Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Koronawirus. Iran tuszował dane o epidemii. Ofiar było trzy razy więcej

88
Podziel się:

Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Iranie jest prawie trzykrotnie większa, niż podają oficjalne dane - wykazało dochodzenie BBC. Oznacza to, że Iran tuszował prawdziwą skalę epidemii.

Koronawirus. Iran tuszował dane o epidemii. Ofiar było trzy razy więcej
Koronawirus w Iranie. Władze tuszowały prawdziwą skalę epidemii (Newspix, ABACA)

Anonimowe źródło przesłało BBC dane dotyczące epidemii koronawirusa w Iranie. Zawierają one szczegółowe informacje na temat przyjęć do szpitali w całym kraju, w tym imiona i nazwiska pacjentów, ich wiek, płeć, objawy, datę i długość pobytu w szpitalu oraz inne schorzenia, na które cierpią.

Źródło twierdzi, że udostępniło te dane, aby "ujawnić prawdę" i zakończyć "polityczne gry" związane z epidemią. BBC nie mogło zweryfikować, czy to osoba, która pracuje w irańskim rządzie, ani w jaki sposób uzyskała dostęp do danych. Jednak szczegóły znajdujące się na przesłanych do dziennikarzy listach odpowiadają informacjom dotyczącym niektórych pacjentów, o których wie BBC.

Koronawirus. Wyciekły dane z Iranu. Znacznie więcej zakażeń i ofiar

Według danych na COVID-19 do 20 lipca zmarło w Iranie prawie 42 tys. osób. Jednak ministerstwo zdrowia zgłosiło jedynie 14,4 tys. zgonów. Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, jest także dużo wyższa: 451 024 w porównaniu z 278 827.

Iran był jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajem. W ostatnich tygodniach odnotowano drugi gwałtowny wzrost liczby zachorowań. Zgodnie z dokumentacją przesłaną dziennikarzom pierwszy zgon na COVID-19 w Iranie odnotowano 22 stycznia. To prawie miesiąc przed tym, jak rząd oficjalnie potwierdził pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem.

Od czasu wybuchu epidemii w Iranie wielu ekspertów podawało w wątpliwość oficjalne liczby. Wystąpiły nieprawidłowości w danych między szczeblem krajowym i regionalnym, o których wypowiadały się niektóre lokalne władze. Lekarze posiadający bezpośrednią wiedzę na ten temat powiedzieli, że irańskie ministerstwo zdrowia znajduje się pod presją ze strony organów bezpieczeństwa i wywiadu.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Zwiększone patrole w Warszawie. "To paskudna śmierć"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(88)
PompoNick
2 lata temu
Do Andy- grypa zabija bardziej. Czytałeś statystyki grypy 2019/2020. Od września 2019 do lipca br. Przy pknad 3800000 zachorowań na grypę zmarło niecałe 100 osób z czego w okresie luty-kwiecień 80%. Śmiem twierdzić że w tych 80% jakąś połowę stanowili covidwcy. A oficjalnych covidowców mamy od marca ponad 1600. Widzisz róŕnicę?
czortek
2 lata temu
Wszyscy kłamią jak najęci z Polską na czele. O Niemczech nie wspomnę. To, jak sobie "poradzili" z pandemią, to kupa śmiechu. O dziwo, najmniej łżą Chińczycy i Rosjanie.
stary
2 lata temu
Iran to nie wyjątek w swiecie jest tego mnostw ( tylko nie unas)
wierzący
2 lata temu
"Anonimowe źródło BBC" jest ze wszech miar wiarygodne.
Max
2 lata temu
W Polsce też były tuszowane
prezes
2 lata temu
Jestem pewien, że w Polsce dane także są fałszowane.
wolak
2 lata temu
takie rzeczy tylko w iranie. we wolsce to nie do pomyślenia
gosc
2 lata temu
Tam rządzą silną ręką, co to znaczy ? A no to że władza robi co chce, kłamie, wsadza do więzień niewinnych ludzi bez sądów, zabija, manipuluje i kłamie ludzi, coś podobnego da naszego rządu, tylko że tam już to trwa kilka dekad, u nas 5 lat, więc jesteśmy pod tym względem "zapóźnieni"
Nie wiem:
2 lata temu
zbombardować Iran za to, czy tylko embargo nałożyć??
PITi
2 lata temu
A myślicie że w Polsce to jak jest??? Nie wiem na ile to celowe działanie ale u nas też statystyki są zaniżane....
chichot
2 lata temu
u nas ofiar jest przynajmniej pięć razy więcej niż podaje (nie)rząd i jakoś nikt afery nie robi
Wania
2 lata temu
Świat powninien zrobić wszystko aby kraje bandyckie takie jak chiny iran czy rosja przestały istnieć
xxxl
2 lata temu
Nic nowego, tak jak u nas.
oto polityka:
2 lata temu
Wszyscy bez wyjątku tuszują niewygodne dla nich dane.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić