Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Pedofilia w Kościele. Abp Gądecki krytykuje Watykan

468
Podziel się:

W Watykanie trwa wizyta ad limina kolejnej grupy polskich biskupów. Abp Stanisław Gądecki w imieniu polskich biskupów skrytykował stanowisko Watykanu wobec biskupów ukaranych za niedociągnięcia, uchybienia czy zapomnienia w kwestii duchownych oskarżonych o pedofilię. -Ksiądz kardynał był trochę zaskoczony tym moim głosem - przyznał abp Gądecki.

Pedofilia w Kościele. Abp Gądecki krytykuje Watykan
Abp Stanisław Gądecki (YouTube)

Ze względu na pandemię delegacja polskich biskupów w Watykanie została podzielona na grupy. W jednej z nich znaleźli się hierarchowie z archidiecezji poznańskiej: abp Stanisław Gądecki i bp Szymon Stułkowski.

Abp Stanisław Gądecki w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną opowiedział, jak przebiegała wizyta w Kongregacji ds. Biskupów. Metropolita poznański został poproszony o przedstawienie sytuacji Kościoła w Polsce.

Dramatyczna sytuacja w Polsce

Abp Gądecki zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację, jaką jest duża liczba przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Metropolita dodał jednak, że polski Kościół przeżył już tak wiele wstrząsów, że jest zdolny, by ta sytuacja uległa poprawie.

Przewodniczący kongregacji, kard. Marc Ouellet przypomniał wówczas o dokumencie "Vos estis lux mundi" (dwudzieste siódme motu proprio papieża Franciszka z 2019 r.). List ustanawia przepisy, które powinno zastosować się w przypadku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa seksualnego wobec osoby małoletniej lub bezradnej przez duchownych, osoby konsekrowane i członków stowarzyszeń życia apostolskiego. Normy te weszły w życie 1 czerwca 2019.

Starałem się zwrócić uwagę na to, że naszym zadaniem jest współpraca z Ojcem Świętym, aby oczyścić sytuację, jaka ma miejsce w Kościele, i która doprowadziła do podważenia zaufania niektórych osób do Kościoła. Naszym głównym celem jest wierność temu dokumentowi, chęć wprowadzenia go w życie, tak żeby rzeczywiście służył on dobru Kościoła i przede wszystkim dobru ofiar pedofilii, a także oczyszczeniu pozycji Kościoła w społeczeństwie - mówi arcybiskup Gądecki w rozmowie z KAI.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w imieniu pozostałych polskich biskupów zaproponował zmianę dot. biskupów, którzy zostali obłożeni karami za niedociągnięcia, uchybienia czy zapomnienia w prowadzeniu spraw duchownych oskarżonych o pedofilię od 2019 r.

Biskupi zwracali uwagę, na dysproporcję między karami, które zostały nałożone na biskupa po wstępnym dochodzeniu, i orzeczeniu trwałych kar wobec niego, a sytuacją pedofila, przestępcy, który po 5 latach wychodzi z więzienia i może swoje życie zacząć od nowa, z carte blanche. W przypadku biskupa mamy do czynienia jakby ze śmiercią cywilną oskarżonego hierarchy, który nie jest pedofilem. Jest on usuwany z urzędu, popada w infamię i zostaje jakby unicestwiony przez media - czytamy na stronie KAI.

Abp Gądecki przyznał w rozmowie, że "ksiądz kardynał był trochę zaskoczony tym moim głosem, ale potem zwrócił uwagę, że nie jest to nasza agresja w stosunku do Stolicy Apostolskiej tylko postawienie pytania, czy to wszystko stosuje się według zasady proporcjonalności winy do kary" - podkreślił w rozmowie z KAI.

Prosił mnie też o przekazanie mu naszych uwag i poinformował, że chce je wykorzystać w wypracowaniu stanowiska po trzech latach od promulgacji Vos estis lux mundi, kolejnego dokumentu który będzie miał formę dojrzalszą - dodał abp Gądecki, cyt. przez KAI.
Zobacz także: Polski Ład jest „niesprawiedliwy”? Episkopat krytykuje programu PiS-u
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(468)
Explicite
5 miesięcy temu
To co ma dzisiaj miejsce sprawia, że dość często, człowiek zmęczony walką tych którzy powinni być moralnym przykładem dla wierzących i niewierzących ,sami wikłają się w prymitywne swary.To sprawia że coraz częściej wybieramy samotną drogę do Boskiej obietnicy zmartwychwstania,rezygnując z pośrednictwa takich. Człowiek zdaje się zagalopował i zaczyna to Pana Boga tworzyć na swoje podobieństwo zapominając że to on został stworzony , nie pytając Pana Boga mianuje jemu "świętych", za pomocą kropidła przebacza najcięższe grzechy,... itp,itd.
emeryci
6 miesięcy temu
My was już nie chcemy z tymi waszymi PEDOFILAMI. MY BOIMY SIE WPUSZCZAĆ WAS DO SWOICH DOMÓW. Płacie sobie sami ZUS i podatki(TAK JAK MY EMERYCI TO ROBILIŚMY PRZEZ CALE ZYCIE), to może odzyskacie dobre imię u niektórych wiernych.
jakoś tak
6 miesięcy temu
STRACIŁEM ZAUFANIE DO JEGO FLUORESCENCJI GĄDECKIEGO , bo uważam że jest on współwinny zaniedbań w sferze bezpieczeństwa polskich dzieci
szakal
6 miesięcy temu
oni nie boją się ani piekła ani nieba, a dlaczego?!
Nauczyciel
9 miesięcy temu
Nawet wrogo nastawiona do kościoła Wielgusowa i z nią te pozostałe babki,które zawlokły do Watykanu lisinskiego są rozczarowane i poturbowane tym co on zrobił swoim kłamstwem, oszustwem, że są poturbowane i nie mogą dojść do siebie tym co on narobił i okradał fundację, nie pracując nigdzie a mając luksusowe auta, a ostatnio przegrał w sądzie.. to powinno dać do myślenia, że dla kasy wszystko się zrobi...o tym mówiła również telewizja tv...wroga Kościołowi
Listonosz
9 miesięcy temu
Poczytajcie w różnych gazetach co napisano o byłym prezesie fundacji i popytajcie się ludzi z jego stron to wam otworzą się oczy... do czego on jest zdolny i jaką ma przeszłość... dlatego nie dziwię się, że przegrał w sądzie...
Prawnik
9 miesięcy temu
Były prezes fundacji nie lękajcie się, okazał się zwykłym oszustem i kłamcą...robił wszystko dla kasy..tak orzekł sąd apelacyjny.jak teraz z tych kłamstw wyjdą biskupi z Płocka,którzy go tak promowali aż do Rzymu go z tymi wariatkami zawlekli.jak oni przeproszą księdza i parafian oraz uczynią zadośćuczynienie.
Wierny
9 miesięcy temu
Zeszliście na psy to jest okropne co zrobił kościół z wiarą ludzi
Kingola
9 miesięcy temu
Jeśli pozwalali na pedofilię, to powinni dostać bolesną karę, by inni się nie odważyli.
pusta taca
9 miesięcy temu
Zamiast takich dywagacji wystarczy, aby takimi sprawami zajęły się sądy cywilne i odpowiednio potraktowały takich delikwentów.
Mata
9 miesięcy temu
Miesza i miesza i pograza sie jeszcze bardziej.
www
9 miesięcy temu
Osoba Publiczna/Duchowna, ma inne standardy. Idziesz miedzy ludźmi to tez się musisz liczyć z karą na pokaz. Proste, jak nawalisz tracisz wszystko. tu nie ma drogi w dwie strony , skoro chcesz nauczać i nauczasz. nie ma czegoś takiego jak niewspółmierna kara, wybrałeś ciężką drogę jaką jest poświecenie się Bogu, nie ma taryfy ulgowej bo widza Cię ludzie, pokazujesz na ziemi to co Boskie, nie licz na pobłażliwość społeczeństwa, skoro od innych wymagasz od siebie wymagaj jeszcze więcej Biskupie.
przez ucho ig...
9 miesięcy temu
czas ucieka piekło czeka
puste plebani...
9 miesięcy temu
jeszcze troche a będą szkolić na miesięcznych kursach chętnych na księży z łapanki .... bo seminaria puste
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić