Koronawirus. Liczba bezrobotnych w USA osiągnęła 33,3 mln osób

23

O kolejne 3,2 mln osób wzrosła liczba bezrobotnych w USA. Obecnie zatrudnienia nie ma już 33 mln Amerykanów, czyli 15 proc. tamtejszej siły roboczej. A na maj planowane są kolejne zwolnienia.

15 proc. Amerykanów nie ma pracy
15 proc. Amerykanów nie ma pracy (Getty Images)

W pierwszym tygodniu maja wpłynęło 3,2 mln nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Jest to liczba o wiele niższa niż w poprzednich tygodniach. Pod koniec marca po zasiłek zgłosiło się rekordowe 6,9 mln osób.

Łącznie w USA bez pracy jest już 33 mln osób. Szacuje się, że stopa bezrobocia będzie wynosić 15 proc. Zaledwie dwa miesiące temu było to 3,5 proc.

W USA zdolnych do pracy jest 164,6 mln osób, spośród 326 mln wszystkich obywateli. 33 mln osób bez pracy oznacza, że już co piąty Amerykanin jest zdany na łaskę państwa i zasiłków. Po zapomogę zgłosili się nawet mieszkańcy Teksasu i Kalifornii, czyli stanów, które dotychczas bardzo dobrze radziły sobie z epidemią koronawirusa.

Zobacz także:Poziom bezrobocia. "Znacznie wzrośnie. Teraz jest niski, bo nie mamy danych"

Jednak nie jest to koniec kryzysu. Firmy planują kolejne zwolnienia, szacuje się, że w ciągu najbliższych dni pracę straci ponad 600 tys. osób. Podane informacje nie uwzględniają przejść na emerytury oraz wypowiedzenia umowy przez pracownika.

Stopa bezrobocia w USA jest obecnie najwyższa od 1948 roku, od kiedy prowadzone są statystki. Dotychczasowy rekord padł w 1982 roku - wtedy bezrobocie wynosiło 10,8 proc. Nie wiadomo, kiedy nastąpi koniec tej czarnej passy. Obecnie w USA wykryto ponad milion zakażeń, a z powodu koronawirusa zmarło już 75 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić