aktualizacja 

Bałtyk odsłonił skrywaną tajemnicę. Wiadomo, gdzie znajduje się obiekt

82

Tajemniczy wrak wyłonił się przed kilkoma dniami nieopodal plaży w Krynicy Morskiej. Eksperci zaznaczają, że można podziwiać go przy dobrej przejrzystości i odpowiednim poziomie wody. Bałtyk odkrywa go tylko wtedy, kiedy ma taki kaprys - mówią.

Bałtyk odsłonił skrywaną tajemnicę. Wiadomo, gdzie znajduje się obiekt
Tajemnicze odkrycie na Mierzei Wiślanej (Facebook, Karolina Kozłowska)

Wrak małego statku widziany był w ostatnich dniach przy plaży na Mierzei Wiślanej w Piaskach, pomiędzy wejściem nr 14 i 15.

Wzbudził ogromne zainteresowanie bywalców mierzei oraz fanów fotografii. Szczególną uwagę zwracały zdjęcia wraku robione z drona, które obiegły media społecznościowe.

Skąd pochodzi tajemniczy wrak? Próbowali ustalić to twórcy profilu Hello Mierzeja, którzy skontaktowali się w tej sprawie z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przekop Mierzei zgodnie z planem i budżetem. Minister podaje liczby

Zdaniem ekspertów drewno użyte do budowy wraku, jest datowane na pierwszą połowę dwudziestego wieku. Można też przypuszczać, że jest to jeden z dwóch kutrów, które zatonęły w tym rejonie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Jednym z nich jest jednostka GDY 126, która zatonęła w 1982 roku w okolicy Krynicy Morskiej, a druga możliwość to kuter o nieznanym numerze, który zatonął w czasie próby ucieczki do Szwecji w latach sześćdziesiątych. Biorąc pod uwagę datowanie, ta druga możliwość jest bardziej prawdopodobna - tłumaczą autorzy nagrania z Hello Mierzeja.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Swoją opinią na temat wraku dzieli się także Olaf Popkiewicz, youtuber, archeolog i redaktor programu Poszukiwacze historii.

To jest bardzo duża jednostka, ma 32 metry długości więc to już nie jest statek tylko bardziej żaglowiec, na 100 procent drewniak - zaznacza Popkiewicz.

Ekspert dodaje, że biorąc pod uwagę czas na jaki jest datowany, statek prawdopodobnie był wyposażony już w silnik.

To pewnie pozostałość po wielkiej ewakuacji z Prus Wschodnich (...) taka pamiątka po tych burzliwych wydarzeniach - tłumaczy i dodaje, że prawdopodobnie jacht został upolowany pewnie przez jakiś radziecki samolot szturmowy pod koniec II wojny światowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wrak statku na Mierzei Wiślanej #krynicamorska #sea #ship #wreck #iphone #poland #foryou
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić