Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Koronawirus. Ekspert WHO ostrzega: Europa musi przygotować się na drugą i trzecią falę epidemii

312
Podziel się:

Dr Hans Kluge, dyrektor WHO w Europie, ostrzegł, że w najbliższym czasie "COVID-19 nie zniknie" i kraje powinny przygotować się na kolejne fale epidemii koronawirusa, jeśli szczepionka nie będzie dostępna.

Koronawirus. Dr Hans Kluge ostrzega przed kolejnymi falami epidemii
Koronawirus. Dr Hans Kluge ostrzega przed kolejnymi falami epidemii (Getty Images)

Dr Hans Kluge ostrzega przed prawdopodobieństwem kolejnych fali epidemii koronawirusa. Podkreślił, że kraje powinny się na nie przygotować, a zdrowie publiczne będzie musiało "zajmować bardziej znaczące miejsce w społeczeństwie".

Jeśli pierwsza fala się skończy, kluczową kwestią będzie to, że kupiliśmy czas na przygotowanie się na drugą lub trzecią falę, szczególnie jeśli nie ma szczepionki. Ważne jest by być przygotowanym, niezależnie od tego, czy będzie to druga fala, czy kolejna epidemia innego przyszłego czynnika zakaźnego. Będzie to wymagało współpracy i zrozumienia wszystkich, zwłaszcza z nadejściem lata, że każdy musi mieć swój wkład, przechodząc do nowej rzeczywistości, w której zdrowie publiczne musi zajmować bardziej znaczące miejsce w społeczeństwie - powiedział dyrektor WHO w Europie.

Kluge powiedział, że istnieją pozytywne oznaki wskazujące na to, że Europa ma już szczyt zachorowań za sobą, jednak podkreślił, że pandemia pozostała "bardzo silna". Na naszym kontynencie odnotowano prawie połowę (46 proc.) wszystkich przypadków na świecie i prawie dwie trzecie (63 proc.) zgonów.

Obecnie nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa pracują dziesiątki zespołów z całego świata. WHO ostrzega, że wynalezienie takiej, która będzie skuteczna, zajmie prawdopodobnie od 12 do 18 miesięcy. Ekspert WHO podkreślił, że nawet jeśli uda się powstrzymać epidemię, to polityka zdrowotna będzie musiała pozostać na pierwszym planie.

Jedną z rzeczy, które widzieliśmy bardzo wyraźnie w różnych krajach, jest szybkość, z jaką nawet najlepsze systemy opieki zdrowotnej mogą zostać przytłoczone i zdewastowane. Zatem największą lekcją na tym etapie byłoby to, że zdrowie naprawdę zasługuje na to, aby znaleźć się na pierwszym miejscu w programie politycznym. Zdrowie jest siłą napędową gospodarki - teraz widzimy, że bez zdrowia nie ma gospodarki. Bez zdrowia nie ma bezpieczeństwa narodowego. Kiedy wyjdziemy z pandemii, dzięki wspólnym wysiłkom, jest to lekcja, o której nigdy nie można zapomnieć - podkreślił Hans Kluge.

Zobacz także: Dr Łukasz Rąbalski wyizolował genom koronawirusa SARS-CoV-2 od polskiego pacjenta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(312)
Damian
2 lata temu
Ta już trzecia fala i co jeszcze
Rozpoznawanie
2 lata temu
Już widzę jak Chiny płacą odszkodowania hahaha. Będziemy dalej kupować tą ich tanioche i ślinić się z radości. Zapomnijcie o jakich kolwiek odszkodowaniach a jesli świat będzie naciskał to oni też nacisną a wtedy marny nasz los . Możemy się pomału przyzwyczajać że zdechniemy pod ich butem
Who
2 lata temu
Znalazł) się kolejny szaman on wie ile będzie faf pandemi😃nie ma fal nie ma fal niech se posłucha takiej piosenki
Puławiak
2 lata temu
2 fala się zaczyna noszenie maseczki niedotlenienie nieoczyszczone organizmu o połykanie spowrotem bakterii i grzybów. Oddychając oczyszczamy płuca
Aga
2 lata temu
Oo ciekawe. Pewnie stwierdzili że ludzie będą się buntować przeciw szczepieniu i nic nie zarobią więc lepiej wprowadzić więcej haosu 🤦‍♀️
Diabeł
2 lata temu
A co wy zwyrodnialcy z WHO zrobiliście w sprawie epidemij bierzecie tylko forsę i sobie siedzicie nic nie robiąc larwy !!!!
#@#@#@#@$@#@#
2 lata temu
Dajvie już spokój.
brutal
2 lata temu
Sam sobie weź tez moją szczepionkę
😠👹👺
2 lata temu
Druga fala???Jesienią?Tak, Wszyscy będą zdychać od noszenia tych kagańców...
Koronakraj
2 lata temu
W tym roku zarówno Polacy jak i Niemcy oraz przedstawiciele wszystkich nacji spotkają się na koronawakacjach nad naszym kochanym Bałtykiem, demo kracja nas połączy, jakie to piękne i razem powstrzymamy drugą falę a jak się nie uda to i dziesiątą.
Chamiprostak
2 lata temu
Czy wirus się rozchodzi jak puszczam piardy??? Może ktoś chce zbadać??
Piotr
2 lata temu
Czytając wasze komentarze Jest jeden wniosek Zabrać im fódusze
Nowy Świat?
2 lata temu
Jaka nowa rzeczywistość? Chcą coś na siłę udowodnić i na siłę zmienić bo taka cywilizacja im się nie podoba?
Poker
2 lata temu
Tramp powinien uruchomić tajne procedury i dla przykładu posłać ze trzy Thomahak w siedzibę WHO, tak aby rozwalić te gniazdo bandytów, którzy odpowiadają za śmierć tysięcy Amerykanów, bo to jest wojna wypowiedziana Ameryce.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić