A. M. | 

Kiedy poznamy wyniki wyborów? Szefowa KBW odpowiada

10

W niedzielę odbędą się wybory prezydenckie. Na oficjalne wyniki będziemy musieli poczekać prawdopodobnie dłużej niż zwykle. Wszystko przez utrudnienia spowodowane pandemią koronawirusa.

Kiedy poznamy wyniki wyborów? Szefowa KBW odpowiada
Wybory 2020. Kiedy poznamy wyniki wyborów? (Getty Images, Artur Widak, NurPhoto)

W tym roku komisje zmierzą się z dodatkowymi trudnościami technicznymi. Do dodatkowych zadań należeć będzie m.in. rozpakowanie kopert, w których będą głównie karty do głosowania. Pracujący przy wyborach będą musieli zachować także szczególne środki ostrożności z powodu panującej pandemii.

Wtorek to optymistyczna wersja

Jak mówi szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak w rozmowie z RMF FM, wyników możemy spodziewać się we wtorek, choć to jedynie optymistyczna prognoza. Dodatkowe utrudnienia mogą wydłużyć proces.

Liczymy na to, że to mimo wszystko we wtorek nastąpi, ale to jest naprawdę bardzo optymistyczna wersja - mówiła Magdalena Pietrzak.

Dłużej poczekamy także na głosy z zagranicy. Z powodu pandemii czas przewidziany na przesyłkę kopert z zagranicy zwiększony został z 24 do 48 godzin. Jak mówi szefowa KBW zainteresowanie wyborców, którzy przebywają obecnie poza granicami kraju jest duże.

Wiele osób zgłosiło także chęć do wyborów metodą korespondencyjną. W ten sposób swój głos w kraju chce oddać 190 tys. osób. W jednej z komisji to aż 20 tys. głosujących.

Zobacz także: Wybory prezydenckie. Prof. Renata Mieńkowska-Norkiene: Andrzej Duda wielokrotnie łamał Konsytucję
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić