Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Kim Dzong Un się zdecydował?! Zaroiło się od plotek

10

Amerykański analityk, powołując się na źródła japońskiego wywiadu, twierdzi, że Kim Dzong Un otrzymał od Chin eksperymentalną szczepionkę na COVID-19. Przywódca Korei Północnej, członkowie jego rodziny oraz kilku ważnych urzędników miało już zostać zaszczepionych.

Kim Dzong Un się zdecydował?! Zaroiło się od plotek
Kim Dzong Un zaszczepiony na koronawirusa (Getty Images)

Harry Kazianis, ekspert ds. Korei Północnej w Centrum Interesu Narodowego w Waszyngtonie, twierdzi, że Chiny przekazały Kim Dzong Unowi eksperymentalną szczepionkę na COVID-19. Przywódca Korei Północnej rzekomo został już zaszczepiony.

Kim Dzong Un i wielu innych wysokich rangą urzędników z rodziny Kima i sieci kierowniczej zostało zaszczepionych na koronawirusa w ciągu ostatnich 2-3 tygodni dzięki kandydatowi na szczepionkę dostarczonemu przez chiński rząd - przekazał Kazianis.

Nie jest jasne, o jaką konkretnie szczepionkę chodzi oraz czy jest ona bezpieczna. Agencja Reutera podaje, że co najmniej trzy chińskie firmy opracowują szczepionkę na koronawirusa - Sinovac Biotech, CanSinoBio i Sinopharm.

Sinopharm twierdzi, że jego kandydat na szczepionkę był zastosowany u prawie miliona osób w Chinach. Żadna z firm nie ujawniła jednak wyników III fazy badań klinicznych.

Kim Dzong Un zaszczepił się na COVID-19? Eksperci mają wątpliwości

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying twierdzi, że nie słyszała o tym, by Korea Północna otrzymała od Chin szczepionkę. Niektórzy eksperci wątpią, że Kim Dzong Un przyjąłby eksperymentalny lek.

Nawet gdyby chińska szczepionka została już zatwierdzona, żaden lek nie jest doskonały i nie podjąłby takiego ryzyka, mając liczne schronienia, które mogą zapewnić prawie całkowitą izolację - powiedział Choi Jung-hun, ekspert od chorób zakaźnych, który w 2012 r. uciekł z Korei Północnej.

Mark Barry, analityk Azji Wschodniej powiedział, że Kim Dzong Un wolałby sprawdzone europejskie szczepionki od tych dostarczanych przez Pekin. "Ryzyko jest zbyt duże" - podkreślił.

Oficjalnie Korea Północna nie potwierdziła ani jednego przypadku koronawirusa. Kim Dzong Un wciąż wprowadza jednak kolejne ograniczenia związane z pandemią.

Zobacz także: Kim Dzong Un zwołał naradę. Wszystko przez pandemię koronawirusa

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić