Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Kolęda 2022. Czy ksiądz musi mieć maseczkę? Pacjent.gov mówi jasno

142
Podziel się:

Niedługo do naszych drzwi zacznie pukać ksiądz z kolędą. Maseczkę powinniśmy mieć w miejscach publicznych, gdzie skupia się duża liczba osób. Ale co z kolędą, podczas której przyjmujemy duszpasterza kursującego od domu do domu?

Kolęda 2022. Czy ksiądz musi mieć maseczkę? Pacjent.gov mówi jasno
Kolęda w czasie pandemii. Trzeba mieć maseczkę w domu? (PAP, Roman Jocher)

W związku z panującymi obostrzeniami już kolejny rok musimy nosić maseczkę w sklepach, w komunikacji miejskiej, urzędach, czy nawet w kościołach. Restrykcje dotyczą też liczbt zebranych osób w danym miejscu na metr kwadratowy. Mimo panującego zagrożenia epidemiologicznego i wciąż mutującego wirusa, księża chodzą po kolędzie, odwiedzając dziennie dziesiątki osób. Jak powinniśmy się w tym czasie zachować?

W ubiegłym roku głośno było o proboszczu z parafii NMP Królowej Polski w Głuszycy (woj. dolnośląskie). Duchowny odwiedzał wiernych bez maseczki, parafia tłumaczyła się wtedy, że ze względów zdrowotnych jest z tego zwolniony. Parafianka zwróciła wtedy uwagę, że odwiedzając starsze osoby naraża ich zdrowie i życie.

Czy ksiądz podczas kolędowania powinien mieć maseczkę?

Usta i nos zasłaniaj wszędzie tam, gdzie masz kontakt z ludźmi, z którymi nie mieszkasz i nie masz możliwości zachowania odpowiedniego dystansu (1,5 m) - czytamy na stronie pacjent.gov.

Ta kwestia pozostaje więc bezdyskusyjna. Zarówno ksiądz, jak i my ze względów bezpieczeństwa podczas kolędowania powinniśmy mieć zakryty nos i usta. Zwłaszcza, że duchowny tego dnia odwiedza naprawdę wiele osób. Jeśli jesteśmy na kwarantannie lub mamy objawy zakażenia koronawirusem przełóżmy wizytę księdza w swoim domu na inny termin.

Dane MZ z 4 stycznia 2022 mówią o 11670 nowych zakażeniach COVID-19 w Polsce. 433 osoby w ciągu tej doby zmarły.

Zobacz także: Zniszczył fasadę kościoła. "Sąd nie miał wątpliwości"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(142)
Elżbieta
6 miesięcy temu
Jak widać katolicy bardziej są wykształceni.Nie robią błędów.
emerytka 60+
6 miesięcy temu
W ubiegłym roku przyjęliśmy po kolędzie księdza proboszcza w maseczkach. Kazał nam je zdjąć z tego względu że on jest w maseczce, więc my nie musimy być. No i zdjęliśmy, bo nie chciałam dyskutować. Klamek w drzwiach nie dotykał i nie siadał. Jestem za, aby kolęda odbywała się w kościele ulicami, blokami tak jak to już jest praktykowane w niektórych parafiach. Poza tym byłabym usatysfakcjonowana, aby spowiedź była zbiorowa w czasie pandemii, a nie indywidualna.
Dureń
6 miesięcy temu
Chętnie wręczę mu kopertę
jaco
6 miesięcy temu
Przecież on roznosił bilety do raju
Gość
6 miesięcy temu
Nie wpuszczam księdza już od dobrych 20 lat i dobrze mi z tym. Ciekawe w jakim innym państwie kataniorze łażą po chatach. Już dawno powinno to się skończyć. Tradycja z dupy wzięta. Głupota totalna
Koscielny
6 miesięcy temu
To jest draństwo oni są bezwzględni wyciągają od tych biednych ludzi którzy nie mają co do garka włożyć ostatnie grosze zamiast im pomóc przeżyć zimę. A gdy się skończy kolędowanie to wyjeżdżają na założony odpoczynek bo się przepracowali i przepuszczają wyżebrane pieniądze na wynajem pokoi na jednom godzinę
Kolęda
6 miesięcy temu
Nie proszeni goście idoą po kasę ale ten trend sam pomału zaniknie w ubiegłym roku nie chodzili i nic się nie stało tylko obawiają się że ludzie się odzwyczją 🐏🐏🐏🐏
Magda
6 miesięcy temu
Wasz wybór chcesz wpuścić wpusc nie to nie przez całe życie wpuszczałam ksiedza tym razem nie zrób to samo i wtedy komentarz zbędny
Dora
6 miesięcy temu
Ludzie z darmo pogrzebu nie ma pochowałam ojca ksiądz skasował mnie 1200 zeta
nieświęty
6 miesięcy temu
Łażą a rozkoszy czy z biedy ? Niech skorzystają z pomocy socjalnej , opieki społecznej .
Mietek
6 miesięcy temu
Komornik zbędny . Rachunki opłacam terminowo . MOPS UDZIELI księŻULIKOWI pomocy , niech tam idzie .
Max
6 miesięcy temu
Ksiądz tom to bym trzepał jak koperty po kolędzie nie będzie kopert to trzepania nie będzie
70 plus
6 miesięcy temu
Nikt nikogo nie zmusza aby przyjął księdza po kolędzie. Po co te wszystkie zjadliwe komentarze?
Emeryt
6 miesięcy temu
Nie ma przymusu przyjmowania księdza a pochować może i pracownik urzędu, jak ktoś chce niech żyje na swój sposób. Ksiądz robi wszystko za pieniadze nic darmo. Kolęda także kosztuje, a maseczki w swoim domu nie mam zamiaru zakładać, a on powinien.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić