Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Koronawirus w Korei Północnej. Ważne zarządzenie

9

Władze Korei Północnej złagodziły restrykcje dotychczas obejmujące zagranicznych rezydentów w trakcie pandemii koronawirusa. Obostrzenia dotknęły głównie dyplomatów. Dobre wieści przekazała ambasada Rosji.

Koronawirus. Korea Północna łagodzi restrykcje
Koronawirus. Korea Północna łagodzi restrykcje (Getty Images)

Korea Północna znosi część ograniczeń obowiązujących obcokrajowców. Od teraz rezydenci mogą odwiedzać domy towarowe, w tym ten największy w Pjongjangu. Do tej pory wstęp do nich był zakazany dla gości z zagranicy, głównie dyplomatów.

Koronawirus. Korea Północna łagodzi kolejne restrykcje

Wieści o znoszeniu ograniczeń zostały ogłoszone w poniedziałek przez pracowników rosyjskiej ambasady w Pjongjangu. Placówka otrzymała notatkę od rosyjskiego MSZ, którą Korea Północna rozesłała do wszystkich międzynarodowych organizacji, których członkowie znajdują się na jej terytorium.

Kolejne łagodzenie ograniczeń, które obowiązują tu od początku lutego, pokazuje skuteczność działań przeciwko koronawirusowi podjętych przez przywództwo KRLD - zachwalają Koreańczyków rosyjscy dyplomaci.

Rosjanie nie zdradzili, dlaczego akurat domy towarowe były zamknięte. Już w kwietniu Pjongjang pozwolił obcokrajowcom na odwiedzanie sklepów i restauracji, wyjątkiem były właśnie domy handlowe. Rosyjska ambasada nie zna lub nie chce zdradzić powodów tej decyzji i nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy w tej sprawie.

Na początku maja Korea Północna wznowiła działalność dyplomatyczną. W poprzednich miesiącach granice były prawie całkowicie zamknięte, a koreańscy urzędnicy zawiesili wszelkie kontakty ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami. Teraz jednak minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Son Gwon spotkał się z rosyjskim ambasadorem Aleksandrem Matsegorą - informuje portal NK News.

Oficjalnie w Korei Północnej nie ma koronawirusa. Jednak władze kraju ostrzegają obywateli, że Korea Południowa i Stany Zjednoczone próbują zarazić ich wirusem sars-CoV-2. W jaki sposób? Poprzez "rozpylanie" koronawirusa na produktach trafiających do Korei Płn. Pjongjang ostrzega mieszkańców, by nie dotykali podejrzanie wyglądających rzeczy, a ich odnalezienie zgłaszali odpowiednim służbom.

Zobacz też: COVID-19 na Czarnym Lądzie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić