Kiedy wypada Triduum Paschalne? Czy trzeba iść do kościoła?

8

Triduum Paschalne to okres występujący bezpośrednio przed Wielkanocą. W 2024 roku rozpoczyna się w dniu 28 marca. Potrwa do Niedzieli Zmartwychwstania, a więc do 31 marca. Co warto wiedzieć na temat Triduum Paschalnego?

Kiedy wypada Triduum Paschalne? Czy trzeba iść do kościoła?
Kiedy Triduum Paschalne 2024? (Getty Images, Philippe Lissac / GODONG)

Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek (28 marca). Ten okres zakończy się 31 marca, a więc w Niedzielę Zmartwychwstania. Triduum obejmuje więc Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę oraz Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Katolicy są zachęcani do tego, by podczas Triduum Paschalnego brać udział w nabożeństwach odbywających się w kościołach, jednak obowiązek uczestnictwa w mszy św. dotyczy tylko Niedzieli Zmartwychwstania.

Warto wspomnieć też o tym, że Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku liturgicznym, kiedy nie odprawia się mszy świętej, a wierni zgromadzeni w kościołach uczestniczą w liturgii Męki Pańskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dorota Szelągowska o programie "Totalne remonty Szelągowskiej": "To program, który realnie pomaga ludziom"

Triduum Paschalne. Czy można jeść mięso?

Czy podczas Triduum Paschalnego można jeść mięso? Post ścisły (ograniczenie do jednego posiłku do syta oraz dwóch lekkich, niemających charakteru posiłków do syta) oraz wstrzemięźliwość od spożywania mięsa obowiązuje w Wielki Piątek.

Post ścisły dotyczy osób w wieku od 18 do 60 lat, natomiast wstrzemięźliwość od mięsa - wszystkich wiernych po ukończeniu 14. roku życia.

W Wielką Sobotę nie ma już tak restrykcyjnych zasad. Mimo to wiele osób decyduje się zachować post, jako formę przygotowania do świętowania Wielkanocy.

Post nie obowiązuje też w Wielki Czwartek. Zasadniczo zatem wierni muszą pościć wyłącznie w Wielki Piątek.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić