Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Szczepionka na COVID-19. Szef AstraZeneca: mamy zwycięską formułę

285

Szef AstraZeneca zapewnia, że naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i jego firma stworzyli "zwycięską formułę" szczepionki, której skuteczność będzie równa preparatom Pfizera i Moderny.

Szczepionka na COVID-19. Szef AstraZeneca: mamy zwycięską formułę
Szczepionka na COVID-19. Szef AstraZeneca: mamy zwycięską formułę (Getty Images, Dan Kitwood)

Szef AstraZeneca ogłosił spektakularny sukces. Pascal Soriot jest przekonany że preparat stworzony przez jego firmę i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego po kolejnych badaniach okaże się równie skuteczny co szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderny.

Uważamy, że wymyśliliśmy zwycięską formułę, dzięki której każdy będzie odporny po otrzymaniu dwóch dawek – ogłosił Pascal Soriot, cytowany przez "Independent".

Szef AstraZeneca dodał, że niedługo firma opublikuje pełne wyniki badań. Na razie nie może zdradzić żadnych szczegółów. Badania wykazały, że szczepionka Pfizer/BioNTech ma skuteczność na poziomie 95 proc., a Moderny na poziomie 94,5 proc..

27 grudnia w Polsce podano pierwsze szczepienia na koronawirusa

Do Polski trafiło już 75 ampułek preparatu Pfizer i BioNTech. Z każdej z nich powstanie dawka preparatu dla kolejnych pięciu osób. Łącznie pierwsze tura szczepień powinna objąć 375 pacjentów.

Pierwszą osobą zaszczepioną w Polsce była Alicja Jakubowska. To naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Tuż po szczepieniu powiedziała, że niczego nie poczuła i jest szczęśliwa.

Kolejnymi zaczepionymi byli dyrektor Waldemar Wierzba, ratownik Sławomir Butkiewicz, dr. Agnieszka Szarowska i diagnosta Angelika Aplas. Każdy z pięciu pierwszych zaszczepionych przyznał, że zaaplikowanie preparatu nie jest szczególnie bolesne. Procedury nakazują jednak przez pierwsze 15 minut pozostanie pod opieką obsługi medycznej. W tym czasie mogą wystąpić reakcje alergiczne

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Apel ws. szczepionek. "To jest jedno z największych dobrodziejstw ludzkości"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić