy minuty rozmowy czy minutę rozmowy? Czy nie stać członka rządu, jakiegokolwiek, na kontakt z człowiekiem, który pracuje w stresie, walczy o stosunki z Rosjanami? - pytał.
bEUlesFa

Fragmenty nagrania z rozmowy sugerują, że Donald Tusk był zły z powodu wypowiedzi Klicha dla mediów.

Jeżeli dyskomfort, że nie miał pan kontaktu z premierem, jest tym, dlaczego tak pan postępuje w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, to mamy różne opinie na temat tego, jak urzędnik się powinien zachować - stwierdził.
Obawiam się, że uzyskamy efekty drastycznie odmienne - mówił o wywiadzie Klicha.

Autorzy materiału przekonują, że nagranie z tego spotkania miało zostać zniszczone. Nie wiadomo, czy dysponuje nim prokuratura.

bEUlesFb
Gdyby to było na poziomie wyższym niż akredytowany i byłoby to nagłośnione w opinii publicznej, to wtedy może Rosjanie by się bardziej ugięli w tamtym czasie. Jak mówię, że musiałem wymusić na premierze spotkanie, to niektórzy mówią, że po co premiera w to angażować. Ja mówię: zginął prezydent, a premier ma się nie angażować? To, co musiałoby się stać, żeby premier się miał zaangażować? - pytał Klich w rozmowie z reporterami TVP.

Zobacz także: Paweł Kukiz rozmawia z Kaczyńskim i Gowinem. Włodzimierz Czarzasty komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUlesFu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(90)
Wolf
8 miesięcy temu
I dlatego pracują w Rządzie - u "prywaciarza" nie dałby rady, zwolniłby go, że sobie nie radzi...
879685
8 miesięcy temu
a 10 tego cud nad wisla nie ma korony ale od 11 zacznie sie znowu bal...........
Wójt
8 miesięcy temu
HI HI śmieszne te kotlety odgrzewane z Tuskiem. Co im Tusk pomoże po tylu latach.
bEUlesFv
Merot
9 miesięcy temu
POLSKA to taki kraj gdzie wspaniale działa prawo Kopernika - po fatalnych rządach następują jeszcze gorsze, choć to wydaje się zupełnie niemożliwe.
rudzik
9 miesięcy temu
CORAZ BLIŻEJ CELI ?
Hmmm
9 miesięcy temu
A donek nadal na wolności...
Ada
9 miesięcy temu
Ciekawe czy ktoś z tych mądralińskich miał okazję organizować akcję ratownicze, pewnie nie A głoszą wszem i wobec jak powinno to być. Po czasie to i małpa powie że to należało zrobić lub tamto, sztuką jest podjąć decyzję w krótkim czasie i aby były mądre patrząc na nie z dystansu. To tak jak z budową domu, pierwszy dla wroga, drugi dla przyjaciela A trzeci dla siebie, a czasami i tak nie ustrzeże się przed błędami
a_s
9 miesięcy temu
Osoby, które działały lub nadal działają na niekorzyść państwa Polskiego niezależnie od ugrupowania politycznego powinny być publicznie pozbywani prawa tytuowania się premier lub b.premier.
gosc
9 miesięcy temu
a PIS powinno tego obajtka tez wywalic jesli zrobił jakis przekret,takich sie trzeba ludzi pozbywac,bo cos tu za duzo z nim nieścisłosci,niewazne jak dobry jest,to sie zastapi innym .
Misiek
9 miesięcy temu
Czy te nagranie jest prawdziwe?
gość
9 miesięcy temu
Polacy powinni zrozumieć co znaczy Platforma Tuska - to była katastrofa i tragedia dla Polski . Sprzedawanie i zamykanie zakładów ,złodziejstwo na stanowiskach ludzie co pojęcia o gospodarce nie mieli. Rozliczyć tą grupę i zamykać .
Ereb
9 miesięcy temu
Wybaczcie jednak dla mnie większą aferą jest fakt wypływania informacji tajnych bądź tych które powinny być zniszczone które to nie miały ujrzeć światła dziennego + informacje które wypływają dużo wcześniej zanim je się ogłosi...Na prostą logikę skoro dziennikarz potrafi takie materiały zdobyć i tutaj niech każdy sobie dopisze w zamian za co to tajne służby jakiegokolwiek kraju w Polsce zapewne zdobędą co chcą bez problemu -_- a tutaj już TVP afery nie widzi....
Pytanie
9 miesięcy temu
Ciekawe co planują skoro wywlekają takie starocie sprzed wielu lat, z których do tego nic nie wynika? To jest jakaś bzdura i typowy temat zastępczy. Trzeba patrzeć na ręce przede wszystkim rządzącym, bo jak się tego nie robi, to potem wychodzą takie sprawy jak Obajtek.
bEUlesFn
Piotr
9 miesięcy temu
Mam taką refleksję. Nie sądziłem, że kiedyś dojdę do takiego wniosku, ale z perspektywy czasu Tusk nie wydaje mi się taki zły. Tzn. nigdy go nie lubiłem i to się nie zmieniło, mam konserwatywne poglądy, głosuję na Konfederację, ale z dwojga złego, jeśli miałbym wybrać, to obecnie wolę PO od PIS.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić