Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Koronawirus. Nowa definicja. Kogo można uznać za chorego na COVID-19?

4
Podziel się:

Kiedy dana osoba zostaje uznana za chorego na COVID-19? Czy każdy pacjent z objawami koronawirusa to potwierdzony przypadek COVID-19? GIS opublikował nową definicję.

Koronawirus. Nowa definicja. Kogo można uznać za chorego na COVID-19?
Przypadek COVID-19. Nowa definicja (PAP, PAP, EPA, JUAN IGNACIO RONCORONI)

Koronawirus. "Przypadek COVID-19" - nowa definicja

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował nową definicję "przypadku COVID-19" na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Kogo uznaje się za "przypadek COVID-19"?

Pod uwagę brane kilka różnych kryteriów:

  • kryteria kliniczne (objawy: kaszel, gorączka, duszność, utrata węchu o nagłym początku, utrata lub zaburzenia smaku o nagły początku),
  • kryterium diagnostyki obrazowej (RTG płuc wskazujące na COVID-19),
  • kryterium laboratoryjne (wykrycie w materiale klinicznym kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 oraz antygenu koronawirusa),
  • kryteria epidemiologiczne (do przypadku COVID-19 zostaje zakwalifikowana osoba, która w ciągu ostatnich 14 dni miała bliski kontakt z inną osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem, ewentualnie była pensjonariuszem lub członkiem personelu medycznego w placówce opiekuńczej, gdzie potwierdzono transmisję COVID-19).

Koronawirus. Kogo można uznać za chorego na COVID-19?

W związku ze zmianą przez GIS definicji przypadku COVID-19 od 31 października możemy mówić o 3 sytuacjach: możliwym przypadku COVID-19, prawdopodobnym i potwierdzonym. Przy spełnieniu których kryteriów uznaje się pacjenta za chorego na COVID-19?

Nowa definicja GIS mówi jasno. Potwierdzonym przypadkiem COVID-19 jest każdy chory, u którego zakażenie koronawirusem potwierdzono laboratoryjnie za pomocą testów (musi być spełnione kryterium laboratoryjne).

przypadku możliwym możemy mówić, gdy osoba spełnia kryteria kliniczne, czyli ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Z kolei przypadek prawdopodobny jest wtedy, kiedy dana osoba spełnia kryterium kliniczne (ma objawy) i epidemiologiczne (miała kontakt z zakażonymi), ewentualnie gdy spełnia kryterium diagnostyki obrazowej (zdjęcie RTG wykazało świadczące o COVID-19 zmiany) lub gdy straciła węch lub smak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Ala
2 lata temu
Nie życzę nikomu żeby sprawdził różnicę między covid a przeziębienie. Ani pod względem przebiegu ani pod względem zarażalności i śmiertelności.Nie piszcie głupot komentujący jak znacie covid z internetu i telewizji jak sami się przyznajecie. Zaraziłam się od osoby która przyszła do Banku z kaszlem i twierdziła że to nie choroba. Dziwne bo żona tego Pana zmarła na covid po kilku dniach . Zaraził swoją wizytą u nas 6 osób. A one swoich domowników. Część przechodzi bardzo źle
myślący
2 lata temu
kryteria epidemiologiczne (do przypadku COVID-19 zostaje zakwalifikowana osoba, która w ciągu ostatnich 14 dni miała bliski kontakt z inną osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem, ewentualnie była pensjonariuszem lub członkiem personelu medycznego w placówce opiekuńczej, gdzie potwierdzono transmisję COVID-19). PRZY TAKIEJ DEFINICJI ZA KILKA TYGODNI WSZYSCY W TYM KRAJU BĘDĄ CHORZY NA ŚWIRUSA ...he..he..he..
Pro-fan
2 lata temu
Nowa definicja :każdy kto ma katar kaszel gorączkę MOŻE BYĆ UZNANY ZA COVID ! STRZEŻCIE SIĘ ! CO ROKU NA GRYPĘ CHORUJE 4 MLN.POLAKÓW. WYSTARCZY WPISAĆ COVID I JUŻ MOŻNA WPROWADZAĆ PIĘKNE LOCKDOWNY
Zakłopotany78
2 lata temu
Okres jesienno-zimowy i osłabienie organizmu, a co za tym idzie przeziębienia, grypa itp. Wskaźniki będą kolosalne ku uciesze tych co panikę w kraju sieją. Mieszkam w 25tysiecznym mieście, w którym wg statystyk przez koronę 2 osoby! Od Marca w całym mieście ok. 200 osób generalnie, ale o nich już się nie pamięta. Strach się bać jeśli dostaniesz zawału, bo pomoc może nie dojechać dostatecznie szybko. Zdrówka wszystkim.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić