Kim Dzong Un dogadał się z WHO. Jest tylko jedno "ale"

6

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia potwierdził, że władze Korei Północnej zgodziły się odebranie od WHO pomocy pandemicznej dla mieszkańców kraju. Mimo aprobaty Kim Dzong Una przedstawiciele WHO nie mogą wkroczyć na teren kraju drogą lądową. Znamy powód.

Kim Dzong Un dogadał się z WHO. Jest tylko jedno "ale"
Kim Dzong Un podjął decyzję. WHO może wjechać do Korei Północnej (Getty Images, 2016 Kyodo News)

Środki medyczne, które WHO dostarczy do Korei Północnej, od stycznia 2020 roku pozostawały na terenie Chin. Jak podaje Radio Wolna Azja, docelowo miały trafić do kraju Kim Dzong Una, jednak stało się to niemożliwe po zamknięciu granicy chińsko-północnokoreańskiej. Nastąpiło ono z obawy przed rozniesieniem się pandemii COVID-19.

Poinformowano nas, że te artykuły, razem z rzeczami pochodzącymi z innych agencji ONZ, obecnie pozostają na kwarantannie – relacjonował w rozmowie z Radiem Wolna Azja rzecznik WHO Edwin Salvador.

WHO pomoże mieszkańcom Korei Północnej

W transportach są takie akcesoria medyczne jak m.in. maseczki, odczynniki do testów na obecność koronawirusa, odzież ochronna i rękawice. Mimo udzielenia WHO zgody przez Kim Dzong Una, wolontariusze organizacji nie są w stanie dotrzeć do Korei Północnej drogą lądową.

Zobacz także: Zobacz też: Kim Dzong Un zmienił wygląd. "Stracił co najmniej 10 kg"

Według ustaleń Radia Wolna Azja granica lądowa Korei Północnej wciąż pozostaje zamknięta. Poważnie utrudniło to działania przedstawicieli WHO, którzy musieli skierować transporty drogą morską.

Otrzymaliśmy sygnały, że niektóre z materiałów znajdują się w transporcie, (…) ale dotychczas nie potwierdzono żadnych konkretnych zmian, które dotyczyły wznowienia transportu lądowego pomiędzy Dandongiem (w Chinach – przyp. red.) a Sinuidzu (w Korei Północnej – przyp. red.) – relacjonuje Cza Deok Czeol, zastępca rzecznika resortu WHO (Yonhap).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić