Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Branża transportowa na krawędzi bankructwa. Będzie strajk? "Rząd o nas zapomniał"

67
Podziel się

"Byliśmy potęgą, jesteśmy na skraju bankructwa". Przedstawiciele branży transportowej apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie do tarczy antykryzysowej rozwiązań, które pomogą przetrwać im kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Właściciele firm transportowych apelują do rządu o pomoc
Właściciele firm transportowych apelują do rządu o pomoc (Getty Images)
bEUmmDXF

Dramat polskiej branży transportowej i apel do premiera. Właściciele domagają się m.in. dopłat do autokarów oraz współfinansowania przez rząd wynagrodzeń pracowników co najmniej do końca roku. Nie wykluczają nawet wyjścia ludzi na ulicę.

30 organizacji turystycznych i transportowych podpisało się pod listem otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego. Piszą w nim o zadłużeniu, braku środków do życia oraz braku zleceń.

Branża transportowa na skraju bankructwa. Proszą o pomoc
bEUmmDXH

Przedstawiciele branży, wzorem państw Zachodu, domagają się wprowadzenia do tarczy antykryzysowej dopłat do każdego autokaru za każdy miesiąc jego przestoju. Po 12 tys. zł miesięcznie za autokar o wartości powyżej pół miliona i 8 tys. zł za pojazdy o niższej wartości.

Zobacz także: Obejrzyj: Ruszają loty krajowe. Rząd ma plan na dalsze odmrażanie

Mieliśmy największą i najnowocześniejszą flotę. Teraz jesteśmy na krawędzi bankructwa. Rozumiemy, że to była nadzwyczajna sytuacja, nikt nie mógł jej przewidzieć. Jednak teraz mamy odczucie, że rząd o nas zapomniał, jesteśmy niewidzialni - powiedział w rozmowie z money.pl Rafał Jańczuk, prezes Raf Transu i Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych.

bEUmmDXN

Branża autokarowa chce wyjść na ulice. Została najmocniej zniszczona i wstanie ostatnia. Tarcza jest tylko na trzy miesiące, a co dalej? - pyta retorycznie.

Jak powiedział Jańczuk - z 220 autokarów, które posiada, jeździ tylko jeden. Reszta stoi na parkingu i niszczeje. - To był nowy sprzęt. Wartość autokarów spadła o 30 proc. Wartość mojej firmy spadła o połowę. Patrzę bezsilnie, jak wszystko, czego w życiu się dorobiłem, obraca się w pył - dodał i podkreślił, że w całej branży transportu turystycznego i pasażerskiego w Polsce pracuje 55 tys. osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEUmmDYi
KOMENTARZE
(67)
Obywatel
2 lata temu
Jak nie jeżdzi to nie ma kosztów benzyny. Pracownika na postojowe i czekaj jak wszystko ruszy.wielcy biznesmeni co żyją z dnia na dzien.Dawaj zatrudnie cie na kase i zarobisz
Xyz
2 lata temu
Potęga na kredyt. Mógł się ubezpieczyć. Zyskiem nie dzieliłby się z państwem.
8787
2 lata temu
Niech głosują na PO. To im dadzą . Ale komornicy nakaz eksmisji.
bEUmmDYj
rolnik
2 lata temu
Straszne. Urzekła mnie wasza historia
Antekkk
2 lata temu
W Polsce, to tak naprawdę ucierpiała branża hotelowa i restauracje , reszta to naciągacze .
Antekkk
2 lata temu
Pan Frasyniuk jęczy , niech Panu koledzy z KOALICJI pomogą .
Krakus
2 lata temu
Do roboty panie F. a nie żebrać o pieniądze. Sprzedać autobus i wypłacić ludziom pieniądze, to wasz biznes a nie rządu! Polacy nie zgadzają się na pomoc tym, co mają miliardy na koncie i w majątku firmy. Jak się nie opłaca to zmienić firmę, zamknąć restauracje, a nie czekać na deszcz pieniędzy. Trochę honoru i pomysłu na dalszy ciąg waszego biznesu.
Hfhhg
2 lata temu
Chwilę, przecież oni nie stali, nawet nie mieli kwarantanny żeby był przepływ towarów, co te O2 wypisuje?
YogiBeer
2 lata temu
Jest okazja żeby brać to się bierze,u nas w pracy zamówienia że do końca roku się nie wyrobimy,ale godziny obcięli o 20% i wypłaty też ,na bo jest tarcza .Więc 500 osób do domu na wolne,a Kaska leci.
err
2 lata temu
Sonik tez plakal,a okazuje sie ze wszyscy i tak musieli placic czynsz,a tak obiecywal ze pomoze.Biznesmeni od siedmiu bolesci.
Do wlascicie
2 lata temu
To co oni robili z kasa.Jak mozna miec 220 autobusow i nie miec kasy przez 3 miesiace??? Zmiencie menadzerow.
dssdees
2 lata temu
firmy którym tarcza tak naprawdę się nie należy , korzystają biorą dopłaty . ludzie się wkurzają bo roboty tyle samo jak zawsze a im obniża im się sztucznie pensje o 1/5 etatu i czas pracy. Zwykli pracownicy nie zarabiają ale przedsiębiorcy tak . Z drugiej strony takie firmy jak transportowe bez perspektyw na najbliższe kilka miesięcy i im się nie pomaga. Cos tu nie gra ?
gocha
2 lata temu
Zagłosujcie na Dudę to się wam poprawi he he he
bEUmmDYb
Max
2 lata temu
30 procent spadek wartości autokaru za dwa miesiące, czyli za 6 miesięcy postoju autokary będą bezwartościowe :} (mąłdry to on nie jest)
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić