Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

"Mają przewagę już na starcie". Niektórzy są odporni na koronawirusa

107

Naukowcy wciąż prowadzą badania nad koronawirusem. Zastanawiają się, co sprawia, że niektórzy przechodzą COVID-19 bardzo ciężko, a inni nie mają żadnych objawów. Co udało się ustalić?

"Mają przewagę już na starcie". Niektórzy są odporni na koronawirusa
Niektórzy są odporni na koronawirusa (Pixabay, geralt)

Najnowsze wnioski badaczy pojawiły się w piśmie naukowym "Cell". Wyniki analiz wskazują na to, że niektóre osoby, które wcześniej nie miały styczności z koronawirusem, posiadają specjalne limfocyty T. Potrafią one rozpoznać wirusa i go zwalczyć.

Jak donosi serwis medonet.pl, naukowcy nie wiedzą, jak dokładnie działa ten mechanizm. Podano jednak, że mają pewną teorię.

Co udało im się ustalić? Sugerują, że lepsza odpowiedź immunologiczna na koronawirusa SARS-CoV-2 wynika z wcześniejszego kontaktu z innymi koronawirusami.

Dzięki temu niektórzy mają przewagę już na starcie walki z COVID-19. Naukowcy zaznaczają jednak, że póki co jest za mało dowodów na to, by być pewnym, iż mechanizm obronny działa tak, jak się spekuluje.

Koronawirus. Wciąż jest niebezpieczny

Najnowsze dane z Polski i innych krajów nie pozostawiają złudzeń. Epidemia koronawirusa wciąż przybiera na sile i zbiera żniwo. Nasze Ministerstwo Zdrowia codziennie przekazuje zatrważające dane. We wtorek liczba zakażeń przekroczyła 16 tysięcy. To sugeruje, że najpewniej wprowadzone zostaną kolejne restrykcje.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić