Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Komunie święte 2020. Rodzice oburzeni. Nie wszyscy księża przekładają uroczystość

24
Podziel się

Koronawirus sprawił, że wielu księży przełożyło pierwszą komunię świętą. Są jednak też tacy duszpasterze, którzy nie zrezygnowali z organizacji uroczystości w maju, co zbulwersowało rodziców.

Nie wszyscy księża przekładają pierwszą komunię świętą
Nie wszyscy księża przekładają pierwszą komunię świętą (Getty Images)
bEUQKRVh

Koronawirus w dalszym ciągu jest groźny. Świadczy o tym chociażby fakt, że z dnia na dzień rośnie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia, jak i również ofiar śmiertelnych. Stopniowo odmraża się gospodarkę, a ponadto wierni wracają do kościołów, w których jeszcze niedawno mogło znajdować się jednocześnie tylko pięć osób.

Pandemia przysporzyła księżom wielu kłopotów. Stanęli oni przed trudnym zadaniem związanym z podjęciem decyzji dotyczącej pierwszej komunii świętej. Wielu kapłanów postanowiło przełożyć uroczystość na czas, kiedy koronawirus nie będzie już tak niebezpieczny jak obecnie.

Zobacz także: Szymon Hołownia: Kościół musi być społeczny, a nie teologiczny

bEUQKRVj

Są jednak też tacy, którzy nie widzą przeszkód, by pierwsza komunia święta odbyła się już w maju. Na 10 maja zaplanował ją proboszcz łódzkiego kościoła pw. Matki Bożej Jasnogórskiej. Wobec tego rodzice zaczęli protestować.

"Byliśmy w absolutnym szoku"

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", łódzka parafia powiadomiła rodziców zaledwie tydzień przed terminem, że pierwsza komunia odbędzie się 10 maja.

bEUQKRVp

Ksiądz proboszcz powiedział, że komunie będą w zaplanowanym terminie, czyli dokładnie za tydzień. Byliśmy w absolutnym szoku! Nie jesteśmy na to przygotowani. Jest epidemia. To nie jest czas na grupowe komunie! W klasie mojej córki jest niemal 30 osób - powiedziała jedna z matek podczas poniedziałkowej rozmowy z "GW".

Na stronie internetowej łódzkiego kościoła pw. Matki Bożej Jasnogórskiej pojawiło się oświadczenie w tej sprawie:

Na prośbę rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. zaproponowałem komunię rodzinną dziecka z rodzicami w terminie ustalonym od roku. Rodzice na indywidualnym spotkaniu z księdzem proboszczem wyrazili wolę przyjęcia Pana Jezusa przez ich dzieci w takiej uroczystości rodzinnej. Dzieci zostały podzielone na nieliczne grupy na bazie klas, by dzieci mogły być we wspólnocie z najbliższymi kolegami, jednak przeciwnicy tej formy uniemożliwili zorganizowanie grup na bazie klasy, więc dzieci idą do komunii w innych grupach. Dla pozostałych dzieci komunia została odłożona na jesień. Dla rodziców i dzieci, którzy poprosili o Komunię Św. nie najważniejsze są stroje i przyjęcie z prezentami, ale duchowe spotkanie z Chrystusem w Eucharystii. Kościół jest od tego, by głosić Słowo Boże i udzielać sakramentów tym, którzy o to proszą. Nasz kościół jest największą świątynią w mieście Łodzi i zgodnie z obowiązującymi przepisami pozwala na organizację modlitwy w sposób bezpieczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEUQKRVq

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEUQKRVK
KOMENTARZE
(24)
Rttyyuu
rok temu
Matka. Dziecka. Z. Dodatnim. Wynikiem wycofała. Komunie. Dziecka 14 czerwca
Uu567789345
rok temu
Czy. Każdy. Kościół. To. Covid do sześcianu ?
567789345
rok temu
Ale Słowacy. Nas nie. Chcą. Rozsadniejsi
bEUQKRVL
567789345
rok temu
Tak się rwą do tych. Świętości i. Chyba. Dużo. Na plusie. Mimo. Kovidu
567789345
rok temu
Ciekawe jaki jest ich. Bilans. Ile. Zostaje. Na. Czysto
567789345
rok temu
Nasz pęd do. Wiary. Nie wyjdzie. Nam na zdrowie. Przybędzie ateistow
Iioouuyy
rok temu
Przybywa ateistów ?
Mama
2 lata temu
To rodzice wymuszają na księżach organizowanie komunii! Mają zamówione lokale i za nic wszelkie inne względy. Szkoda mi księży zahukanych przez rozkrzyczane mamy, ale też dlatego, że już nie potrafią tym owieczkom przemówić do rozumu. Wrzesień jest też pięknym miesiącem i może byłaby szansa, aby dzieci przeżyły ten dzień razem, całą klasą i bez masek na twarzy. Na nic już nie potrafimy dzisiaj poczekać. Wszystko musi być już. Nawet Pan Bóg. O ile jeszcze jest dla niego miejsce na tych imprezach.
Dina
2 lata temu
U nas komunia jest przełożona na wrzesień a my poprosiliśmy o indywidualną komunię dla syna w środku tygodnia podczas mszy w maju. Nie będzie przyjęcia. Dajcie spokój księżom. Oni naprawdę przestrzegają zaleceń, zanim przełożyli lub nie przełożyli komunie, konsultowali się z rodzicami, co robić. Nie zapraszajcie do kościoła gości tylko najbliższych dziecku, trzymajcie rygor ilości osób w kościele, maseczek nawet dla dzieci i rodziców i będzie tak samo bezpiecznie w kościele jak na zakupach w sklepie. Aniu mniej ani więcej.
Zyzio
2 lata temu
Komentujęt jako widz bo mnie ta sprawa nie dotyczy. To jest normalnie cyrk na kółkach.
adbed
2 lata temu
Nie przepadam za tymi filozofami w kieckach ale tego gościa akurat popieram. Imprezy te co roku to wielka biba rodzinna daleka od idei jej przyświecającej. Małe wesela dla dzieciaków, którym nie dość że księża namącą w głowie to rodzice poprawią. Dla tych co najwięcej krzyczą to problem, gdzie przyjąć rodzinę? Knajpy zamknięte a wypić gdzieś trzeba. Może czas skończyć z tym przepychem. To dobry czas. Popieram rodziców, którzy chcą to zrobić w maju.
nie katolik
2 lata temu
Tak najlepiej żeby już w ogóle nie było komunii, mszy ,kościołów, wiernych, księży.W kościołach zrobić dyskoteki i powołać jedną religię protestancką albo światową.Ciekawy jestem tylko czy muzułmanie i judaiści na to się zgodzą.Na likwidację wiary rzymskokatolickiej tak, z wielką chęcią, ale pozostałych to już nie.
Matka
2 lata temu
Gadacie a nawet nie czytacie ze zrozumieniem. Komunie odbywaja sie w niektorych parafiach na zyczenie rodzicow. W naszej parafi komunie sa w czerwcu i we wrzesniu. Ci co chcieli miec w czerwcu to na jednej mszy jest 7 dzieci tylko i wylacznie z rodzicami. Takich turnusow jest kilka. Reszta kto chcial na wrziesien. Jesli nadal beda obostrzenia to komunie przeprowadzone beda jak w czerwcu, tylko dzieci z rodzicami na kilka turnusow. I z artykulu wynika ze tez w tej parafi bedzie podobnie wiec nie plujcie jadem.
bEUQKRVD
Swojak
2 lata temu
Pamiętacie skecz ,kabaretu skeczów męczących, babo babo masz quada a ona na to boo, tak niestety myślą rodzice że prezent ważniejszy od zdrowia
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić