Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Zauważyli to lekarze. Ten objaw koronawirusa dotyka głównie kobiety

194
Podziel się:

Większość badań nad koronawirusem wykazało, że mężczyźni częściej umierają z powodu COVID-19 od kobiet. Teraz stwierdzono z kolei, że jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych objawów u chorych płci żeńskiej.

Zauważyli to lekarze. Ten objaw koronawirusa dotyka głównie kobiety
Koronawirus. Jeden z objawów dotyka częściej kobiety (Getty Images)

Koronawirus częściej wywołuje u kobiet całkowitą utratę węchu i smaku, niż u mężczyzn. Do takiego wniosku doszli lekarze po przeanalizowaniu danych z pięciu hiszpańskich szpitali.

Ponadto stwierdzono, że zaburzenia węchu i smaku dotyczą zwykle młodych kobiet. W ramach badania przeanalizowano dane 100 kobiet i 100 mężczyzn, którzy chorowali na COVID-19, ale nie wymagali hospitalizacji.

Płeć determinuje problemy z powonieniem i smakiem?

Autorzy badania odnotowali, że u osób z zaburzeniami dotyczącymi węchu i smaku przeważały kobiety, w ich przypadku odsetek wynosił 63,5 proc. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mają takich problemów. Zmiany w kwestii powonienia odczuło aż 70 proc. wszystkich pacjentów, a smaku - 65 procent.

Objawy dotykają głównie młodszych chorych

Hiszpańscy naukowcy wykazali, że wśród 200 badanych osób w różnym wieku, utratę powonienia i smaku zaobserwowano najczęściej w grupie pacjentów z COVID-19 w przedziale wiekowym 42-46 lat. Wszystkie wymienione obserwacje opublikowano w piśmie "European Archives of Oto-Rhino-Laryngology".

To nie jedyne takie badanie

Do takich samych wniosków doszli badacze, którzy sprawdzili objawy 1 tysiąca pacjentów z aż 15 hiszpańskich szpitali. Z badania opublikowanego w "Journal Investigation Allergology and Clinical Immunology" wynika, że na zanik węchu cierpi 53 procent pacjentów, a smak straciło 52 proc. badanych chorych - informuje PAP.

Zobacz także: Zobacz też: Roślina z jadem jak u skorpiona. Naukowcy szukają na nią antidotum
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(194)
aknosan
2 lata temu
Może to nie Covid a trypel lub kiła
Iga
2 lata temu
Strasznie to niepokojące, ale nie możemy zapominać, że najważniejsze jest samobadanie czyli chociażby mierzenie temperatury najlepiej jakimś porządnym termometrem, ja sama używam takiego na podczerwień firmy diagnostic, jest dostępny na stronie diagnosis.
Mądra
2 lata temu
Strata węchu i smaku? Conza paranoja! Każdy czlowiek który miał w życiu katar, zapchany nos, to nie ma zmiłuj się, ale nic nie czuje. Nie czuje zapachu, a gdy nie czujemy zapachu, to smaku też nie. Lekarze i ci inni specjaliści tylko się ośmieszają
Kanza
2 lata temu
Od kilku lat nie czuje węchu ,czasem czuję smak ,ale rzadko towarzyszy temu alergia i ciągle zmęczenie nawet jak mam wolne i chce się w końcu wyspać niestety nie mogę budzę się po parę razy pije dużo wody ,bo mam sucho w gardle .Mam astmę ,ale i tak nie mogą zdiagnozować co mi jest i to dawno przed tym całym wirusem..Żyjemy w zakażonym ,zaśmieconym świecie i wszędzie są jakieś wirusy ,a powikłania po normalnej grypie też czasem mogą być śmiertelne!Więc naprawdę dopatrywać się corony u ludzi dziś łatwiej ,niż leczyć faktyczne schorzenia..I ludzie będą umierać ,bo kto ich ma leczyć jak tylko wirusem się przejmują a inne choroby mają w d..Pozdrawiam
Józek
2 lata temu
Już drugi rok problemu ze szczepionkami na grypę.W ubiegłym roku to się szczepilem na Białorusi bez problemu.Tak my nisko spadli.!!!
123
2 lata temu
Nie dobrze się robi już od tych bzdur. Najgorsze,że dużo ludzi w to wierzy, ale plus,że coraz więcej zaczyna się budzić. Tak na marginesie stwierdzenie, że mężczyźni częściej umierają od "Covid" jest głupotą. Statystycznie w ogóle mężczyźni szybciej umierają
Pola
2 lata temu
Jaki inteligentny wirus. Zawsze zjawia się tam i wtedy, gdy jest potrzebny politykom. Na przykład przy uchwaleniu ustawy BEZKARNOŚĆ+
Ocho
2 lata temu
Zwłaszcza ten bezobiadowy. Natomiast test nosowy, który przebija się do muzgu, w większości powoduje utratę węchu, smaku i bóle głowy. Co jest też efektem ubocznym punkcji nosowej, ktoś kto miał to wie. Kłamcy.
jasko wedro
2 lata temu
nie znam.osobiscie nikogo.. wmawiaja ludzią... tak jak zla diagnoze mozna wmowic pqcjetowi. i.leczyc na chorobe ktorej nia ma
janko muzyk
2 lata temu
dziwne.. nikt z politykow nie choruje🤣
Drzewny
2 lata temu
Był przypadek jak pewien mężczyzna stracił dłoń przez koronawirusa, kiedy ciał na cyrkularce, miał pozytywny wynik na covid19
Miazgulator
2 lata temu
W epidemię wierzą chyba tylko widzowie TVP
Antoni
2 lata temu
Nikt nie pisze o sexie mając cowid 19, czy masz ochotę czy nie. Jeśli tracisz smak, węch to czy tracisz ochotę na sex
Ence
2 lata temu
Niema czegoś takiego jak koronawirus
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić