Jan Manicki
Jan Manicki| 

Koronawirus. Rosyjska szczepionka może być skuteczna

26

Badania kliniczne wykazały, że rosyjska szczepionka na COVID-19 wytworzyła przeciwciała u pacjentów, którzy poddali się testom. To przełomowe odkrycie w walce z pandemią koronawirusa. Szczepienia w Rosji mają być obowiązkowe od października.

Koronawirus. Rosyjska szczepionka może być skuteczna
Rosyjska szczepionka na COVID-19 daje pozytywne rezultaty (Pixabay)

O pozytywnych rezultatach badań klinicznych przeprowadzonych w Moskwie poinformowało szanowane w środowisku medycznym czasopismo „Lancet”. Wyniki testów wskazują, że szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna i skuteczna. Rosyjscy lekarze podkreślają, że substancja spowodowała wytworzenie przeciwciał na koronawirusa u wszystkich monitorowanych pacjentów.

Za wcześnie, by mówić o sukcesie

Badaniu zostało poddanych 76 ochotników, w większości w wieku od 20 do 30 lat. Mniej więcej połowa z nich została zaszczepiona. Zachodni specjaliści podkreślają, że choć wyniki są obiecujące i uspokajające, to szczepieniu poddano zbyt wąskie grono osób, by można było mówić o sukcesie.

Nie wiemy zbyt wiele na temat działania tej szczepionki u osób starszych – podkreślił Prof. Naor Bar-Zeev z John Hopkins Bloomberg School of Public Health w USA.

Uwagę badaczy zwraca także fakt, że wszyscy poddani testom pacjenci byli zdrowi. Nie przechodzili także infekcji COVID-19 po zaszczepieniu. Naukowcy podkreślają, że to, że szczepionka nie zagraża życiu zdrowych pacjentów, nie oznacza jeszcze że może faktycznie zapobiegać infekcjom.

Szczepionka, która zmniejsza objawy, ale nie zapobiega zakażeniu, może paradoksalnie pogorszyć sytuację – dodał Bar-Zaaev.

Szczepionka wejdzie teraz w trzecią fazę testów klinicznych. Szczepieniu poddanych zostanie kilkadziesiąt tysięcy osób. Ten etap może potrwać wiele miesięcy.

W ostatniej fazie testów od blisko trzech miesięcy jest też podobna szczepionka na koronawirusa wytworzona przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wciąż jednak nie ma wstępnych rezultatów. Można założyć więc, że do wejścia szczepionki na rynek minie jeszcze trochę czasu.

Rosyjska szczepionka na COVID-19

Rosyjska szczepionka na koronawirusa Sputnik V jako pierwsza na świecie została zarejestrowana i zatwierdzona już w sierpniu. Wzbudziło to niemałe kontrowersje w środowisku naukowym. Badacze podnosili kwestię tego, że nie została do końca przebadana i wszystkie jej skutki uboczne nie są znane.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić