Koronawirus. Odkryli związek między COVID-19 a grypą

259

Badacze z czterech europejskich krajów wspólnie wysnuli nowe, być może przełomowe hipotezy na temat koronawirusa. Ich zdaniem zachorowania na COVID-19 mają wiele wspólnego z współwystępowaniem grypy.

Koronawirus. Odkryli związek między COVID-19 a grypą
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images, Valery Sharifulin\TASS)

Badacze z Belgii, Włoch, Norwegii i Hiszpanii wspólnie, pod kierownictwem Instytutu Biologii Zakaźnej im. Maxa Plancka w Berlinie, opracowali ciekawy model matematyczny na początku pandemii. Model zestawiał dane rozprzestrzeniania się koronawirusa w wymienionych wcześniej krajach. Zauważono zależności między koronawirusem a grypą.

Zauważono, że wirus rozprzestrzenia się szybciej tam, gdzie współwystępuje grypa. Gdzieniegdzie nawet 2,5 razy więcej osób chorowało w danym rejonie na COVID-19, gdy jednocześnie notowano w tych miejscach zachorowania na grypę u pacjentów.

Hipoteza, którą wysnuli badacze, zakłada, że współistnienie wirusów koronawirusa i grypy sprawia, że oba te wirusy są silniejsze. Spowodowane jest to reakcją układu oddechowego, który atakowany przez grypę łatwiej ulega potem infekcji SARS-CoV2.

Koronawirus i grypa mogą mieć wiele wspólnego, twierdzą naukowcy

Badania pozwoliły wysnuć dwie hipotezy. Jedna z nich mówi, że osoby, które były chore na grypę, o wiele łatwiej zarażą się w przyszłości koronawirusem. Natomiast większa ilość szczepień na grypę może uchronić przed zarażeniem się SARS-CoV2.

Dr Matthieu Domenech de Cellès w rozmowie z agencją Reuters przytoczył wyniki badań, które analizowały sytuację we Włoszech. Okazało się, że osoby szczepione w przeszłości na grypę o wiele rzadziej chorowały potem na COVID-19.

Choć nowe badania i nowe hipotezy przyczyniają się do coraz lepszego zrozumienia koronawirusa, to badacze zalecają ostrożność. Potrzeba jeszcze o wiele więcej badań, aby potwierdzić wymienione zależności. Na pewno jednak warto zaszczepić się na grypę.

Zobacz także: Władysławowo. Setki turystów na plaży. Gubią dzieci i nie boją się koronawirusa
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić