Angelika Karpińska| 

Koronawirus. Te objawy oznaczają, że na 80% jesteś chory

110

Nowe badania sugerują, że cztery na pięć osób, które nagle straciły zmysł węchu lub smaku, uzyskały pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał koronawirusa. Naukowcy apelują, by osoby, które zauważyły u siebie te objawy, poddały się samoizolacji.

Koronawirus. Te objawy oznaczają, że na 80% jesteś chory
Tych objawów nie bagatelizuj! (Getty Images, Leonardo Fernandez Viloria)

Naukowcy z University College London przeanalizowali dane pacjentów z ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej w Londynie. Skontaktowali się z osobami, które zgłosiły nagłą utratę węchu i/lub smaku między 23 kwietnia a 14 maja.

Cztery na pięć osób z nagłą utratą węchu lub smaku miało COVID-19

Testy zrobiono 567 pacjentom. Wykazały one, że aż 77,6 proc. badanych miało przeciwciała COVID-19 - podaje "Sky News".

Spośród tych osób, 39,8 proc. nie miało kaszlu ani gorączki. Jednocześnie utrata węchu występowała trzy razy częściej niż utrata smaku.

Naukowcy odpowiedzialni za badanie twierdzą, że zaburzenia węchu lub smaku są wysoce wiarygodnymi wskaźnikami koronawirusa. Mówią, że te objawy powinny być teraz traktowane globalnie jako kryterium samoizolacji i być wystarczającym pretekstem do wykonania testów.

Gdy zbliżamy się do drugiej fali infekcji, wczesne rozpoznanie objawów COVID-19 przez społeczeństwo wraz z szybką samoizolacją i testami będą miały kluczowe znaczenie dla ograniczenia rozprzestrzenianie się choroby - powiedział główny autor badania, profesor Rachel Batterham.
Nasze badania sugerują, że kluczowym przesłaniem dotyczącym zdrowia publicznego powinno być to, że osoby, które zauważają utratę zdolności wyczuwania zapachów takich jak czosnek, cebula, kawa i perfumy, powinny się izolować i zrobić testy - dodał.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić