Kiedy Wielkanoc 2023? Oto data

5

W Środę Popielcową rozpoczął się wielki post. To szczególny okres dla chrześcijan. Jego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie do Wielkanocy. Do kiedy potrwa wielki post i jaki jest termin świąt wielkanocnych w 2023 roku?

Kiedy Wielkanoc 2023? Oto data
Kiedy wypada Wielkanoc 2023? (Pixabay)

Wielki post 2023 rozpoczął się 22 lutego (Środa Popielcowa). Tego dnia w kościołach pojawiło się mnóstwo wiernych. Szczególnie ważnym punktem nabożeństw było posypanie głów popiołem przez kapłana. Popiół symbolizuje umartwienie i nawrócenie.

Księża wypowiadali charakterystyczne słowa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Środa Popielcowa rokrocznie stanowi inaugurację wielkiego postu.

Wielki post jest okresem pokuty. Ma on przygotować wiernych do najważniejszych świąt chrześcijańskich - Wielkanocy. Trwa 40 dni. Właśnie tak długo miała przebiegać pielgrzymka Jezusa po pustyni. Wielki post kończy się liturgią mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierunki na 2023 r. Gdzie wybrać się na majówkę, święta i wakacje?

W tym roku wielki post potrwa do 6 kwietnia. Do tego momentu wierni powinni odbywać duchowe przygotowania do świąt wielkanocnych. Należy powstrzymywać się m.in. od udziału w hucznych zabawach.

Kiedy Wielkanoc 2023?

Wielkanoc tym razem przypada 9 kwietnia. To dzień wolny od pracy, podobnie zresztą jak Poniedziałek Wielkanocny (10 kwietnia). Polaków czeka więc przedłużony weekend.

Wielkanoc poprzedza Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek odprawiana jest tylko jedna msza Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek w kościołach organizowana jest droga krzyżowa, a także gorzkie żale. To dzień śmierci krzyżowej Jezusa. Nie ma wówczas Eucharystii.

Triduum Paschalne kończy Wielka Sobota. Tego dnia w świątyniach panuje cisza, nie odprawia się mszy. Po zachodzie słońca rozpoczyna się natomiast Wielkanoc. Można więc zainicjować świętowanie.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić