Aleksander Sławiński| 

Kim Dzong Un "w stanie wegetatywnym". Szczegóły operacji

1629

Trwają spekulacje na temat stanu zdrowia Kim Dzong Una. Według wielu źródeł stan północnokoreańskiego dyktatora jest krytyczny. Nowe szczegóły na ten temat ujawnił jeden z japońskich tygodników. Opisał on, jak wyglądała operacja, której został ponoć poddany lider KRLD.

Kim Dzong Un ma być w "poważnym stanie".
Kim Dzong Un ma być w "poważnym stanie". (KCNA)

Około dwa tygodnie temu Kim Dzong Un zniknął z życia publicznego. Korea Północna nie przekazuje żadnych oficjalnych komunikatów na ten temat, co sprawa, że mnożą się spekulacje.

Według anonimowych źródeł do opieki nad przywódcą KRLD została wysłana przez sąsiednie Chiny ekipa lekarzy. Niepotwierdzone informacje mówiły o tym, że 12 kwietnia Kim przeszedł operację serca, która zakończyła się wieloma komplikacjami.

Japoński tygodnik "Shukan Gendai" miał uzyskać szczegóły na temat sytuacji. Powołując się na jednego z chińskich lekarzy, twierdzi on, że 12 kwietnia północnokoreański lider udał się z wizytą na prowincję. W pewnym momencie złapał się za klatkę piersiową i padł na ziemię. Towarzyszący mu lekarz szybko zaczął go reanimować i towarzyszył mu w drodze do szpitala.

O pomoc od razu zwrócono się do Chińczyków, prosząc o "natychmiastowe wysłanie zespołu lekarzy z Pekinu". Błyskawicznie z miasta wystartował samolot z niemal pięćdziesięcioma osobami na pokładzie oraz sprzętem medycznym, który skierował się do Pjongjangu.

Operacja Kim Dzong Una

Północnokoreańscy lekarze nie mogli jednak czekać, więc postanowili najprostsze zabiegi wykonać własnoręcznie. Było to między innymi wprowadzenie do układu krwionośnego Kim Dzong Una plastikowej rurki (stentu), która wspomagałaby jego działanie.

Jest to bardzo prosta operacja, która może zostać wykonana przez doświadczonego chirurga w ciągu jednej minuty. Jednak, jak donosi "Shukan Gendai", przeprowadzający ją lekarz był bardzo zdenerwowany. Trzęsły mu się ręce, a co więcej, nie miał doświadczenia w operowaniu tak otyłych osób. Wprowadzenie rurki zajęło więc aż 8 minut.

Być może bał się konsekwencji nieudanej operacji. W tym czasie, według słów chińskiego lekarza, Kim Dzong Un "zamienił się w warzywo". Chińska ekipa nie mogła nic poradzić na błędy wykonany przez Koreańczyków.

Zdrowie przywódcy KRLD od dłuższego czasu pogarszało. Według północnokoreańskich źródeł, które z oczywistych przyczyn chcą zachować anonimowość, Kim palił ogromne ilości papierosów. W dodatku w ciągu ostatnich miesięcy, i tak mając problemy z otyłością, jeszcze bardziej przybrał na wadze.

Od tego czasu rząd KRLD ma wstrzymywać się od ogłoszenia stanu wodza. W kraju trwają też rozgrywki o władze którą najprawdopodobniej przejmie jego młodsza siostra Kim Jo Dzong.

Zobacz także: Dzieciństwo dyktatora Korei Północnej

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić