Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Kiedy wybory prezydenckie? Elżbieta Witek poda termin. Wiadomo, kiedy!

1
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda we wtorek 2 czerwca wieczorem podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Teraz czekamy już tylko na decyzję marszałek Elżbiety Witek, która ma podać termin wyborów.

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w systemie miesznanym
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w systemie miesznanym (Getty Images)
bCIcOxFN

Wybory 2020. Ustawa podpisana

Ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego została podpisana przez Prezydenta RP. Co to oznacza?

Jak będą wyglądać wybory prezydenckie w 2020 roku?

"Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego" - poinformował na Twitterze Błażej Spychalski, rzecznik Kancelarii Prezydenta RP.

bCIcOxFP

Ustawa w sprawie organizacji wyborów prezydenckich zakłada, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną. Wyborcy będą mogli głosować w lokalach wyborczych, a chętni – korespondencyjnie. "Zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), daje też prawo startu nowym kandydatom" - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP.

Kiedy wybory prezydenckie w Polsce? Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poda termin wyborów

W świetle nowej ustawy o organizacji wyborów prezydenckich marszałek Sejmu ma obowiązek określenia kalendarza wyborczego po zasięgnięciu opinii PKW. Na wyznaczenie nowego terminu wyborów marszałek Sejmu ma 14 dni od momentu pojawienia się w Dzienniku Ustaw uchwały PKW, dotyczącej tego, że wybory nie mogły się odbyć 10 maja. Ta została opublikowana 1 czerwca.

Jak dowiedział się PAP, marszałek Sejmu Elżbieta Witem poda termin wyborów prezydenckich już w środę 3 czerwca. "W środę około południa marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi termin wyborów prezydenckich" - podał PAP na swoim profilu na Twitterze. Kiedy wybory się odbędą? Najprawdopodobniej Elżbieta Witek poda datę 28 czerwca.

bCIcOxFV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCIcOxGq
KOMENTARZE
(1)
rozważny
miesiąc temu
Nie biorę pod uwagę prezydentury kandydata, który jako głowa państwa usuwa z zarządu telewizji prezesa w zamian za 2 mln, a później były prezes znów zasiada w zarządzie. Czy to jest poważne. Moim prezydentem jest Pan Rafał i na niego głosuję
Najnowsze komentarze (1)
rozważny
miesiąc temu
Nie biorę pod uwagę prezydentury kandydata, który jako głowa państwa usuwa z zarządu telewizji prezesa w zamian za 2 mln, a później były prezes znów zasiada w zarządzie. Czy to jest poważne. Moim prezydentem jest Pan Rafał i na niego głosuję
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić