Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Koniec zasiłku opiekuńczego. Pieniądze od państwa nadal można jednak otrzymać

32
Podziel się:

Zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom oraz opiekunom dzieci w okresie pandemii koronawirusa przestanie być wypłacany 26 lipca. Pieniądze od państwa nadal jednak można otrzymać na zasadach ogólnych. Przypominamy, kiedy się nam one należą.

Koniec zasiłku opiekuńczego. Pieniądze od państwa nadal można jednak otrzymać
Ważna informacja dla rodziców, dziś kończy się wsparcie (Getty Images, Sean Gallup)

Zasiłek opiekuńczy był wypłacany w Polsce od 26 marca 2020 roku. Przysługiwał on rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem placówek opieki z powodu pandemii koronawirusa. O zasiłek można było się starać nawet w sytuacji, w której placówka została już otwarta, ale rodzice nie zdecydowali się na posłanie do niej swojego dziecka.

Ze względu na coraz mniejsze zainteresowanie zasiłkiem, resort pracy zdecydował się o zaprzestaniu jego wypłacania od 26 lipca. Jednocześnie podsumowano cały program, do którego do 14 lipca 2020 roku zgłosiło się ponad milion osób. Pozytywnie rozpatrzono 960 tys. wniosków, a wypłacono 643 miliony złotych.

Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8 roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br. - poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Koniec zasiłku opiekuńczego. Jak nadal otrzymywać pieniądze?

Koniec zasiłku jako części tarczy antykryzysowej nie oznacza, że rodzice nie otrzymają już pomocy ze strony państwa. O dodatkowe świadczenie można wciąż się starać na zasadach ogólnych. Obejmują one m.in. nieprzewidziane zamknięcie żłobka czy przedszkola, a także chorobę opiekuna/opiekunki, z którym rodzice mają podpisaną umowę. Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Anna Nowak
2 lata temu
Ludzi pozbawili opieki nad dziećmi wstyd i hańba.Musiałam zostawić dzieci w wieku 6-12(1 niepełnosprawne)i iść do pracy czy to w porządku,jestem sama.
Anna Nowak
2 lata temu
Nigdy w życiu nie pójdę na głosowanie zostałam pozbawiona zasiłku opiekuńczego każą brać zasiłek którego mam tylko 60 dni a mam 3 dzieci,1 z nich jest specjalnej troski, poza tym gdzie pieniądze dla emerytów i podwyżka płacy
Inka
2 lata temu
Ja dzisiaj usłyszałam że dziecko jest zdrowe i nie ma podstaw do skorzystania z tych 60 dni opieki które przysługuja. W przedszkolu ilość dzieci max. Brak dziadków, którzy mogą się zająć dzieckiem?! Obecnie nie mam usprawiedliwionej obecności w pracy?!!! Z kim mam zostawić dziecko??? Do tego informacje o nie przedłużanie zasiłku e sobotę! Po wyborach to już nie trzeba...
Jagoda
2 lata temu
Po wyborach to maja wszystko gdzies a nie wszyscy wyjezdzaja albo maja z kim dziecko zostawic. Smiechu warte ten nasz rzad
Matka..
2 lata temu
Tak... nigdy tych pieniędzy nie widziałam zostały mi odmówione po 4 miesiącach pobytu na nim , stwierdzili że jeżeli jest mąż nie pracuje w Polsce to się nie należy, a jestem na opiekuńczym bo córka ma 7 lat a reszta starszego rodzeństwa ...9,13,14,19 została bez opieki sama sobie bo przecież są już dorośli......a wszyscy muszą mieć lekcje online i za ten angaż w to mi się nic nie należy, bujda teraz pewnie będę musiała oddać im składki ,od taka polityka rozdawnictwa....chamstwo i puste obietnice...krętactwo ...tak właśnie dają że trzeba w zamian im oddać czego nie wzięłam...
Ann
2 lata temu
ile dla tych samych? 18latki w szkole , maturzyści,ani 500,ani odpoczynek... fajne było matka -bezrobotna? dziwne bo tym teraz płacili za opiekę swoich dzieci i należało się, gdzie te mundre co wypominają bo pracują na etacie..bo podatki bo im się należy, ale nigdy nie pomyślały, że czasem jest konieczność zostania z dzieckiem, ale wtedy krzyk ,że patologia? Ogarnijcie się..
Olga
2 lata temu
Do Marcin Przez lata poprzednie były dyżury wakacyjne w przedszkolach a teraz ich nie ma właśnie przez pandemie dlatego rodzice potrzebują tego zasiłku, bo nie wszyscy mają tak dobrze,że dziadkowie za ścianą i mogą się wnukami zająć. Masz lekkie życie, więc innych nie rozumiesz.To, że nie ma już tego zasiłku a przedszkola nie funkcjonują normalnie to SKANDAL. Rodzice zostali pozostawieni bez wsparcia i mają sobie sami radzić ale będziemy PAMIĘTAĆ jak nas potraktowano
tata
2 lata temu
Zawiść Polska nie ma granic, mam 4 dzieci, nie przez 500+! Prowadzę firmę,pracuję 24/24. I jak słyszę polaczków którzy mówią o tym że pieniądze się bierze, że są przywileje na dzieci, że dobrym samochodem jeżdże, że mam dom itd, to nie rozumie. Polaczki widzą to co sami by chcieli, ale za "darmo". Nikt nie widzi, że od 13 lat jestem tylko przy dzieciach, zero wolnego czasu dla siebie (podczas gdy polaczki mają czas na siłownię, wyjście do restauracji itp), że muszę wstać co 3 dzień niewyspany bo córka od 2 lat budzi się w nocy (a przy 4 dzieci co chwila któreś chore itp), że wkładam całego siebie w rodzinę, a dal siebie nic nie mam, że ryzykuję biorę kredyty na dom, prowadząc firmę borykam się z ryzykiem straty, że coś pójdzie nie tak....tego nikt nie widzi, ale polaczek co widzi? Widzi to co sam by chciał bez wysiłku, wychodzi z niego zazdrość i zawiść. Chcesz mieć podobnie proszę ryzykuj, miej więcej dzieci, pożyjemy wtedy to pogadamy!
Marcin
2 lata temu
Przez setki lat rodzice radzili sobie z zamkniętymi żłobkami, przedszkolami i szkołami w wakacje. A teraz przez pandemie stali się kalekami. Musze czy nie musze opiekować sie dzieckiem to korzystam bo panstwo daje, bo placilem skladki. To jest niestety wyzysk. Każdemu w tym kraju sie nalezy jak dają i nie ważne ze babcia z dziadkiem za ścianą. Skoro mogę siedziec i mi za to płacą to siedze. Zrobie remont, odpoczne, spotkam sie z przyjaciolki i poleniuchuje. Taka okazja moze sie nie powtorzyc - ot mentalnosc polakow!
Uczeń
2 lata temu
Dla mnie to bez sensu... Już zasiłek się nie należy pyt. Czemu bo już po wyborach i ma się gdzieś rodziców.... Mam dwie córki jedna 6lat druga 10lat czemu jak inni rodzice jeśli mają dzieci w wieku 10lat nie mogą też dostać zasiłku , przecież to jest chore rząd myśli , że dziecko 10letnie można zostawić na cały dzień w domu jak trzeba iść do pracy to jest skrajnie nie odpowiedzialne ze strony rządu... Dzieci różne mają pomysły , a rząd myśli że dziecko w tym wieku chyba już dorosłe jest i da sobie radę przed 10h lub 12h w domu bez rodziców..... Powinni to zmienić.. Pandemia się nie kończy wręcz przeciwnie dzieci mają wrócić do szkoły jak by nigdy nic ,rząd nie patrzy na uczniów , nauczycieli tylko całą sytuację obarcza odpowiedzialnością dyrekcję szkoły kretynizm,.. Czemu dyrekcja ma decydować czy dzieci mają wrócić do szkoły jak by się wirusem zaraziły to rząd jest czysty....
Zocha
2 lata temu
Argument, że jest małe zainteresowanie zasiłkiem więc już nie przysługuje jest żałosny. Liczba chorych wciąż na wysokim poziomie, to co mają zrobić rodzice dzieci z terenów gdzie jest wysoka zachorowalność? Posłać do dziadków z wysokiego ryzyka? Przy kilku chorych był totalny paraliż kraju, a teraz imprezy, wiece itp. I jeszcze nam wmawiają ze sobie świetnie radzą.
Lona
2 lata temu
Środek wakacji i rodzice zostają bez niczego. Po wyborach więc już nie trzeba wspierać to po co było zaczynać tą szopkę.
bajabongo
2 lata temu
Ciekawy powód. Za mało zgłoszeń.
Efcs
2 lata temu
Mam 38 lat mama wychowała mnie i 7 rodzeństwa jakoś dawała radę pracować i wychowywać dzieci żal żal żal zamiast pieniędzy z moich podatków weźcie się do pracy a nie szukajcie ojaca dla swoich babelkow
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić