o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Koniec blokady Kanału Sueskiego. Statek towarowy uwolniony

239
Podziel się

Konterowiec Ever Given, który od kilku dni blokuje Kanał Sueski, został prawie całkowicie ściągnięty z mielizny. Jedna z najważniejszych dróg wodnych świata prawdopodobnie wkrótce zostanie ponownie otwarta.

Koniec blokady Kanału Sueskiego. Statek towarowy uwolniony
Kontenerowiec Ever Given uwolniony z mielizny (PAP)
bESLikNx

Statek został częściowo ściągnięty z mielizny, ale nadal blokuje ruch na Kanale Sueskim. Ekipy ratownicze zdołały już prawie odpowiednio ustawić statek, ale dziób jest nadal zablokowany.

Pod dziób ma być wtłaczana woda pod ciśnieniem. Jeśli to nie pomoże usunąć piasku i gliny, możliwe, że z pokładu będzie trzeba usunąć ładunek. Następnie ratownicy chcą skierować kontenerowiec w stronę Wielkiego Jeziora Gorzkiego, szerszego odcinka kanału, gdzie zostanie poddany badaniom technicznym.

Mamy ruch, co jest dobrą wiadomością. Ale nie powiedziałbym, że to teraz bułka z masłem - powiedział holenderskiemu radiu Peter Berdowski, dyrektor generalny firmy Boskalis, która zajmuje się akcją przemieszczania statku.
bESLikNz

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi ogłosił w sukces w odblokowaniu Kanału Sueskiego i stwierdził, że dokonano tego rękoma Egipcjan.

Dziś Egipcjanom udało się zakończyć kryzys w Kanale Sueskim, pomimo ogromnej złożoności technicznej związanej z tym procesem. Przywracając sprawy do ich normalnego toku, rękoma Egipcjan, cały świat będzie miał pewność co do drogi swoich dóbr i potrzeb, które przepływa przez tę arterię nawigacyjną - napisał w mediach społecznościowych.

Kontenerowiec Ever Given od prawie tygodnia blokował jedną z najważniejszych dróg wodnych na świecie. We wtorek, podczas silnych wiatrów, obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie, blokując ruch w obu kierunkach.

bESLikNF

W niedzielę prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) Osama Rabie powiedział, że co najmniej 369 statków czeka na tranzyt przez kanał, w tym dziesiątki kontenerowców, masowców, tankowców i gazowców.

Dlaczego statek utknął na Kanale Sueskim? Trwa śledztwo

Osama Rabie powiedział również, że obecnie toczone jest śledztwo, które ma na celu zbadać okoliczności wejścia 400-metrowego statku na mieliznę. Twierdził, że silny wiatr mógł nie być jedyną przyczyną wypadku i mogło dojść do błędu technicznego lub błędu ze strony załogi.

bESLikNG

Na miejscu wciąż pracowały służby ratunkowe, które za pomocą holowników i pogłębiarek usiłowały uwolnić statek bez konieczności zdejmowania ładunku. Akcję utrudniały niesprzyjające warunki atmosferyczne - silne pływy i wiatr.

Kontenerowiec Ever Given pływa pod banderą Panamy. Jego armatorem jest tajwańska firma Evergreen Marine. Statek płynął z portu Yantian w Chinach do Rotterdamu w Holandii.

Przez Kanał Sueski przepływa ok. 10 proc. światowego handlu. Jest on szczególnie ważny dla transportu ropy naftowej, gazu i paliw między Azją i Europą. Każdego dnia przez kanał przepływają towary o szacunkowej wartości 9,6 miliardów dolarów.

bESLikNH

Zobacz także: Kontenerowiec uwięziony w Kanale Sueskim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESLikOa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(239)
Żeglarz lądow...
8 miesięcy temu
Na zdjęciu, oraz na filmiku, ukazującym ten uwolniony statek od dziobu; widać wyraźnie, że jest przechylony na lewą burtę, co ma wpływ na jego własności żeglugowe. Być może, po wyjściu z kanału, będzie można go zbalastować, żeby pokład był dokładnie poziomo, bo pływanie takim pochylonym statkiem jest niebezpieczne.
aaaa
8 miesięcy temu
PO zbombardowaniu?
jeee
8 miesięcy temu
dziwie sie ze u nas chca budowac ten przekop mierzei z tego co slychalem na glebokosc 3 metrow, pewnie beda te same problemy...
bESLikOb
alfons
8 miesięcy temu
Dlaczego takie ogłoszenia i cenzura ?
hmm
8 miesięcy temu
co za zbieg okoliczności że 'evergreen' tam pisze, w inny miejscu 'ever given' żeby ludzie zwrócili uwagę, i to akurat na globalizacyjnym zakręcie
pipi
8 miesięcy temu
pewnie zdalnie się udało bo lekarzom w ośrodkach zdalnie dobrze idzie
Lolo
8 miesięcy temu
Odblokowali rękoma Egipcjan a zalokowali ręcami ruskich?
aaaa
8 miesięcy temu
"Wodny 3 godz. temu Dezinformacja ! Nigdzie nie wypłynął ! Cały czas jest obrócony i blokuje przepływ w tym samym miejscu ! To że się ruszył może o 10-20 metrów, nie oznacza koniec blokady. Ship radar wystarczy poszukać z pozycjonowaniem LIVE..." jak kto wierzy żydom.....
aaaa
8 miesięcy temu
teraz go zbombardują i bedzie konflikt zbrojny tak nadaje jackowski
Czarna
8 miesięcy temu
Byla to prowokacja specjalne dzialanie na kryzys gospodarczy Europy jakos nie wierze w ten wiatr
Hasky74
8 miesięcy temu
Bóg to jeden z głównych postaci książki fantastyczno-przygodowej pod tytułem "Biblia"!!!
Uaaaa
8 miesięcy temu
Już po wszystkim? Niemożliwe. Nie słyszeli o przepowiedni jasnowidza Jackowskiego, że ten zator jest celowy i ma być bombardowanie?
Karpacz
8 miesięcy temu
Może pan Borys Budka coś wymyśli
bESLikNT
Lola
8 miesięcy temu
Całe szczęście, Niederlandy się już niecierpliwią, bo nie mogą się doczekać na te fikuśne gadżety
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić