Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Dramatyczne statystyki Kościoła. Kryzys powołań. Ksiądz komentuje

1052
Podziel się:

Z roku na rok dramatycznie spada liczba powołań w Kościele Katolickim. Seminaria świecą pustkami. W tym roku tylko 242 kleryków zacznie naukę w seminariach diecezjalnych, podaje eKAI. To spadek o aż 20 proc. względem roku 2020...

Dramatyczne statystyki Kościoła. Kryzys powołań. Ksiądz komentuje
Papież Franciszek (Getty Images, Franco Origlia)

W Kościele brakuje księży. Mało tego - brakuje także powołań, a więc duchownych, którzy w przyszłości mieliby sprawować funkcje kościelne i wychowywać w wierze kolejne pokolenia Polaków, coraz bardziej niechętnych do wiary i nieufających instytucji Kościoła Katolickiego.

W seminariach diecezjalnych w roku 2021 naukę rozpocznie zaledwie 242 kleryków. W zakonach jest ich o ponad połowę mniej, bo 114. Razem więc jest to niewielka liczba 356 przyszłych duchownych, nie mówiąc już o tym, że zapewne część z nich stwierdzi z czasem, że seminarium "to nie to" i po drodze odejdzie.

W roku 2020 było to 441 chętnych. Spadek? O ok. 20 proc. w ciągu roku.

W Polsce kryzys powołań jest ogromny. Co jest tego powodem? W rozmowie z eKAI ks. dr Piotr Kot postanowił spróbować odpowiedzieć na to pytanie.

Kościół Katolicki przeżywa ogromny kryzys powołań. Powód?

Co jest powodem zmniejszenia się liczby powołanych? Dlaczego tak wielu młodych ludzi nie chce dołączyć do zakonów czy to dominikanów, czy jezuitów - dwóch najpopularniejszych zakonów w Polsce? Dlaczego tak mała liczba mężczyzn chce swoje życie poświęcić na bycie wikariuszem w parafii? Przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych twierdzi, że młodzi ludzie mogą mieć różne "opory".

Czasami oceniają siebie za niegodnych lub niezdolnych do takiego życia. Za tym mogą się kryć trudne historie w przeszłości: brak odpowiednich wzorców w domu rodzinnym, wczesne uzależnienia, problemy osobowościowe, a także zaburzenia tożsamości.

"Inni mają opory, żeby pójść za głosem powołania, bo wokół nich jest utrwalany negatywny obraz Kościoła i kapłaństwa. Obecnie ten czynnik jest wzmocniony przez kryzys związany z nadużyciami seksualnymi".

Jest jeszcze inny czynnik. Młodzi ludzie we współczesnym świecie mają silne tendencje indywidualistyczne. Kariera, samorealizacja, kultura eventowa, a do tego hiperindywidualizm w przeżywaniu wiary. Żyjąc taką logiką, trudno o podjęcie decyzji o poświęceniu własnego życia dla innych. To bowiem zawsze prowadzi do jakiegoś ograniczenia, do rezygnacji z własnych dążeń, a czasami do konieczności korekty sposobu myślenia - komentuje ks. dr Piotr Kot dla eKAI.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1052)
Bob
rok temu
Kiedyś dla młodego geja pójście do seminarium było idealnym rozwiązaniem, by nie musieć nikomu tłumaczyć się ze swoich skłonności. Pedofil też mógł upatrywać w byciu duchownym swojej szansy. Dziś, kiedy ochrona ich interesów w organizacji kościelnej nie jest już tak doskonala jak dawniej, wstąpienie w księżowskie szeregi już się nie kalkuluje.
Katolik
rok temu
A to dlaczego
katolik
rok temu
W wytykaniu księżom pedofilii czy homoseksualizmu jest sprzeczność, to są wasi ludzie - jaka różnica że w czarnej kiecy, a nie w tęczowych rajtuzach?. Kościół powoli się z nich oczyszcza i odrzuca deprawatorów. Jeśli dobrze zrozumiałem, to w postępowych Niemczech sąd swoim wyrokiem wobec księdza OKO mówi, że nie wolno krytykować gejów nawet jeśli są pedofilami i przy okazji księżmi?... No to cała ta lawendowa mafia powinna się przenieść do Niemiec bo tam będą pod ochroną?. Coś mi się zdaję, że propaganda zapędziła się w kozi róg. Ech, no to jak... Mają w końcu oczyszczać środowisko kościoła czy jednak nie…. bo okazuje się że to geje jak oni ?
Prawda
rok temu
Lawendowej mafii czas w kościele jest policzony. Już Bóg od tych przebierańców nawet swoje oblicze odwrócił!
Kazik
rok temu
Mściwi przebierańcy żboki sami się zniszczą uwierzcie mi. To jest początek ich końca!
Marek
rok temu
Znajomy odszedł z kapłaństwa Opowiadał, że nie dało rady żyć. Tyłu zboków, homoseksualistów którzy niszczyli innych. Podrzucanie świń, szykany, mobing psychiczny fizyczny, oczernianie przed przełożonymi. Kościół upadnie bo wśród księży są przebierańcy którzy nie są wierzący dla nich kasa i rozporek się tylko liczy. Po jego opowieściach odeszłam od kościoła. Kolega odszedł 8 lat temu. Ma żonę, dzieci. Depresja odeszła gdy tylko odszedł z tego miejsca. Czuje się wolny i szczęśliwy. Kościół już nawet Bóg opuścił przez to co tam się wyprawia!
będzie
rok temu
Zdjąć celibat- to jedyna droga dla normalnego Kościoła . Obecnie jest tam za dużo zboków a wydaje mi się że Bóg po to stworzył 2 płcie żeby się równoważyły.
Marcin K
rok temu
A seminaria Bractwa św. Piusa X są pełne. Jaki papież takie powołania i kościół w stanie opłakanym. Czas na papieża katolickiego
Zainteresowan...
rok temu
Jestem zainteresowany kupnem kościoła wraz plebanią na wsi na Podlasiu. Może być do małego remontu. Kościół zostanie przeznaczony na hodowle trzody. Zainteresowanych proszę o kontakt. Płacę gotówką 1% wartości. Obiecuję zatrudnić do pomocy obecnych pracowników pod warunkiem, że nie będą się obijać. Płacę 2800 zł brutto.
Cierpliwy
rok temu
Sztucznie rozdmuchane sprawy sprzed 20-30 lat zazwyczaj wobec osób które już nie żyją, w celu wywołania propagandy antykościelnej jako pretekstu do radykalnych reform w kościele z pominięciem aprobaty osób praktykujących? Synod synodów już trwa, padają tam bardzo dwuznaczne stwierdzenia. Czekamy na finisz.
ksmamona
rok temu
Wielkie brawa dla postawy KK w Polsce. Z takim podejście betonu kościelnego za 10 lat w kościołach będą magazyny zboża. Jeszcze raz BRAWA !!!!!!!!!!!!!!!!.
emeryt
rok temu
i co teraz?, jeszcze bardziej trzeba będzie chronić dzieci. Natura jest nie ubłagana.
Bil....
rok temu
Taki dochodowy interes spartaczyć.
Atrakcyjny Ka...
rok temu
Im więcej trutni do wyżywienia tym bardziej pszczoły głodują dlatego przed zimą trutnie z ula strącają
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić