"Katastrofa" w 2023 roku. Sekretarz generalny ONZ ostrzega

António Guterres postanowił skomentować gospodarcze skutki wojny w Ukrainie. Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych wyraził obawę, że już w przyszłym roku globalna społeczność będzie borykać się z głodem. Wskazał, co jest powodem.

"Katastrofa" w 2023 roku. Sekretarz generalny ONZ ostrzega
António Guterres obawia się, że już w przyszłym roku globalna społeczność będzie borykała się z niedostatkami żywności (Getty Images, 2022 Getty Images)

António Guterres podzielił się swoimi obawami w wywiadzie dla GZERO World. Dyrektor generalny ONZ zwrócił uwagę na fakt, że światowa gospodarka mocno ucierpiała w wyniku nałożonych na Rosję sankcji.

António Guterres o wojnie w Ukrainie. Boi się, że na świecie zapanuje głód

Jak wskazał António Guterres, rolnicy borykają się z brakami tanich nawozów, które do tej pory były sprowadzone do ich państw z Rosji. Problem dotyczy nie tylko Europejczyków, lecz także m.in. Azji czy Afryki.

Na kryzys żywnościowy ma również wpływ niedobór zboża, którego "spichlerz" dotychczas stanowiła Ukraina. António Guterres podkreślił sukces, jakim było wynegocjowanie z Rosją odblokowania statków "przetrzymywanych" w czarnomorskim porcie. W rozmowach z Kremlem brali udział przedstawiciele Turcji i właśnie – ONZ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Krytyczny Tusk. "Odwaga bardzo staniała"

António Guterres jest przekonany, że skutki kryzysu wywołanego wojną przyniosą katastrofalne skutki już w 2023 roku. Sekretarz ONZ dowodził, że prawdopodobnie jeszcze wielokrotnie dojdzie do zablokowania przez stronę rosyjską eksportu zbóż z Ukrainy. Uważa, że zapobieżenie podobnym incydentom będzie możliwe dzięki znalezieniu innej drogi transportu tego produktu.

Sekretarz generalny ONZ zaapelował również do przedstawicieli rządów państw, które nałożyły sankcje na Rosję, o przemyślenie tej decyzji. Guterres zapowiedział, że przedstawiciele kierowanej przez niego instytucji zamierza negocjować w tej sprawie m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

Jeśli negocjacje prowadzone przez ONZ odniosą sukces, Rosja zostanie zwolniona z części sankcji. W rezultacie Moskwa będzie mogła znowu eksportować żywność i nawozy, których – jak przekonywał Guterres – świat potrzebuje wręcz rozpaczliwie.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić