Kobiety będą księżmi. Historyczna decyzja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

43

Podczas głosowania na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w podjęta przełomową decyzję o dopuszczeniu kobiet do ordynacji na księży. Zmiany wejdą w życie już od początku przyszłego roku.

Kobiety będą księżmi. Historyczna decyzja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
Historyczna decyzja w Kościele. (Getty Images)

Dyskusja na temat zmian w ordynacji trwała z przerwami prawie 70 lat. Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce zdecydował w końcu, że kobiety także będą mogły prowadzić parafie, a także zostawać biskupami

Kobiety będą mogły prowadzić parafie

Dotychczas kobiety pełniły funkcje diakonów i mogły udzielać sakramentów oraz odprawiać nabożeństwa. Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski był jednym z ostatnich w Europie, który nie dopuszczał kobiet do ordynacji na księży.

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec zaapelował o szacunek dla tych, którzy sprzeciwili się wnioskowi. Wniosek został przyjęty 45 głosami. 13 osób było przeciw, a 1 wstrzymała się od głosu. Do przegłosowania konieczna była większość kwalifikowana 2/3 głosów.

Do tej pory mieliśmy możliwość dopuszczenia do posługi diakona mężczyzn i kobiet. Natomiast do posługi prezbitera, powszechnie nazywanego księdzem, tylko mężczyzn. Natomiast decyzja synodu spowodowała, że do posługi prezbitera, czy w przyszłości biskupa, mogą być ordynowane osoby bez względu na płeć - podkreślił biskup

Pierwsze zmiany w funkcjach kościelnych weszły w życie w 1963 roku. Absolwentkom teologii umożliwiono wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego. Kobiety mogły zatem nauczać, odprawiać nabożeństwa i zajmować się pracą duszpasterską w parafiach.

W 1999 roku Kościół Ewangelicko-Augsburski dopuścił kobiety do posługi diakona. W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji uznała, że nie ma przeszkód ku temu, by kobiety zostały dopuszczone do ordynacji na księży.

Zobacz także: Kryzys w psychiatrii dziecięcej. Rzecznik Praw Pacjenta: widzimy światełko w tunelu
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić