Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Koronawirus. Rosyjska szczepionka może być skuteczna

22
Podziel się:

Badania kliniczne wykazały, że rosyjska szczepionka na COVID-19 wytworzyła przeciwciała u pacjentów, którzy poddali się testom. To przełomowe odkrycie w walce z pandemią koronawirusa. Szczepienia w Rosji mają być obowiązkowe od października.

Koronawirus. Rosyjska szczepionka może być skuteczna
Rosyjska szczepionka na COVID-19 daje pozytywne rezultaty (Pixabay)

O pozytywnych rezultatach badań klinicznych przeprowadzonych w Moskwie poinformowało szanowane w środowisku medycznym czasopismo „Lancet”. Wyniki testów wskazują, że szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna i skuteczna. Rosyjscy lekarze podkreślają, że substancja spowodowała wytworzenie przeciwciał na koronawirusa u wszystkich monitorowanych pacjentów.

Za wcześnie, by mówić o sukcesie

Badaniu zostało poddanych 76 ochotników, w większości w wieku od 20 do 30 lat. Mniej więcej połowa z nich została zaszczepiona. Zachodni specjaliści podkreślają, że choć wyniki są obiecujące i uspokajające, to szczepieniu poddano zbyt wąskie grono osób, by można było mówić o sukcesie.

Nie wiemy zbyt wiele na temat działania tej szczepionki u osób starszych – podkreślił Prof. Naor Bar-Zeev z John Hopkins Bloomberg School of Public Health w USA.

Uwagę badaczy zwraca także fakt, że wszyscy poddani testom pacjenci byli zdrowi. Nie przechodzili także infekcji COVID-19 po zaszczepieniu. Naukowcy podkreślają, że to, że szczepionka nie zagraża życiu zdrowych pacjentów, nie oznacza jeszcze że może faktycznie zapobiegać infekcjom.

Szczepionka, która zmniejsza objawy, ale nie zapobiega zakażeniu, może paradoksalnie pogorszyć sytuację – dodał Bar-Zaaev.

Szczepionka wejdzie teraz w trzecią fazę testów klinicznych. Szczepieniu poddanych zostanie kilkadziesiąt tysięcy osób. Ten etap może potrwać wiele miesięcy.

W ostatniej fazie testów od blisko trzech miesięcy jest też podobna szczepionka na koronawirusa wytworzona przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wciąż jednak nie ma wstępnych rezultatów. Można założyć więc, że do wejścia szczepionki na rynek minie jeszcze trochę czasu.

Rosyjska szczepionka na COVID-19

Rosyjska szczepionka na koronawirusa Sputnik V jako pierwsza na świecie została zarejestrowana i zatwierdzona już w sierpniu. Wzbudziło to niemałe kontrowersje w środowisku naukowym. Badacze podnosili kwestię tego, że nie została do końca przebadana i wszystkie jej skutki uboczne nie są znane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
1,2,3
2 lata temu
Panie Manicki- może się pan tą szczecinką zaczepi
pako sil
2 lata temu
to wielka lipa !! ta szczepionka moze byc jedynie dla tych ktorzy wierza w tow. Putina
Nie bądźgyem
2 lata temu
Uwaga. Wyjasniam każde antyciało atakujace wirusa grypy rownież będzie atakować koronowirusa. Bo to takie same wirusy tylko rożnią się zjadliwoscia. Więc każda szczepionka na grypę daje takie same antyciała jak ta na koronę. Innymi słowy rosjanie zrobili kolejna szczepionkę na grypé. Ostatnio anglicy szczepili resort publiczny taką szczepionką. Przerwano gdyż zaszczepieni u których powstały antyciała na wirusa i tak chorowali a nawet czesciej i gorzej przevhodzili infekcje. A skutki uboczne.. Jak się nie mowi.. Impotencja lub inne możliwe ups.. W końcu zachod uznał że dobrze mieć pole experymentalne w rosji. Kiedy sami amerykanie i brytyjczycy ponosili porażki nie spieszno im.rosjanie chcą się wykazać. To jakby saszy podać flaszkę kałacha i nie dać baby i zagrychy..
wania
2 lata temu
To już Putin doda do szczepionki płyn i cały naród będzie nawrócony i będzie klaskał nawet sam Nawalny będzie Putina wychwalał w niebiosach.
Saszka
2 lata temu
A najlepszy matematyk to Pietia Goras
Saszka
2 lata temu
A wiecie kto wynalazł konserwy? Puszkin
Vialli
2 lata temu
Chińczycy wypuścili virusa, a rosjanie pierwsi ze szczepionką? Dziwny zbieg okoliczności. Dwa zaprzyjaźnione komunistyczne kraje. A może to przeciwko jankesom wszystko? Ciekawe czy ten specyfik nie był już dużo wcześniej przygotowany wspólnymi siłami rosyjskiego i chińskiego reżimu
Bord
2 lata temu
To normalne że Putin nie pozwoli kontrolować swojego narodu gdyby przyjeli inna szczepionkę byłoby już po nich ...
Piotrskorpion
2 lata temu
Autor zapomina, że szczepi się zdrowe osoby. Na chorobę stosuje się leki, a przeciwko niej szczepionki u zdrowych ludzi, żeby wykluczyć zakażenie. To właśnie rola szczepionki
Arraksa
2 lata temu
"Badaniu zostało poddanych 76 ochotników, w większości w wieku od 20 do 30 lat." Coś młode te króliczki doświadczalne. Dlaczego nie poddano testom osób z grupy ryzyka ?
Putek
2 lata temu
Bill Gates w korupcyjny sposób wprowadza swoją szczepionkę na rynek światowy aby ominąć prawo amerykańskie i jak czytamy ma być obowiązkowe szczep. W Rosji.
kabatek
2 lata temu
Gdyby wytworzył ją reżim USA to byłaby skuteczna.,ale nie może to być Rosja. Nie byłoby to zgodne z linią tzw. społeczności międzynarodowej czyli reżimu USA i ich satelitów.
Piotr
2 lata temu
To na pewno duży sukces medycyny rosyjskiej , naukowcy z Rosji mają świadomość że nie ma czasu , inni naukowcy obiecują szczepionkę , tylko nie określają jej terminu , może za rok a może za dwa , a wirus nie odpuszcza i ludzie umierają , to nakręci innych naukowców do badań i w końcu zaczną działać nie tylko gadać , brawa dla Rosyjskich naukowców
Pytam
2 lata temu
Ile gradusow ma szczepionka i czy ona jest tylko dla tych co potrafią przeżyć sporą dawkę bezpośrednio w żyłę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić