Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Koronawirus. Polacy bezpieczniejsi w kościołach. Apel biskupów

23
Podziel się:

Komisja Episkopatu Polski apeluje o zwiększenie liczby mszy świętych w kościołach w czasie świąt Bożego Narodzenia. Biskupi chcą, by tam, gdzie jest to możliwe, księża odprawili po 4 msze dziennie.

Koronawirus. Polacy bezpieczniejsi w kościołach. Apel biskupów
Msze święte w czasie świąt (Pixabay)

Więcej mszy świętych w czasie świąt? KEP apeluje

Konferencja Episkopatu Polski apeluje o zwiększenie liczby odprawianych na święta mszy. Chodzi konkretnie o trzy świąteczne dni: 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zgodę, by biskupi w danej diecezji mogli zezwolić prezbiterom na odprawienie po 4 mszy we wskazane dni świąteczne. Jak pisze Radio ZET, Rada Stała KEP zaapelowała, by "w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. w wyżej wymienionych dniach".

Koronawirus. Więcej mszy na święta, więcej ludzi w kościele

Apel Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski jest podyktowany względami bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Ponieważ obecnie obowiązują limity wiernych, nie wszyscy, którzy chcieliby uczestniczyć we mszy świętej w czasie świąt, będą mogli to zrobić. Zwiększenie liczby mszy mogłoby im to umożliwić.

Pozwoliłoby to uczestniczyć w Eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach - argumentuje KEP.

Biskupi zwrócili też uwagę na niedziele handlowe. Wyrazili nadzieję, że zakaz handlu w niedziele nie zostanie całkowicie zniesiony przez pandemię

Niech niedziela pozostanie czasem umocnienia, niekiedy nadwątlonych całotygodniową pracą, więzi rodzinnych i społecznych; niech będzie przestrzenią emocjonalnego wyciszenia i wzmacniania wartości duchowych w każdym z nas - pisze KEP w komunikacie cytowanym przez Radio ZET.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
Bidulex
2 lata temu
No i już wiemy jaki los spotka tę kampanię medialną supermarketów i centrów handlowych mającą na celu zlikwidowanie ustawy o niehandlowych niedzielach. "Rząd" się właśnie wypowiedział, że nic z tego. I w sumie słusznie.
patriotana
2 lata temu
To że apelują, ze by nie znosić zakazu handlu w niedziele, to jeszcze rozumiem i nawet się przyłączam, myślę jednak, że tak naprawdę to chcieliby te przepisy jeszcze zaostrzyć, pozamykać Żabki, Abecaki, i Carrefoury i generalnie pokazać handlowcom i klientom, kto tu rządzi, a na to już mojej zgody nie ma.
Alexx
2 lata temu
Zdanie tych dziwnych, smutnych panów w czarnych sukniach mało mnie obchodzi, ale akurat tu mają rację, że bronią ustawy o zakazie handlu.
Tadeusz
2 lata temu
Czytaj więcej ludzi, więcej pieniędzy.
Hosc
2 lata temu
Te ,,spowiedzi,,w samochodach itp. To był mądry pomysł.
Belka
2 lata temu
Cztery msze? Nie za mało? A może tak 24 godz. Na dobę wtedy wyjdzie 24 msze i tyyyle kasy wpłynie.
Gaga
2 lata temu
Mam na myśli wietrzenie budynku koscielnego, i wszekie dezynfekcje, co z tego że ludzie wyjdą ?
Celia
2 lata temu
A co w kościele wirusa nie ma? Czy już czujecie pismo nosem że nie że drzecie z ludzi forsy bo będzie ich mało? Jesteście tak pazerni i bezczelni że brak słów!!
Gaga
2 lata temu
Ja jestem ufna Panu Bogu,ale kościół (budynek) jest bardzo dużym zagrożeniem wirusowym, wszędzie jest "odkażane" a w kościele nie widziałam. Ale prgnęłabym czuć sie bezpiecznie na Mszy Św.i w niej uczestniczyć,dopóki co się boję.
Zuzanna
2 lata temu
Tajemnica wiary , Złoto i Dolary.
Lech
2 lata temu
Na pewno prędzej łapią wirusa w kościołach niż na protestach na świeżym powietrzu..
MzP
2 lata temu
Proponuję chodzenie z tacą nie na koniec mszy,ale od samego początku. Przy wejściu niechże stoją zbieracze z tacami. Amen
Marjanna
2 lata temu
Msze mogą odbywać się co godzinę od 7:00 do 22:00. Człowiek w pracy zasuwa po 12 godzin dziennie ,a im cieżko bo odprawia 4 msze. Mając limity w kościołach niech zrobią nabożeństwa 30 minutowe co godzinę to można z 12 nabożeństw odprawić dziennie. W większych parafiach jest 2-3 księży to nie wiem w czym problem? Najlepiej stękać bo kryzys!!!
kkkk
2 lata temu
Co tam 4 msze dziennie idźmy na całość i zgłośmy się do rekordów guinessa - róbmy po 13 mszy dziennie w każdym kościele to będzie gdzieś od 8:00 - 21:00 nikt nas nie prześcignie, a pieniądze z tacki przeznaczymy na trumny i opłatę pogrzebów osób bijących ten rekord bo przecież ksiądz nie odprawia pogrzebów za darmo, wiadomo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić