Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus to tylko początek? Eksperci nie mają złudzeń, co nas czeka

59

W ciągu ostatniego wieku świat dotknęło sześć pandemii. Te ustalenia skłoniły naukowców do wyciągnięcia niepokojących wniosków odnośnie przyszłości. Podkreślają, że COVID-19 nie będzie ostatnią chorobą, która masowo dotknie ludzkość.

Koronawirus to tylko początek? Eksperci nie mają złudzeń, co nas czeka
Zdjęcie ilustracyjne (Unsplash.com, @hikeshaw)

Raport przedstawił UN News, oficjalny portal Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego autorami są uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Międzyrządową Platformę Naukowo-Polityczną ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemów (IPBES ). Ich celem było zbadania powiązań między postępującą degradacją przyrody a ryzykiem wystąpienia pandemii.

Koronawirus. Pandemia COVID-19 nie będzie ostatnią

Naukowcy obliczyli, że pandemia COVID-19 jest już szóstym – od wybuchu pandemii grypy hiszpanki w 1918 roku – takim globalnym kryzysem zdrowotnym w ostatnim stuleciu. Jak wykazali, mimo że zaczęła się od drobnoustrojów przenoszonych przez zwierzęta, nie osiągnęłaby takich rozmiarów bez współudziału człowieka.

Nie ma wielkiej tajemnicy co do przyczyny pandemii COVID-19 (...). Ta sama działalność człowieka, która powoduje zmiany klimatyczne i utratę różnorodności biologicznej, powoduje również ryzyko pandemii poprzez ich wpływ na nasze środowisko – zaznaczył dr Peter Daszak, który przewodniczył warsztatom IPBES.
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce przybiera na sile. Prof. Flisiak: Brakuje miejsc w szpitalach

W raporcie z warsztatów podkreślono, że każdego roku u ludzi zauważa się pięć nieznanych dotąd chorób. Jak ostrzegli eksperci, każda z nich może zapoczątkować nową pandemię. Jeśli ludzie nie zmienią swojego podejścia do eksploatacji przyrody, światowe kryzysy zdrowotne będą pojawiały się regularnie.

Możemy uciec przed epoką pandemii, ale wymaga to dużo większego skupienia się na zapobieganiu, a nie tylko na reagowaniu – alarmuje dr Peter Daszak (UN News).

.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić