Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Koronawirus. Chiny mają swoją szczepionkę przeciwko COVID-19

4

Chińskie władze zatwierdziły do powszechnego stosowania szczepionkę przeciwko COVID-19 opracowaną przez państwowy koncern Sinopharm. Badania wykazały, że ma 79 proc. skuteczności.

Koronawirus. Chiny mają swoją szczepionkę przeciwko COVID-19
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Chinach (Getty Images)

W czwartek Chiny ogłosiły zatwierdzenie pierwszej w kraju szczepionki przeciwko COVID-19. Nastąpiło to dzień po tym, jak Sinopharm przekazał, że ze wstępnych badań wynika, iż jego szczepionka jest skuteczna w 79,34 proc.

Państwowe media podały, że szczepionka będzie bezpłatna. Władze przekazały, że celem jest zaszczepienie 60-70 proc. społeczeństwa, co ma zapewnić odporność stadną. Przed Chińskim Nowym Rokiem planowane jest zaszczepienie 50 mln osób.

Koronawirus. W Chinach zaszczepiono już co najmniej 1,5 mln osób

W lipcu Pekin dopuścił do kryzysowego użycia dwie różne szczepionki Sinopharmu i jedną firmy Sinovac, choć badania trzeciej fazy nie były jeszcze zakończone. Eksperymentalnymi preparatami zaszczepiono ok. 1,5 mln osób z "kluczowych i najbardziej narażonych" grup.

Szczepionkę Sinopharmu jako pierwsze dopuściły do użytku Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na początku grudnia władze tego państwa poinformowały, że szczepionka jest skuteczna w 86 proc.

Zobacz także: Dr Matylda Kłudkowska: "Szczepienia w przeciwieństwie do leków podlegają jeszcze większym restrykcjom"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić