Pedofilia w Kościele. Abp Gądecki krytykuje Watykan

585

W Watykanie trwa wizyta ad limina kolejnej grupy polskich biskupów. Abp Stanisław Gądecki w imieniu polskich biskupów skrytykował stanowisko Watykanu wobec biskupów ukaranych za niedociągnięcia, uchybienia czy zapomnienia w kwestii duchownych oskarżonych o pedofilię. -Ksiądz kardynał był trochę zaskoczony tym moim głosem - przyznał abp Gądecki.

Pedofilia w Kościele. Abp Gądecki krytykuje Watykan
Abp Stanisław Gądecki (YouTube)

Ze względu na pandemię delegacja polskich biskupów w Watykanie została podzielona na grupy. W jednej z nich znaleźli się hierarchowie z archidiecezji poznańskiej: abp Stanisław Gądecki i bp Szymon Stułkowski.

Abp Stanisław Gądecki w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną opowiedział, jak przebiegała wizyta w Kongregacji ds. Biskupów. Metropolita poznański został poproszony o przedstawienie sytuacji Kościoła w Polsce.

Dramatyczna sytuacja w Polsce

Abp Gądecki zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację, jaką jest duża liczba przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Metropolita dodał jednak, że polski Kościół przeżył już tak wiele wstrząsów, że jest zdolny, by ta sytuacja uległa poprawie.

Przewodniczący kongregacji, kard. Marc Ouellet przypomniał wówczas o dokumencie "Vos estis lux mundi" (dwudzieste siódme motu proprio papieża Franciszka z 2019 r.). List ustanawia przepisy, które powinno zastosować się w przypadku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa seksualnego wobec osoby małoletniej lub bezradnej przez duchownych, osoby konsekrowane i członków stowarzyszeń życia apostolskiego. Normy te weszły w życie 1 czerwca 2019.

Starałem się zwrócić uwagę na to, że naszym zadaniem jest współpraca z Ojcem Świętym, aby oczyścić sytuację, jaka ma miejsce w Kościele, i która doprowadziła do podważenia zaufania niektórych osób do Kościoła. Naszym głównym celem jest wierność temu dokumentowi, chęć wprowadzenia go w życie, tak żeby rzeczywiście służył on dobru Kościoła i przede wszystkim dobru ofiar pedofilii, a także oczyszczeniu pozycji Kościoła w społeczeństwie - mówi arcybiskup Gądecki w rozmowie z KAI.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w imieniu pozostałych polskich biskupów zaproponował zmianę dot. biskupów, którzy zostali obłożeni karami za niedociągnięcia, uchybienia czy zapomnienia w prowadzeniu spraw duchownych oskarżonych o pedofilię od 2019 r.

Biskupi zwracali uwagę, na dysproporcję między karami, które zostały nałożone na biskupa po wstępnym dochodzeniu, i orzeczeniu trwałych kar wobec niego, a sytuacją pedofila, przestępcy, który po 5 latach wychodzi z więzienia i może swoje życie zacząć od nowa, z carte blanche. W przypadku biskupa mamy do czynienia jakby ze śmiercią cywilną oskarżonego hierarchy, który nie jest pedofilem. Jest on usuwany z urzędu, popada w infamię i zostaje jakby unicestwiony przez media - czytamy na stronie KAI.

Abp Gądecki przyznał w rozmowie, że "ksiądz kardynał był trochę zaskoczony tym moim głosem, ale potem zwrócił uwagę, że nie jest to nasza agresja w stosunku do Stolicy Apostolskiej tylko postawienie pytania, czy to wszystko stosuje się według zasady proporcjonalności winy do kary" - podkreślił w rozmowie z KAI.

Prosił mnie też o przekazanie mu naszych uwag i poinformował, że chce je wykorzystać w wypracowaniu stanowiska po trzech latach od promulgacji Vos estis lux mundi, kolejnego dokumentu który będzie miał formę dojrzalszą - dodał abp Gądecki, cyt. przez KAI.
Zobacz także: Polski Ład jest „niesprawiedliwy”? Episkopat krytykuje programu PiS-u
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić