Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus. Nowy reżim sanitarny w PKP Intercity. "Bezpieczeństwo przede wszystkim"

0

Sformułowanie "nowy reżim sanitarny" jest ostatnio bardzo modne, a popularyzuje je między innymi premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o wprowadzanie reguł, które pozwalają na skuteczną walkę z koronawirusem. Nowe zasady obowiązują chociażby w PKP Intercity.

PKP Intercity dostosowuje się do obecnej sytuacji
PKP Intercity dostosowuje się do obecnej sytuacji (Getty Images)

"Bezpieczeństwo przede wszystkim" - takie słowa pojawiły się w tytule komunikatu PKP Intercity dotyczącego działalności tego przewoźnika w dobie pandemii koronawirusa. Obecnie PKP Intercity umożliwia zakup tylko 50. proc. miejsc siedzących w składzie z założeniem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy podróżnymi (co drugie miejsce).

Przewoźnik zapewnia za pośrednictwem strony internetowej intercity.pl, że ciągle monitoruje sytuację. Jeżeli zainteresowanie podróżnych jest duże, to podejmuje decyzje o wzmacnianiu składów dodatkowymi wagonami, umożliwiając w ten sposób zajmowanie miejsc z zachowaniem bezpiecznych odstępów.

Zobacz także: Pijany kierowca w centrum miasta. Nagranie z Olsztyna

Już wcześniej zdecydowano o automatycznym otwieraniu drzwi pociągów. Dzięki temu ograniczony został kontakt pasażerów z przyciskami. Ponadto, zarówno w pociągach, jak i w kasach biletowych można płacić zbliżeniowo kartą do 100 zł bez konieczności weryfikacji PIN. Przewoźnik zachęca, by kupować bilety za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub strony internetowej, co pozwala ograniczyć kontakt z innymi.

PKP Intercity. Nowy reżim sanitarny

W pociągach PKP Intercity dezynfekowane są kluczowe miejsca i elementy wagonów, z którymi podróżni mają największy kontakt. Chodzi o klamki, poręcze, przyciski sterowania drzwiami, a także toalety.

Jeżeli dochodzi do przejazdu pasażera z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, cały pociąg lub jego część wyłącza się z eksploatacji i poddaje się dezynfekcji. Władze spółki dbają też o swoich pracowników. Są oni wyposażani w maseczki, rękawiczki ochronne, żele do mycia i dezynfekcji rąk, a także środki do dezynfekcji terminali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić