o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Branża transportowa na krawędzi bankructwa. Będzie strajk? "Rząd o nas zapomniał"

67
Podziel się

"Byliśmy potęgą, jesteśmy na skraju bankructwa". Przedstawiciele branży transportowej apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie do tarczy antykryzysowej rozwiązań, które pomogą przetrwać im kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Właściciele firm transportowych apelują do rządu o pomoc
Właściciele firm transportowych apelują do rządu o pomoc (Getty Images)
bDIPzqBh

Dramat polskiej branży transportowej i apel do premiera. Właściciele domagają się m.in. dopłat do autokarów oraz współfinansowania przez rząd wynagrodzeń pracowników co najmniej do końca roku. Nie wykluczają nawet wyjścia ludzi na ulicę.

30 organizacji turystycznych i transportowych podpisało się pod listem otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego. Piszą w nim o zadłużeniu, braku środków do życia oraz braku zleceń.

Branża transportowa na skraju bankructwa. Proszą o pomoc
bDIPzqBj

Przedstawiciele branży, wzorem państw Zachodu, domagają się wprowadzenia do tarczy antykryzysowej dopłat do każdego autokaru za każdy miesiąc jego przestoju. Po 12 tys. zł miesięcznie za autokar o wartości powyżej pół miliona i 8 tys. zł za pojazdy o niższej wartości.

Zobacz także: Obejrzyj: Ruszają loty krajowe. Rząd ma plan na dalsze odmrażanie

Mieliśmy największą i najnowocześniejszą flotę. Teraz jesteśmy na krawędzi bankructwa. Rozumiemy, że to była nadzwyczajna sytuacja, nikt nie mógł jej przewidzieć. Jednak teraz mamy odczucie, że rząd o nas zapomniał, jesteśmy niewidzialni - powiedział w rozmowie z money.pl Rafał Jańczuk, prezes Raf Transu i Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych.

bDIPzqBp

Branża autokarowa chce wyjść na ulice. Została najmocniej zniszczona i wstanie ostatnia. Tarcza jest tylko na trzy miesiące, a co dalej? - pyta retorycznie.

Jak powiedział Jańczuk - z 220 autokarów, które posiada, jeździ tylko jeden. Reszta stoi na parkingu i niszczeje. - To był nowy sprzęt. Wartość autokarów spadła o 30 proc. Wartość mojej firmy spadła o połowę. Patrzę bezsilnie, jak wszystko, czego w życiu się dorobiłem, obraca się w pył - dodał i podkreślił, że w całej branży transportu turystycznego i pasażerskiego w Polsce pracuje 55 tys. osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDIPzqBq

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDIPzqBK
KOMENTARZE
(67)
Niezalezny
9 miesięcy temu
Jak byliście potęgą to winniście mieć rezerwy na czarną godzinę !!!!!!!!!!!!! 2 mce przestoju i"giganci" padają jak stonka po opryskach
karol
9 miesięcy temu
o oto chodzi PKS czeka na wsparcie rządu i przejęcie majątku
danny
9 miesięcy temu
to tak było i jest: górnicy, nauczyciele i lekarze- święte krowy. Reszta musi martwić się sama. Pojazdy muszą być nowe- wiec przepłacasz, stawki ubezpieczeń- chore (ok 20 000zł rocznie/ nowy autokar), serwis, pracownik, licencje, zezwolenia, zagranicze opłaty, potężna odpowiedzialność, a do tego jeszcze liczne kontrole pod przykrywką bezpieczeństwa, które sprowadzają się do wyłapywania nieistotnych bzdur i potężnych- niewspółmiernych do czynu kar. Płacz i płać, a jak brakuje to martw się sam.
bDIPzqBL
asdadsad
9 miesięcy temu
a gdzie byli ci poteżni biznesmeni jak kierowcy pracują pracowali na śmieciowych umowach na najnizsza krajowa???????? gdzie ci wielcy biznesmeni wtedy są????? no gdzie???? pływają w swoich basenach w wypasionych willach
Krzyk
9 miesięcy temu
Ze co ze jak , co to za firma która ma 220 autokarów i nie ma środków na postoje, sprzedajcie trochę sprzętu i będą pieniądze pokaże się jeszcze zysk po sprzedaży.Rosjanie kupią.
Najnowsze komentarze (67)
Obywatel
9 miesięcy temu
Jak nie jeżdzi to nie ma kosztów benzyny. Pracownika na postojowe i czekaj jak wszystko ruszy.wielcy biznesmeni co żyją z dnia na dzien.Dawaj zatrudnie cie na kase i zarobisz
Xyz
9 miesięcy temu
Potęga na kredyt. Mógł się ubezpieczyć. Zyskiem nie dzieliłby się z państwem.
8787
9 miesięcy temu
Niech głosują na PO. To im dadzą . Ale komornicy nakaz eksmisji.
rolnik
9 miesięcy temu
Straszne. Urzekła mnie wasza historia
Antekkk
9 miesięcy temu
W Polsce, to tak naprawdę ucierpiała branża hotelowa i restauracje , reszta to naciągacze .
Antekkk
9 miesięcy temu
Pan Frasyniuk jęczy , niech Panu koledzy z KOALICJI pomogą .
Krakus
9 miesięcy temu
Do roboty panie F. a nie żebrać o pieniądze. Sprzedać autobus i wypłacić ludziom pieniądze, to wasz biznes a nie rządu! Polacy nie zgadzają się na pomoc tym, co mają miliardy na koncie i w majątku firmy. Jak się nie opłaca to zmienić firmę, zamknąć restauracje, a nie czekać na deszcz pieniędzy. Trochę honoru i pomysłu na dalszy ciąg waszego biznesu.
Hfhhg
9 miesięcy temu
Chwilę, przecież oni nie stali, nawet nie mieli kwarantanny żeby był przepływ towarów, co te O2 wypisuje?
bDIPzqBD
YogiBeer
9 miesięcy temu
Jest okazja żeby brać to się bierze,u nas w pracy zamówienia że do końca roku się nie wyrobimy,ale godziny obcięli o 20% i wypłaty też ,na bo jest tarcza .Więc 500 osób do domu na wolne,a Kaska leci.
err
9 miesięcy temu
Sonik tez plakal,a okazuje sie ze wszyscy i tak musieli placic czynsz,a tak obiecywal ze pomoze.Biznesmeni od siedmiu bolesci.
Do wlascicie
9 miesięcy temu
To co oni robili z kasa.Jak mozna miec 220 autobusow i nie miec kasy przez 3 miesiace??? Zmiencie menadzerow.
dssdees
9 miesięcy temu
firmy którym tarcza tak naprawdę się nie należy , korzystają biorą dopłaty . ludzie się wkurzają bo roboty tyle samo jak zawsze a im obniża im się sztucznie pensje o 1/5 etatu i czas pracy. Zwykli pracownicy nie zarabiają ale przedsiębiorcy tak . Z drugiej strony takie firmy jak transportowe bez perspektyw na najbliższe kilka miesięcy i im się nie pomaga. Cos tu nie gra ?
gocha
9 miesięcy temu
Zagłosujcie na Dudę to się wam poprawi he he he
Max
9 miesięcy temu
30 procent spadek wartości autokaru za dwa miesiące, czyli za 6 miesięcy postoju autokary będą bezwartościowe :} (mąłdry to on nie jest)
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić