Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Koronawirus. Szczepionka na COVID-19 firmy Moderna. Kiedy i gdzie szczepienia?

3

Szczepionka Moderna to kolejny preparat, który będzie stosowany w Polsce do walki z koronawirusem. Do których szpitali trafi szczepionka Moderna? Kiedy odbędą się szczepienia?

Koronawirus. Szczepionka na COVID-19 firmy Moderna. Kiedy i gdzie szczepienia?
Szczepionka przeciw COVID-19. Szczepionka firmy Moderna - skutki uboczne (PAP, PAP, EPA, JOE GIDDENS , POOL)

Szczepionka Moderny i Pfizera. Gdzie trafi jeden, a gdzie drugi preparat?

Szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski powiedział w rozmowie z TVN24, że decyzje, jaka szczepionka przeciw COVID-19 trafi do danej placówki, będą podejmowane na szczeblu centralnym. To, czy np. konkretnego szpitala trafi szczepionka Moderny, czy szczepionka Pfizera, będzie ustalane odgórnie.

Moderna. Kiedy szczepienia przeciw COVID-19?

Szczepionka Moderny trafi do Polski we wtorek 12 stycznia wieczorem i będzie dystrybuowana już w czwartek. Pierwsze dawki szczepionki zostaną podane w okolicy weekendu.

Szczepionka Moderna - skuteczność

W sobotę 9 stycznia na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) został opublikowany dokument, który szczegółowo określa wskazania, stosowanie i przeciwwskazania szczepionki Moderna. Według niego szczepionka przeciw COVID-19 Moderna jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Nie można jej podawać młodszym - w przeciwieństwie do preparatu Pfizera, którym można szczepić już 16-latków.

Szczepionka Moderna musi być stosowana w dwóch dawkach po 0,5 ml. Drugą dawkę należy przyjąć po 28 dniach od pierwszej. Dopiero po dwukrotnym zaszczepieniu nabywa się odporności.

Szczepionka Moderna ma skuteczność 95 proc. Pełna ochrona następuje po około 14 dniach od przyjęcia drugiej dawki.

Szczepionka Moderna - skutki uboczne

Po przyjęciu szczepionki Moderna u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Są to np. zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, ból stawów, dreszcze, nudności, obrzęk pod pachą, gorączka.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić