Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Kobiety będą księżmi. Historyczna decyzja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

30
Podziel się:

Podczas głosowania na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w podjęta przełomową decyzję o dopuszczeniu kobiet do ordynacji na księży. Zmiany wejdą w życie już od początku przyszłego roku.

Kobiety będą księżmi. Historyczna decyzja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
Historyczna decyzja w Kościele. (Getty Images)

Dyskusja na temat zmian w ordynacji trwała z przerwami prawie 70 lat. Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce zdecydował w końcu, że kobiety także będą mogły prowadzić parafie, a także zostawać biskupami

Kobiety będą mogły prowadzić parafie

Dotychczas kobiety pełniły funkcje diakonów i mogły udzielać sakramentów oraz odprawiać nabożeństwa. Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski był jednym z ostatnich w Europie, który nie dopuszczał kobiet do ordynacji na księży.

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec zaapelował o szacunek dla tych, którzy sprzeciwili się wnioskowi. Wniosek został przyjęty 45 głosami. 13 osób było przeciw, a 1 wstrzymała się od głosu. Do przegłosowania konieczna była większość kwalifikowana 2/3 głosów.

Do tej pory mieliśmy możliwość dopuszczenia do posługi diakona mężczyzn i kobiet. Natomiast do posługi prezbitera, powszechnie nazywanego księdzem, tylko mężczyzn. Natomiast decyzja synodu spowodowała, że do posługi prezbitera, czy w przyszłości biskupa, mogą być ordynowane osoby bez względu na płeć - podkreślił biskup

Pierwsze zmiany w funkcjach kościelnych weszły w życie w 1963 roku. Absolwentkom teologii umożliwiono wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego. Kobiety mogły zatem nauczać, odprawiać nabożeństwa i zajmować się pracą duszpasterską w parafiach.

W 1999 roku Kościół Ewangelicko-Augsburski dopuścił kobiety do posługi diakona. W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji uznała, że nie ma przeszkód ku temu, by kobiety zostały dopuszczone do ordynacji na księży.

Zobacz także: Kryzys w psychiatrii dziecięcej. Rzecznik Praw Pacjenta: widzimy światełko w tunelu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(30)
Edy
rok temu
Sodomia i gomoria...
Taka prawda
rok temu
To jest biznes. Brakowało im facetów to niedobory będą upychać kobitkami. W KK mają dużo chętnych więc nie muszą nic zmieniać
Gość
rok temu
Takie wszędzie zmiany wprowadzają a kościół już dawno powinien prz3stać istnieć
Racjonalista
rok temu
Nie bardzo wiem co autor miał na myśli i widać, że kopiowanie artykułów nie popłaca.
Gazda
rok temu
Tytuł pasterka albo księdza.Biskup albo Biskupa.Proste no nie.?
katolik
rok temu
Same błędy nie księżmi a Pastorkami.Księża są w KK douczcie się i nie piszcie bzdur wprowadzając ludzi w błąd!.Nie rozróżniacie KK od Ewangelickiego?
Polak6
rok temu
Każda religia to tylko biznes i tylko od ilości wiernych zależy jak dochodowy.
Marcin
rok temu
Tak ale ładne i dostojnie wyglądające,nie za stare .Za biskupice proponuje Marylę Rodowicz lub Joanne Senyszyn po uprzednim wyznaniu wiary.
He he
rok temu
Początek końca tego niszowego i tak kościoła, popatrzcie na Niemcy...
Kasica
rok temu
Masakra. Do czego to wszystko zmierza 😭
Maciek
rok temu
Jak dobrze , że jestem katolikiem i tam nie ma takich wymysłów !
Robin
rok temu
To czy poprawnie będzie "księżyca"? Np Czarownik- czarownica, kierownik- kierownica, poseł-poślica. Samiec -samica...
Atheista
rok temu
Co prawda nie jest to zgodne z biblia napisana przez ich wszechwiedzacego i wszechmogacego boga, ale nie badzmy drobiazgowi... Wszak i my i oni wiemy ze boga nie ma a biblia to stek bzdur a kase jakos trzeba wyciskac z naiwnych.
brrrr
rok temu
co to za tekst??? w norwegii i innych krajach, od dawna panie pastor sa nie tylko Pastorkami ale piastuja funkcje biskupów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić