Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus: WHO przestrzega przed domowymi metodami leczenia

121

W mediach społecznościowych regularnie pojawiają się posty, których autorzy dzielą się sposobami samodzielnego leczenia COVID-19. Przedstawiciele WHO zdecydowali się zareagować na rozpowszechnianie nieskutecznych, a nawet niebezpiecznych zaleceń.

Mieszkańcy państw dotkniętych pandemią próbują leczyć się na własną rękę
Mieszkańcy państw dotkniętych pandemią próbują leczyć się na własną rękę (Getty Images)

Jak podaje "AFP" domowe zalecenia są szczególnie popularne wśród mieszkańców Włoch. Zgodnie z oświadczeniem Światowej Organizacji Zdrowia niektóre sposoby rzeczywiście mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Nie istnieją jednak żadne dowody, by mogły przyczynić się do wyzdrowienia z COVID-19.

Koronawirus: jakie sposoby na COVID-19 zalecają internauci?

Jednym z rzekomych lekarstw na COVID-19 jest mikstura złożona z cytryny, miodu i aspiryny. Autorzy przepisu radzą, aby dodać 500 gramów medykamentu do soku z miodem i podawać na gorąco.

Rzecznik WHO zalecił, by nie stosować samodzielnie metod leczenia COVID-19. Rada dotyczyła zarówno środków własnej produkcji, jak i antybiotyków. Jak podkreślono, takie środki nie tylko nie pomagają zwalczyć zarażenia, lecz także przed nim nie chronią.

Zobacz także: Zobacz też: Co tak naprawdę nam grozi? Wywiad z ratownikiem medycznym

Włoskie Ministerstwo Zdrowia wystosowało rady dla osób, które chorują na COVID-19. Jego autorzy nie odnieśli się jednak do stosowania przez mieszkańców domowych sposobów leczenia, lecz zalecili, aby zdrowo się odżywiać, nosić maskę i przestrzegać zasad higieny.

Chory musi odpoczywać, pić dużo płynów, jeść pożywne jedzenie oraz nosić maskę chirurgiczną, którą należy codziennie zmieniać. Jeśli on/ona nie toleruje maski, musi zastosować ścisłą higienę dróg oddechowych: zakryć usta i nos jednorazową papierową chusteczką/zwykłą chusteczką w trakcie kaszlu lub kichania i natychmiast ją wyrzucić lub po użyciu umyć ręce mydłem z wodą lub roztworem wodno-alkoholowym – "AFP" cytuje treść komunikatu włoskiego Ministerstwa Zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić