Kolczak zbrojny pojawił się w Wielkopolsce. To bardzo jadowity pająk
Nadleśnictwo Oborniki (Wielkopolska) donosi o pojawieniu się na leśniczówce kolczaka zbrojnego. Jest to bardzo niebezpieczny pająk. Jego jad powoduje zatrucie, które może trwać nawet dwa tygodnie.
Źródło zdjęć: © Facebook (Nadleśnictwo Oborniki, Lasy Państwowe)
Kolczak zbrojny nie jest na co dzień spotykany w naszym kraju. Tym bardziej jego widok może zaskoczyć, ale i niepokoić.
Tego typka wolałbym nie spotkać na leśniczówce. Ale jeśli już się stało, to chociaż podzielę się fotką z Wami. Kolczak zbrojny - a w zasadzie pani kolczakowa - pisze przedstawiciel Nadleśnictwa Oborniki, prezentując jednocześnie napotkanego pająka.
Później tłumaczy, że to jeden z nielicznych pająków występujących w Polsce, których jad powoduje zatrucie. Może ono trwać nawet do dwóch tygodni.
Najbardziej jadowity pająk w Polsce. Żyje w Bieszczadach
Kolczak zbrojny to bardzo niebezpieczny pająk
"Zawarte w nim hemolizyny wywołują stan zapalny, piekący ból, nudności a nawet zawroty głowy" - donosi Nadleśnictwo Oborniki na Facebooku.
Szczególnie samice bywają agresywne broniąc swojego potomstwa. Dawniej nieliczny, występujący głównie na południu Europy wędruje ku północy zapewne z uwagi na suche, upalne lata sprzyjające jego rozwojowi - przekazano w poście nadleśnictwa.
Czytaj także: