Morawiecki oburzony po materiale TVN. Napisał długi post na Facebooku

287

TVN24 wyemitowało w sobotę program "Kłamstwo vatowskie", przedstawiający sprawę walki rządu PiS z tzw. mafiami podatkowymi. Materiał w złym świetle ukazuje działania rządu, posądzając władze o zniekształcanie faktów. Premier Morawiecki odniósł się do zarzutów na Facebooku.

Morawiecki oburzony po materiale TVN. Napisał długi post na Facebooku
Premier odniósł się do zarzutów dziennikarzy Superwizjera (PAP)

Reportaż wyemitowany w sobotę w Superwizjerze na antenie TVN24 traktował o przestępcach podatkowych, zajmujących się wyłudzaniem VAT-u. Dziennikarze w materiale zasadniczo niepochlebnie wyrażają się o działaniach rządu w tej sprawie, zarzucając mu brak skuteczności. 

W latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów, na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, a odzyskał zaledwie 150 milionów. To mniej niż jeden procent kwoty – mówią w materiale dziennikarze Superwizjera.

Premier Mateusz Morawiecki bardzo szybko odpowiedział na przedstawione w programie dane. "Stop fake news" - napisał premier na Facebooku - to "zafałszowana próba zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy".

"Kłamstwa vatowskie". Premier odpowiada

Prawda jest taka, że od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa - napisał w poście na Facebooku szef polskiego rządu.

Dodał, że od 2016 do 2019 roku wpływy z VAT powiększyły się o 47 proc., z PIT 46,7 proc., a z CIT o 54,7 proc.

Ktoś powie, że to tylko liczby. Otóż wcale nie. To są realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy ogromny, o ok. 90 proc, przyrost wydatków na cele związane z osobami niepełnosprawnymi (z 15.5 do ponad 29 mld) – te działania po prostu nie mogłyby zostać zrealizowane - kontynuuje premier.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Przedstawiciele opozycji natomiast w obliczu danych przedstawionych w materiale zapowiedzieli już realne działania. "W poniedziałek złożymy wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych" napisał na Twitterze Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić