Natalia Bogucka| 

Konferencja premiera i ministra rolnictwa. Zmiany w "Piątce dla zwierząt"

8

W poniedziałek odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Przedstawiono zmiany w ustawie nazywanej "Piątką dla zwierząt".

Konferencja premiera i ministra rolnictwa. Zmiany w "Piątce dla zwierząt"
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy (PAP, Radek Pietruszka)

Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedzieli zmiany w "Piątce dla zwierząt". Podczas konferencji przekazano, że wejście w życie przepisów dot. uboju rytualnego i farm futerkowych zostanie przesunięte na 1 stycznia 2022 roku. Jednocześnie ubój rytualny ma być dalej dopuszczalny w przypadku drobiu.

Rząd zapowiedział również system odszkodowań dla branży rolniczej. Będą one oferowane "rolnikom i hodowcom, którzy nie zdołają przestawić się na inny rodzaj produkcji". Premier Morawiecki podkreślił, że w szczególności dotyczy to hodowców zwierząt futerkowych.

Jeśli chodzi o system odszkodowań, od zeszłego piątku funkcjonuje w ministerstwie rolnictwa komisja, która przygotowuje projekt, jak miałoby to wyglądać. Chcemy, aby to dotyczyło przede wszystkim tych, którzy tracą zyski z powodu wprowadzenia ustawy. Zarówno rolników, jak i przedsiębiorców - powiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Piątka dla zwierząt. Powstanie Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt

Premier zapowiedział również powołanie nowej instytucji - Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. To ona jako jedyna będzie uprawniona do kontrolowania gospodarstw.

To dla wielu osób była kość niezgody - to właśnie nowa Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt będzie miała jako jedyna prawo do weryfikowania sposobu chowu, hodowli zwierząt, traktowania zwierząt - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Humanitarne traktowanie zwierząt to nie jest ani ideologia lewicowa, ani prawicowa. To zmiana cywilizacyjna, która dobrze o nas świadczy. Jako polskie społeczeństwo pochylamy się nad cierpieniem braci mniejszych - powiedział premier.

Zobacz także: "Piątka dla zwierząt". Będą kary dla senatorów głosujących "przeciw" nowelizacji ustawy

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić