Luzowanie obostrzeń. Co dalej? Morawiecki zabrał głos

54

Dziś odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas wystąpienia pojawiły się tematy związane z gospodarką. Padły m.in. pytania o luzowanie obostrzeń i waloryzację emerytur.

Luzowanie obostrzeń. Co dalej? Morawiecki zabrał głos
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, transmitowanej z siedziby KPRM w Warszawie, 9 bm. Spotkanie dotyczyło m.in. przyjęcia nowego wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2021 r. (PAP)

Premier rozpoczął od informacji związanej z tarczą antykryzysową, na którą podczas pandemii przeznaczono miliardy złotych.

W odpowiedzi na kryzys gospodarczy uruchomiliśmy tarczę. Dziś to blisko 200 mld zł - powiedział.
Za nami najtrudniejszy rok w historii III Rzeczypospolitej. To najtrudniejszy rok gospodarczy. Pandemia doprowadziła do tragedii dziesiątki milionów rodzin - powiedział premier.

Luka VAT. 250 mld strat

Luka VAT spowodowała ogromne straty w polskiej gospodarce. Zapowiedziano jednak uszczelnianie systemu.

Straty z powodu luki VAT to 250 mld zł. Uszczelniliśmy ten system. To przyniosło dobre rezultaty chwalone przez KE i Bank Światowy - stwierdził Morawiecki.

Waloryzacja emerytur

Padła także informacja dot. waloryzacji emerytur. Wskaźnik został zaktualizowany.

Przyjęliśmy nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 r. - 104,24 proc. - ogłosił premier.

PKB wzrośnie?

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że jest szansa na wzrost PKB w tym roku. Zapowiadano, że będzie to wzrost o ok. 4 proc.

Widać, że 4 proc. PKB jest raczej niezagrożone. Jeśli miałbym obstawiać, to sądzę, że raczej możemy przekroczyć te 4 proc. w tym roku - powiedział Morawiecki.

Pytania dziennikarzy. LOT, sytuacja w Porozumieniu

Zapytano premiera, kto według niego jest liderem Porozumienia.

Jestem przekonany, że Zjednoczona Prawica przetrwa, i jestem przekonany, że koledzy szybko dojdą do pozrozumienia - odpowiedział Morawiecki.

Zapytano także o LOT, który przechodzi poważny kryzys z powodu koronawirusa.

Nasz LOT, który uzyskał rentowność po wielu latach zapaści, boryka się z ogromnymi kłopotami, jak wszystkie linie lotnicze świata. (...) Państwo polskie będzie partycypowało w ratowaniu tych linii lotniczych, które są naszą chlubą - oznajmił premier.

Luzowanie obostrzeń a nowe mutacje wirusa

Padło też pytanie o luzowanie obostrzeń - w ostatnim czasie otwarto m.in. hotele, a także galerie handlowe.

Dzień po dniu obserwujemy kilka parametrów: nowe zakażenia oraz liczbę zgonów, liczbę łóżek covidowych, a także sytuację wokół nas - rozwój mutacji brytyjskiego i połodniowoafrykańskiego wirusa. Z duszą na ramieniu zdecydowaliśmy się znieść pewne restrykcje. Jeżeli ewolucja będzie nadal pozytywna, to będziemy planowali zmiany w kierunku kolejnego złagodzenia obostrzeń. Ale musimy mieć świadomość tego, że jeżeli sytuacja się pogorszy, to niestety, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji w zakresie obostrzeń pandemicznych, środków zapobiegających rozprzestrzenieniu wirusa - odpowiedział premier.
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić